tahsis talep formu

Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi Nedir, Nasıl Doldurulur ?

Gelir aylık ödenek talep belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak tüm emekli maaşı, malulen emeklilik, ölüm aylığı ve tüm gelir başvuruları, çeyiz parası, cenaze parası kısacası tüm başvurular için kullanılan belgedir. Eskiden tahsis talep formu ile başvurular yapılırken Genelge ile yapılan son düzenleme ile emeklilik ve diğer tüm gelir ile ödenek başvurularının bu belge ile yapılması sağlanmıştır.

Bu yazımızda örnek doldurulmuş gelir aylık ödenek talep belgesini bulabilir ve belgeyi doldururken dikkat etmeniz gerekenler hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz. Ayrıca internetten yani e-devlet üzerinden emeklilik başvurusunu nasıl yapabileceğiniz konusunda da bilgi verilecektir.

Tahsis talep formu nedir ?

Tahsise yani emekliliğe ilişkin tüm başvurularınızı aşağıda örneği verilmiş olan Sosyal güvenlik kurumu gelir aylık ödenek talep belgesi ile yapabilirsiniz. Eski tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi de geçerlidir ancak son hali aşağıda örneği verilmiş belgedir. Aşağıda gelir aylık ödenek talep belgesi diğer adı ile tahsis talep formu nasıl doldurulmuş örneği de bulabilirsiniz.

Emeklilik formu ( gelir aylık ödenek belgesi) indir

En son hali ile emeklilik başvuru formunu diğer adı ile gelir aylık ödenek talep belgesi pdf olarak bir suretini buradan indirebilirsiniz: sgk gelir aylık ödenek talep belgesi indir.

Sgk tahsis talep formu hangi başvurular için kullanılır ?

Aşağıda örneği verilen tahsis talep formu ile aynı zamanda;

 • Malulen emeklilik başvurusu,
 • Vazife malluluğu aylığı başvurusu,
 • İş kazası sürekli iş göremezlik geliri başvurusu,
 • Toptan ödeme başvurusu,
 • İş kazası ölüm geliri başvurusu,
 • Yetim ve ya dul maaşı başvurusu,
 • Cenaze parası başvurusu yapabilirsiniz.

SGK Gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur ?

Aşağıda gelir ödenek talep belgesinin doldurulmuş bir örneği verilmiştir. Gelir aylık ödenek talep belgesi doldurulmuş örneği verilen belge yaşlılık aylığı yani normal emeklilik başvurusunda örnek olarak doldurulmuş belgedir. Gelir aylık ödenek talep belgesi doldurma işleminde fazla ayrıntıya girmenize gerek yok. Sgk gelir aylık ödenek talep belgesi örneğindeki gibi gelir/aylık/ödenek talep belgesi doldurmanız yeterli olacaktır.

emeklilik dilekçesi örneği
gelir aylık ödenek talep belgesi örneği

Emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneği

Yukarıda normal emeklilik yani yaşlılık aylığı için tahsis ve talep formu doldurulmuş örneği verilmiştir. Eğer dul ya da yetim maaşı başvurusu yapılacaksa yukarıdaki formda SİGORTALI kısmına vefat eden kişi bilgileri, HAK SAHİBİ kısmında ise maaş alacak kişi bilgilerinin yazılması gerekmektedir.

Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur ?

Ölüm aylığında ise belgeyi aynen yukarıda olduğu gibi doldurun. İlave olarak Hak Sahibi kısmında hak sahibinin adını soyadını ve T.C. numarasını yazmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki adres ve imza da ölüm aylığı başvurusu yapan hak sahibine ait olmalıdır.

E devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

İnternetten e-devlet üzerinden de SGK Gelir aylık ödenek talep belgesini kolayca yapabilirsiniz. Hatta bu başvuru formunu elden doldurup başvuru yapmaktan daha kolaydır. Şimdi adım adım e devletten nasıl tahsis talebinde bulunacağınız konusunda bilgi verelim;

 • Öncelikle e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu- Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi menüsüne giriş yapın. Emeklilik başvurusu e-devlet başvuru ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: E devlet gelir/aylık/ödenek talep belgesi
 • İlgili ekrana giriş yaptıktan sonra Yeni Başvuru seçeneğini seçin.
 • Tahsis Talep Türü kısmında aşağıda ayrı başlıkta açıklaması verilen seçeneklerden birisini seçin.
 • Sigorta Türü kısmında 4A-SSK ya da 4B Bağkur seçeneklerinden size uygun olanı seçin. Hangi kapsamda emekli olacaksanız onu seçin.
 • Ödemelerin Yapılacağı Şube kısmında maaş almak istediğiniz banka Açıklama kısmında ise şube bilgisi ve adres bilgilerini girin.
 • Daha sonra istenen tüm bilgileri doldurup tamamlayarak İlerle demeli son olarak başvuruyu tamamlamalısınız.
 • Başvuru esnasında takıldığınız kısımları ve sormak istediklerinizi bize yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Tahsis talep türü nedir ?

Tahsis talep türü başvuru yapılan emeklilik kolu anlamına gelir. Emeklilik başvurusu sırasında hem gelir aylık ödenek talep belgesinde hem de e devlette bu karşımıza çıkar. Şimdi bunların ne olduğunu sırasıyla açıklayalım;

1-Sürekli iş göremezlik geliri

İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu çalışma gücünüzü en az %10 ve ya üzerinde kaybettiyseniz ve iş kazası sürekli iş göremezlik geliri başvurusu yapacaksanız bu seçeneği seçmelisiniz.

2-Malulluk aylığı

Malulen emeklilik başvurusu yapacaksanız bu seçeneği seçmelisiniz. Malulen emeklilik başvurusu, başvuruda istenen belgeler ve detaylı şartlar için hemen https://www.sskisveren.com/malulen-emeklilik-sartlari-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3-Yaşlılık aylığı

Normal emekliliğin diğer adı yaşlılık aylığıdır. Yani isterseniz 3600, 5400 günden kısmi emeklilik başvurusu yapın isterseniz primi tam doldurmuş olarak tam emeklilik başvurusu yapın başvuru seçeneğiniz Yaşlılık Aylığı olmalıdır.

4-Yaşlılık toptan ödemesi

Bildiğiniz gibi emeklilik için yaş şartını sağlamış ancak primi yetersiz olduğundan emekli olamayanlar toptan ödeme alabilmekte. Eğer prim iadesi başvurusu yapacaksanız bu seçeneği seçmelisiniz.

5-Ölüm geliri

Eğer iş kazası sonucu vefat eden bir kişiden dolayı gelir başvurusu yapacaksanız bu seçeneği işaretlemelisiniz.

6-Ölüm aylığı

Eğer ölüm aylığı diğer adı ile yetim aylığı ya da dul aylığı başvurusu yapacaksanız bu seçeneği işaretlemelisiniz.

7-Ölüm toptan ödemesi

Vefat eden kişinin prim gün sayısı ölüm aylığı için yeterli değilse hak sahipleri vefat edenin adına yatan primlerin iadesini talep edebilmekte. Buna ölüm toptan iadesi denilmekte. Eğer bu yönde bir talebiniz varsa bu seçeneği seçmelisiniz.

8-Evlenme ödeneği

Evlenme ödeneği diğer adı ile çeyiz parası yetim maaşı alırken evlenen kız çocuklarına SGK tarafından bir defaya mahsus olarak ödenen ödenektir. Eğer çeyiz yardımı başvurusu yapıyorsanız bu seçeneği kullanmanız gerekiyor.

9-Cenaze ödeneği

Vefat eden emekli ya da sigortalı için cenaze yardımı başvurusu için bu seçeneği kullanmalısınız. Güncel cenaze yardımı tutarları ve daha fazla ayrıntı için https://www.sskisveren.com/olum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

10-İhya borçlanması

Yaşlılık ya da ölüm toptan ödemesi ile iade alınan sürelerin yeniden canlandırılması için borçlanma başvurusunu bu menüden yapabilirsiniz.

Engelli emeklilik tahsis ve talep formu nasıl doldurulur ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na tüm emeklilik başvuruları yukarıda örneği de verilen gelir aylık ödenek talep belgesi formu ile yapılmaktadır. Engelli emeklilik başvurunuzu da Sgk ödenek talep belgesi ile yapabilirsiniz. Engelli talebi ile ilgili gelir, aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi sırasında belgeyi yukarıda olduğu gibi doldurun. 4 numaralı Gelir, Aylık Talep Türü Kısmında Malulluk Aylığı‘nı işaretleyin. Sgk emeklilik dilekçesi için gerisini aynı şekilde doldurun.

Hakkında Mehmet BAŞARAN

Muhasebe mezunuyum. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum.

19 yorumlar

 1. SGK, işyerine verilmek üzere “Emekli olabilir yazısı” talep ettiğimizde de bu Gelir,Aylık,Ödenek formunu verip doldurulmasını istiyor.Ama bu form adı üstünde emeklilik için gerekli.işten çıkış yapılmadıktan sonra bu formu doldurmak neye yarayacak ki?Sonuçta sistemde işten çıkış bildirgesi yoksa Emekli olunamaz diye biliyorum.

 2. e-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmak istiyorum. 4a SSK 3600 günden emekli başvurusu. 4a ve 4b( isteğe bağlı) prim günlerim var. Sicil numaralari soruluyor .Hem 4a hemde 4b sicil numarasıni ikisini birden mi doldurucam???

  • Merhaba. Sicil numaralarını girmeden de devam etmesi gerek sistemin. Boş bırakabilirsiniz. İlla ki sicil numarası girilmesi gerekiyorsa bu durumda yine e devlette SGK Tescil ve Hizmet dökümünde 4a ve 4b kısımlarından sicil numaranızı alabilirsiniz.

 3. Merhabalar ben yurtdışı borçlanarak emekli oldum ,tahsis talep doldururken yurtdışı borçlanma ve yıllarını doldurmamız lazımmı teşekkür ederim

 4. Babamın t.c.sini biliyorum ama bağkur tahsis numarasını bilemiyorum. E devletten tahsis no istiyor. İşleme nasıl devam ederim. Yada tahsis no nasıl öğrenilir

 5. E-devletten form doldurulurken aşağıdaki sorular karşımıza çıkıyor. Ne anlama geliyor, ne cevap işaretlenmeli açıklayabilir misiniz?
  Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Var Mı?
  Sağlık Yardımı Talebi Var Mı?

  • Merhaba. Bakmakla yükümlü kişi ve sağlık yardımı talebi aynı şey aslında. Emekli olacak kişiden yararlanacak kimse varsa sağlıkta evet deyin yoksa hayır deyin.

 6. Merhaba e-devlet üzerinden başvuru yapma şansımız var mı?

 7. Merhabalar, Bir tane de E- devlet sistemi üzerinde doldurulmuş belge fotoğrafı koyabilir misiniz, hangi alanların doldurulması gerekiyor? Bir de sadece E-devlet üzerinden bu talebi oluşturmak emeklilik başvurusu için yeterli midir, yaştan doldurdum lakin 700gün prim eksiğim var bunu ödeyip emekli olmak istiyorum bu mümkün müdür?

  Teşekkür ederim.

 8. Emekli lik icin E Devletten aylik talep ettigimden ,evrak istemiyorlarmi. istenilen evraklar Hankileridir
  Tesekkürler

 9. Yurtdişinda yaşayanlarda online emeklilikten faydalanarak emeklilk başvurusu yapabilir mi?tesekkurler

 10. İbrahim sarıdoğan

  Khk ile ihrac olan bir memur emeklilik için ne yapmalı nereye nasıl başvurmalı

  • Merhaba. E-devlet üzerinden Gelir, Aylık, Talep ödenek belgesi verilebilir. Posta ya da kargo ile de başvuru yapabilirsiniz. Yazımızda belirtilen belgeyi eksiksiz doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı başlığı ile Mithatpaşa cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA adresine gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir