Genç Girişimci Bağkur Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Genç girişimci bağkur desteği başvurusu ve genç girişimci şartları konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Vergi istisnası şartlarını sağlayan kişilere devlet bağkur desteği de verilmektedir. Yazımızın devamında genç girişimci başvurusu nasıl yapılır ve genç girişimci bağkur teşviki başvuru süreci hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Genç girişimci başvurusu için aranan şartlar nelerdir ?

Genç girişimcilere bağkur desteğinden yararlanabilmeniz için aranan genç girişimci Desteği şartları şunlardır;

 • 18-29 yaş arasında olmanız,
 • 193 sayılı gelir vergisi kanununun 20’inci maddesi kapsamında genç girişimci vergi istisnasından yararlanıyor olmanız ve buna ilişkin aşağıda örneği de verilen yazıyı vergi dairesinden almanız gerekiyor.
 • Süresi içerisinde vergi dairesine işe başlama bildiriminin yapılması,
 • Destekten yararlanacak kişinin fiili olarak işinin başında olması gerekiyor.

interaktif vergi dairesi genç girişimci başvurusu nasıl yapılır ?

Dilerseniz genç girişimci vergi dairesi dilekçesini interaktif vergi dairesi üzerinden de verebilirsiniz. İnteraktif vergi dairesinde doğrudan genç girişimci desteği başvuru dilekçesi verilecek menü yoktur ancak vergi dairesinden yazı almak için genç girişimci desteği dilekçeni genel amaçlı dilekçe bölümünden yazabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesinden genç girişimci istisnası dilekçesi vermek için aşağıdaki adımları izleyiniz;

 • Genç girişimci dilekçesi interaktif vergi dairesi girişini buradan şifre ya da e-devlet şifresi seçeneklerini kullanarak yapınız ⇒ interaktif vergi dairesi girişi.
 • Genç girişimci yazısı interaktif vergi dairesinden alabilmek için önce dilekçe oluşturmanız gerekiyor.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sırasıyla İŞLEM BAŞLAT-Vergi İşlemleri-Genel Amaçlı Dilekçe seçeneklerini takip ediniz.
 • Ekran talimatlarını takip ederek dilekçe metnini yazacağınız kısma geliniz.
 • Bu alanda genç girişimci maliye dilekçesi örneği aşağıdaki gibi olmalıdır.
 • ……. Vergi Dairesi Müdürlüğüne
 • Müdürlüğünüzün ……………………… numaralı vergi mükellefiyim. 193 sayılı gelir vergisi kanununun 20’inci maddesi kapsamında genç girişimci vergi istisnasından yararlanmak için tarafıma yazı verilmesi hususunda gereğini arz ederim. 
 • Genç girişimci interaktif vergi dairesi üzerinden yapacağınız bu başvuruya istinaden yazınız düzenlenecektir.

Kısaca bağkur desteği için genç girişimci vergi istisnası şartlarını sağlıyor olmanız gerekiyor. Vergi dairesi genç girişimci dilekçesi örneği ve teşvikten yararlanabilmek için aranan şartlara Genç Girişimci Vergi Muafiyeti sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Genç girişimci desteği başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Bağkur genç girişimci başvurusu bağkur dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yapılmalıdır. Genç girişimcilik başvurusu için istenen evraklar şunlardır;

 • Genç girişimci bağkur desteği başvuru dilekçesi ( aşağıdan indirebilirsiniz),
 • Vergi levhası ( İnteraktif vergi dairesinden alabilirsiniz. Online olarak almak için hemen Vergi Levhası Oluşturma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. )
 • Vergi dairesinden alınmış olan ve 193 sayılı gelir vergisi kanununun 20’inci maddesi kapsamında genç girişimci vergi istisnasından yararlandığınız gösterir yazı.

Genç girişimci bağkur desteği başvuru formu

Başvuruda olmazsa olmaz belge genç girişimci bağkur desteği dilekçesidir. Genç girişimci başvuru dilekçesi ile başvuru yapmadığınızda işlem tamamlanmaz. Sgk genç girişimci dilekçesini buradan indirebilirsiniz: genç girişimci bağkur dilekçesi indir. Genç girişim bağkur desteği sona erdiğinde aylık olarak ödeyeceğiniz güncel bağkur primlerine Bağkur Primi Ne Kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Genç girişimci bağkur desteği başvuru süresi

Gelelim bir diğer konu olan genç girişimci başvuru süresine. Vergi dairesinden yazıyı alır almaz vakit kaybetmeden bağkur genç girişimci dilekçesini de ekleyerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Aslında kanunen belirlenmiş bir süre bulunmamakta. Elinizde Vergi dairesinden alınan yazı varsa yazıda belirtilen tarih itibariyle bağkur desteği de geriye dönük başlayabilecektir.

Vergi dairesi genç girişimci yazısı örneği

Girişimci desteği için Vergi dairesinden alınacak yazı örneği şu şekildedir;

Dairemizde ……………………  Vergi Kimlik numarasında ………………… adresinde …./…./….. tarihinden itibaren ………………….. faaliyetinde mükellefiyetiniz bulunmaktadır. Bilgisayar kayıtlarının tetkikinde 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi ( Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası ) kapsamında …/…./….. tarihinden itibaren Genç Girişimci kaydınızın bulunduğu görülmüştür. İşbu yazı Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmek üzere tarafınıza verilmiştir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Genç Girişimci Bağkur Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 yorum

  • Merhaba. Bu sadece bağkuru kapsıyor. SSK primini kapsamaz. Ancak işveren ve işçi şartları sağlıyorsa en az 12 ay boyunca sigorta priminin tamamını devlet öder. 27103 Teşvik Şartları başlıklı sayfamızı ziyaret ederek teşvik şartlarına göz atabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

1