Geriye Dönük İşten Çıkış Cezası 2022

Geriye dönük işten çıkış cezasının ne kadar olduğu, düzeltme yapılan işten çıkış bildirgesi için idari para cezası uygulanıp uygulanmayacağı hususları kafa karıştırıcı olabilmekte. Bildiğiniz üzere işten ayrılan bir çalışan için sgk işten çıkış işleminin elektronik ortamda en geç 10 gün içerisinde verilmesi gerekiyor.

SGK işten çıkış bildirgesi verme süresine uyulmadan verilen çıkış bildirgesi için SGK tarafından idari para cezası uygulanır. Peki işten çıkış bildirgesi düzeltme cezası var mı, işten çıkış bildirgesi geç verme cezası 2022 yılında ne kadar, işten çıkış kaç gün geriye dönük yapılabilir ? İşten ayrılış bildirgesinin geç verilmesi cezası 2022 tutarları konusunda yazımızda bilgi bulabilirsiniz.

Sgk çıkış bildirgesi iptal süresi nedir ?

İşten çıkışı yapılan bir çalışan için en geç iş çıkışını takip eden 10’uncu güne kadar çıkış bildirgesi verilebilmekte. Yine geriye dönük işçi çıkışı süresi içerisinde eğer bildirgede bir hata varsa iptal edilebilmesi mümkün olabilmekte. İş çıkış tarihinden sonra 10 günlük süre tamamlandıysa artık sistemden iptali mümkün bulunmamakta. Bu durumda düzeltme yapılacaksa dilekçe ile bağlı olunan SGK’ya başvuru yapılması gerekmekte. Veriliş ve iptal süreleri konusunda daha detaylı bilgi için hemen işten çıkış bildirgesi süresi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıkış bildirgesi aynı gün de verilebilir. Aynı gün işten çıkış verme konusunda detayları  işten çıkış bildirgesi aynı gün verilir mi sayfamızda bulabilirsiniz.

İşten ayrılış bildirgesi geç verme cezası 2022

İşçinin elektronik ortamda iş çıkış belgesinin en geç işten çıkış tarihinden başlamak üzere 10 gün içerisinde verilmesi gerekmekte. İşten ayrılış 10 gün içerisinde verilmediğinde geç vermekten dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu geç verilen her bir sgk çıkış belgesi için işten çıkış tarihinde geçerli asgari ücretin brüt tutarı üzerinden işçi başına brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygular.

 • Malumunuz 2022 yılının tamamında brüt asgari ücret 5.004,00 TL olacak.
 • Hal böyle olunca 2022 yılı içerisinde işten ayrılan çalışanlar için 10 günlük süre dışında verilen iş çıkış bildirgesi için işçi başına işten çıkış bildirgesi cezası 2022 yılında 500,00 TL tutarında Sgk işten çıkış geç bildirme cezası uygulanır.
 • Uygulanan işten çıkış bildirgesinin geç verilmesi cezasını size tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde öderseniz 1/4 oranında indirim sağlanır.

İşten çıkış bildirgesi iptali nasıl yapılır ?

İptal işlemi işten çıkış tarihinden sonraki 10’uncu günün sonuna kadar sistem üzerinden yapılabilir. Bu süreden sonra artık sistemden elektronik ortamda iptali söz konusu değildir. Dilekçe ile SGK’ya başvurarak iptal ettirebilirsiniz.

İşten çıkış bildirgesi iptali cezası 2022

Eğer iptal işlemi geçerli bir mazerete dayalı ise örneğin sigortalı çalışmadığı halde bildirge verildiyse SGK iptal ederek ceza uygulamaz. Bazı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu iptal gerekçesini kabul etmeyerek denetim de yapabilir. İptal işlemi işten çıkış geç bildirim cezasına tabii değildir.

İşten çıkış bildirgesi düzeltme cezası ne kadar ?

Aslında bildirgeyi güncelleme seçeneği bulunmamakta. Eğer 10 günlük süre içerisinde herhangi bir düzeltme yapacaksanız bildirgeyi elektronik ortamda iptal ederek yeniden girmeniz gerekiyor. 10 günlük süre geçtiyse artık sistemden düzeltemezsiniz. Örneğin işçinin işten çıkış nedeninin güncellenmesi işlemi en çok talep edilen işlem. 10 günlük süre geçtiyse güncelleme işleminin yapılabilmesi için işveren dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekli.

Eğer daha önce kanuni süresi içerisinde bildirgeyi elektronik ortamda gönderdiyseniz sadece düzeltme işlemi olacaksa SGK tarafından düzeltme işlemi için işyeriniz hakkında sgk işten çıkış kodu düzeltme cezası  uygulanmayacaktır.

İşten çıkış kodunun yanlış bildirilmesi cezası var mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bildirge süresi içerisinde verildiyse sonradan yapılacak güncelleme ve ya işten çıkış nedeni değişikliği idari para cezası işlemine tabi değildir.

Özetlemek gerekirse işten ayrılış bildirgesi cezası bildirge 10 gün içerisinde verilmediğinde uygulanmakta. 10 gün içerisinde verildiyse sonradan yapılacak hiçbir düzeltme için idari para cezası uygulanmaz.

Geriye dönük sgk çıkış kodu değiştirme nasıl yapılır ?

İşten ayrılış kodundaki işten ayrılış bildirgesinin değiştirilmesi gerekiyorsa bu sistemden işten çıkış tarihinden sonraki 10’uncu güne kadar yapılabilir. İşten çıkış nedeninin güncellenmesi mümkün bulunmamakta. Eğer düzeltilecekse mevcut bildirgenin iptal edilerek yeniden işten çıkış yapılması gerekmekte. 10 günlük süre dolduysa güncelleme işlemi için SGK’ya dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. Güncel SGK işten çıkış kodlarına sgk işten çıkış kodları ve açıklamaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşten ayrılış bildirgesi 10 gün geçtikten sonra iptal etmek

Yukarıda sgk çıkışı kaç gün geriye dönük verilebilir kısmında da belirttiğimiz üzere iptal işlemi 10 günlük süre geçtikten sonra işten ayrılış uygulaması üzerinden yapılamamakta. Bu durumda işten çıkış iptali için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Sgk işten çıkış iptali sistem üzerinden işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün geçtikten sonra yapılamadığından aşağıda örneği verilen dilekçe ile işveren dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak iptali gerçekleştirebilirsiniz. Sgk çıkış iptali örnek dilekçesi şu şekildedir;

 • Müdürlüğünüzde …………….. işyeri sicil numarasında işlem görüyoruz. ……………….. T.C. numaralı sigortalımızın işten çıkışını …/…./… tarihinde sehven yaptık. Sigortalımız işe devam ettiğinden söz konusu çıkış bildirgesinin iptal edilmesi hususunda gereğini arz ederim. 
5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Geriye Dönük İşten Çıkış Cezası 2022” üzerine 11 yorum

 1. 03.10.2022 – 11.10.2022 tarihleri arası yıllık izin kullandım. 10.10.2022 tarihinde kıdem tazminatına esas yazıyı aldım. 12.10.2022 tarihinde aldığım kıdem tazminatı yazısını teslim ettiğime dair dilekçeyi yazıp işyerime teslim ettim. 13.10.2022 tarihinde işyeri geriye dönük 07.10.2022 tarihinde çıkış işlemi yapmış. bu durumda ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 2. Merhaba
  Bugün 07.01.2022 tarihinde biranda geriye dönük 31.12.2021 tarihinde haklı bir sebep bildirilmeden işten çıkartıldığımı öğrendim. Bana şirketimden herhangi resmi bir ihbar vs. yapılmadı. İmzalı herhangi bir belge yok. Şu anda 2022 tarihinde çalıştığım günlerimi ve 2022 tavan kıdem tavan brütünden nasıl faydalanabilirim ?

  Cevapla
  • Merhaba. Böyle bir şey yapmış olmaları kanuna aykırı bir durum. Derhal fesih yapılıyorsa bunun geçerli bir sebebe dayandırılması gerekiyor. Arabulucuya gideceksiniz başka yapılacak bir şey yok.

   Cevapla
 3. merhaba 01/01/2020 de işten ayrıldım ama çıkışımı 10/02/2020 olarak göstermişler bununla alakalı olarak 01/02/2021 tarihinde yani dün beni sgk dan aradılar iş yerinin bir bildirge gönderdiğini söylediler oraya gidip düzeltme yapmam gerekiyormuş ama gitme fırsatım olmadı hemde bu işverenin sorunu değilmi sonuçta ben çıkalı bir sene olmuş zaten paramıda hemen alamamıştım belirtilen tarihte çıkış yapıldı diye paramı yatırdılar bu durum beni etkilermi bir cezası falan varmıdır bana

  Cevapla
  • Merhaba. Hayır sizinle ilgili bir cezai işlem uygulanmaz. Sadece beyanınızı almak için aramışlardır sizi.

   Cevapla
 4. Merhaba eglence sektorunde calısıyodum malum vurıs olayı baslayınca sirket panıkleyıp ıscı cıkarma ya basladı. Ve 8 ay calısma olmama rağmen bana hıcbır hakkın yok tazmınat alamazsın dediler onume kagıt koyup ımzalattılar normalde martın 19nda cıkısım olcakdı cıkısım halen yapılmadı ve temmuzun 15nde 1 senem dolacak ıs yerinde sizce napmalıyım.

  Cevapla
  • Merhaba. 1 yılı tamamlamadan çıkarsanız tazminat hakkınız olmaz. 2 yılı tamamladıktan sonra çıkış işveren tarafından verilirse tazminat hakkınız olacaktır. Yapmanız gereken 1 yılı tamamlamayı beklemek.

   Cevapla
 5. Merhabalar benim 10.12.2019 tarihinde sigorta çıkısım yapıldı ocak 3 itibariyle başka bir işe gireceğim işkur üzerinden ama en az 1 ay sigortasız gözükmem gerekiyor. Eski işyerimle görüştüm feriye dönük sigorta çıkısımı nasıl deiştire bilirim. Ve herhangi bi cezası varmı 10 günü geçtiği için

  Cevapla
  • Merhaba. İşten ayrılış kodu değişecekse bir cezası yok. İptale de ceza yok ama sgk direk iptal etmeyebilir. Tam olarak ne gerekiyor size?

   Cevapla
 6. Iyi gunler benim 30.11.2019 da isten cikisim gorunuyor cikis kodunuda bilmiyorum babam beraber calistigim is yerinde kaza gecirdigi icin babama bakiyorum is yerim cikisimi vermis benim bu durumdan haberim yok patronlarim ile gotustugumde ise geri donuk sigortami yapamayacaklarini 5000tl cezasinin oldugunu soylediler fakat cikisimi iptal etmenin tekrar sigortamin devam etmesi icin cikis iptalini duzeltebilirlermi duzeltirlerse cezasi nekadar olur? Isten cikisi iptal edebilirler mi?

  Cevapla
  • Merhaba. 10 günlük süre geçtiğinden işveren iptal edemez ancak dilekçe ile SGK’ya başvurarak iptal ettirebilir ve sigortanızı devam ettirebilir. Bu işlemler için idari para cezası uygulanmaz.

   Cevapla

Yorum yapın

1