Vergi Dairesi İşe Başlama Bildirimi Süresi, Formu 2021

0

İşe başlama bildirimi yeni işyeri açanlar açısından önem arz etmektedir. Ülkemizde herhangi bir ticari, zirai yada mesleki faaliyetten işe başlayan şahıslar istisna kapsamında kalmadıkları takdirde mükellefiyet açtırmak zorundadır. Gerçek kişilerde işe başlama bildirimini yapmak zorunda olan mükellef grubundandır.

Bu yazımızda gerçek kişilerde işe başlama bildiriminde vergi dairesi işe başlama formu excel olarak indirebilir, işe başlama bildirimi excel formunu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve vergi dairesi işe başlama bildirim süresi ile işe başlama nasıl yapılır konusu hakkında tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

İşe başlama bildirimi nedir ?

Gerçek ya da tüzel kişilerin ticari kazanç amacıyla başladığı bir işi aşağıda belirtilen Kanuni sürelerde işyeri açılışı için Vergi Dairesine yapması gereken bildirimdir.

İşe başlama bildirim süresi 2021

İşe başlama bildirim süresi işe başlama tarihinden itibaren on gündür. Yani bir şahıs iş yerinin tadilatını bitirdikten ve iş yerini açtıktan ve hizmet vermeye yada mal satmaya başladığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde iş yerinin adres bakımından bağlı bulunduğu vergi dairesi yada mal müdürlüğüne giderek kayıt yaptırmak zorundadır.

Vergi dairesi işe başlama evrakları 2021

İşe başlama; işe başlama bildirimi ile yapılır. İşe başlama bildirim formunu aşağıdan ayrıca indirebilirsiniz. Vergi dairesi işe başlamak için gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Kimlik kartı (Nüfus Cüzdanı).
  • Yabancılarda pasaportun noter onaylı örneği  yada vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi.
  • Gerçek usulde işe başlama bildirimi yapan şahıslarda e-tebligat formu. (E-tebligat ile ilgili detaylı bilgiyi için hemen  elektronik tebligat nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Muhasebe sözleşmesi yaptığınız herhangi bir serbest muhasebeci mali müşavir var ise aranızda yaptığınız sözleşme.
  • İnternet vergi dairesi kullanacak iseniz internet hizmetleri kullanım başvuru formu (isteğe bağlı).
  • İş yeri kira kontratı.

İşe başlama formu 2021

Maliye işe başlama evraklarından birisi de işe başlama bildirimi formudur. İşe başlama formu excel olarak buradan indirebilirsiniz : işe başlama bildirim formu indir.

İşe başlama bildirimi nasıl yapılır ?

İşe başlama bildirimi şahsın kendisi tarafından bildirilebilir. İşe fiili olarak başlama tarihinden itibaren yazımızda belirtilen evraklarla beraber 10 gün içinde bildirim yapılması zorunludur. Ayrıca Maliye işe başlama bildirimi interaktif Vergi Dairesi üzerinden de yapılabilir. İnteraktif vergi dairesi üzerinden nasıl başvuru yapabileceğiniz aşağıda anlatılmıştır.

Vergi dairesi işe başlama internet üzerinden nasıl yapılır ?

Bildirimi bağlı olunan Vergi Dairesine yukarıda belirtilen vergi dairesi açılış evrakları ile elden yapabileceğiniz gibi interaktif vergi dairesi üzerinden online olarak da yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle interaktif vergi dairesine e-devletle ya da varsa şifreniz ile buradan giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi giriş sayfası.
  • Eğer giriş yapamadıysanız İnteraktif vergi dairesine giriş ve yapılacak işlemler ile ilgili detaylı bilgiye interaktif vergi dairesi girişi nasıl yapılır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
  • İnteraktif vergi dairesi anasayfasına giriş yaptıktan sonra sırasıyla İŞLEM BAŞLAT-MÜKELLEFİYET İŞLEMLERİ-İŞYERİ AÇILIŞ BİLDİRİMİ seçeneklerini takip ederek bildirim yapabilirsiniz.

Kimler işe başlama bildirimi yapmak zorunda değildir ?

Gelirleri; ücret, Gayrimenkul Sermaye İradı, Menkul Sermaye İradı, Diğer kazanç ve iratlar veya bunların bir kaçından ibaret olanlar Yükümlülüğe giriş, değişiklik ve çıkışlarını bildirmek zorunda değildir.

İşe başladıktan sonra vergi levhası alma

İşe başlama bildiriminizi yapmanızdan ve ilgili vergi dairesi tarafından mükellefiyet kaydı işleminiz yapıldıktan sonra vergi levhanızı kayıt yaptırdığınız vergi dairesinden alabilirsiniz. Ayrıca söz konusu belgeyi internet vergi dairesi aracılığıyla da alabilirsiniz. İnternetten vergi levhası oluşturma ve vergi levhası hakkında daha fazla ayrıntı için vergi levhası oluşturma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe başlama bildirmeme cezası

Fiili olarak bir vatandaş işe başlar fakat işe başlama bildirim süresi olan 10 gün içinde bildirmediğiniz ihbarla yada farklı bir şekilde vergi dairesince tespit olunur ise Vergi usul kanunu 352/1 maddesi uyarınca hakkınızda cezai işlem uygulanır.

Ayrıca Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz genç girişimci istisnasından yararlanma şartlarından ilki işe başlamayı zamanında bildirmekti. Bu ilk koşulu ihlal etmenizden dolayı Genç girişimci teşvikinden de yararlanamazsınız.

Hepsinden de öte Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Yani devletin vergiler sayesinde ayakta durduğu ve vatandaşına hizmet ettiği düşünülürse vergilendirme ye bir an önce başlayarak vatandaşlık görevinizi de yerine getirmiş olursunuz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.