Fazla Mesai Hesaplama 2022

Fazla mesai hesaplaması hem çalışanlar hem de işverenler açısından önem arz eden konulardan birisidir. Fazla mesai 4857 Sayılı İş Kanunu’nda düzenlenmektedir. Fazla süreli çalışma ile fazla mesai birbirine karıştırılabilmektedir. Bu yazımızda fazla çalışma yönetmeliğine göre fazla çalışma ücretinin nasıl hesaplandığı, fazla çalışma ücreti hesaplamanın neye göre yapıldığı konularında yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Fazla mesai nedir ?

4857 sayılı İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftalık çalışma süresi olan 45 saatlik sürenin üzerinde yaptırılan çalışmalar fazla mesai olarak tanımlanır. İş Kanunu ve fazla mesai yönetmeliğine göre işçiye zorla fazla mesai yaptırılamaz. Fazla mesai yaptırılacak işçiden buna ilişkin onayın alınması gerekmektedir.

Fazla mesai izne çevrilebilir mi ?

  • İşçi isterse fazla mesai yaptığı süreleri zamlı ücret yerine serbest zaman olarak kullanabilir.
  • Fazla sürelerle çalışmada her 1 saat karşılığında 1 saat 15 dakika, fazla çalışılan her bir saat için ise 1 saat 30 dakika serbest zaman kullanabilir.
  • İşçi hak ettiği bu süreleri 6 ay içerisinde, mesai saatleri içerisinde olması koşulu ile maaşından bir kesinti yapılmadan kullanma hakkına sahiptir.

Aylık en fazla kaç saat fazla mesai yaptırılabilir ?

Fazla mesai 4857 Sayılı Kanunun 41’inci maddesi hükümleri esas alınarak belirlenmektedir. Kanunun 41’inci maddesine göre aylık fazla mesai süresi 275 saati geçemez.

Fazla sürelerle çalışma nedir ?

İşçi ile işveren arasındaki sözleşme ile haftalık çalışma süresinin 45 saatin altında belirlendiği durumlarda belirlenen haftalık çalışma süresi ile 45 saate kadar olan süreler fazla sürelerle çalışma olarak adlandırılır. 45 saat üzerindeki kısım yine fazla mesai olarak tanımlanır.

Fazla mesai nasıl hesaplanır ?

Gelelim asıl konumuz olan mesai ücreti nasıl hesaplanır sorusunun cevabına. Mesai saat ücreti hesaplaması brüt ücretten yapılır. Çoğu kişi fazla mesai hesabının net ücret üzerinden yapıldığını söyler ama böyle değildir. Her bir saatlik fazla çalışmada işçinin saatlik ücreti yüzde 50 zamlı olarak hesaplanır. Örneğin saatlik ücreti 10 TL olan bir çalışanın fazla mesai yaptığı her bir saat için ücreti 15 TL üzerinden hesaplanacaktır. Hesaplanan bu tutar da ay sonunda brüt maaşına ilave edilerek kanuni kesintiler de yapıldıktan sonra net maaşı hesap edilecektir.

Fazla çalışma hesaplaması nasıl yapılır ?

Fazla süre ile çalışmada belirlenen haftalık çalışma süresinin üzerinde çalışılan her bir saat için saat ücreti %25 zamlı olarak ödenir. Örneğin saat ücreti 10 TL olan işçinin fazla süreli çalıştığı saatler için saat ücreti 12,5 TL üzerinden hesaplanmış olacaktır.

Fazla mesai ücreti hesaplama 2022

Asgari ücret mesai hesaplaması yaparak fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır konusunu somutlaştırmaya çalışalım.

  • Brüt asgari ücret 5004,00 TL,
  • 2022 için günlük brüt fazla mesai ücreti : 33,36TL.
  • Ayda 50 saat fazla mesai yapan bir asgari ücretlinin brüt maaşı 6672,00 TL olacaktır.

Brüt üzerinden net maaşın nasıl hesaplandığı konusunda bilgi için brütten nete sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mesai hesaplama formülü

iş kanunu fazla mesai ücreti hesaplamasının formülünü yukarıda verilen bilgiler çerçevesinde şu şekilde verebiliriz: Brüt saat ücreti+ ( brüt saat ücretinin %50’si ) = Her 1 saat için brüt ücret.

Resmi tatil mesai hesaplaması nasıl yapılır ?

Resmi tatil ve ya bayram tatillerinde çalışılan her bir gün için bir günlük yövmiye kadar ilave yövmiye ödenir. Örneğin günlük net maaşı 100 TL olan bir sigortalının resmi tatil ya da bayram tatilinde çalışması durumunda çalışmış olduğu her resmi ya da bayram tatili günü için 200 TL yövmiye ödenmesi gerekir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2