Geriye Dönük Tarım Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?

Geriye dönük tarım bağkur tescili ile yapılandırma zamanı geriye dönük tescil açtırabilir ve düşük borçlanma tutarları ile emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Halk arasında tütün koçanı ile emeklilik, pancar ekiminden emeklilik ya da tarımsal kesinti ile emeklilik olarak adlandırılan bu düzenleme ile siz de daha az primle ve erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda geriye dönük tarım bağkuru borçlanmasının nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir. Ayrıca sık sorulan tütün koçanı ile nasıl emekli olunur, tütün koçanından emekli olma şartları nelerdir gibi soruların da cevaplarını bulabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nedir ?

Tarımsal ürünlerin satışında toplam satış bedeli üzerinden yapılan kesintilere tarımsal kesinti denilmektedir. Eğer kişi aktif sigortalı, bağkurlu ya da emekli ise kesinti yapılmamaktadır. Kişi bağkurlu ve borçlu ise kesinti yapılmakta ve prim borçlarına aktarılmaktadır. Ayrıca hiçbir kapsamda sigortalılığı olmayanlardan da bu kesinti yapılmaktadır.

Ziraat odası kaydım var bağkur tescili yapılmamış

Ziraat Odası kaydı olup da bağkura tescili açılmamış birçok kişi var.

 • Yürürlükteki Sosyal Güvenlik Uygulamalarına göre eğer Ziraat Odası kaydı varken tarım bağkuru hiç açılmadıysa;
 • Ziraat Odası kayıt tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde SGK’ya intikali durumunda tarım bağkuru ziraat odası kayıt tarihinden itibaren açılır.
 • Eğer Ziraat Odası kayıt tarihinden 1 yıl sonra Ziraat Odası kayıt belgesi SGK’ya intikal ederse bu durumda SGK’ya kayıt tarihi itibariyle tarım bağkuru açılır.
 • 01.10.2008 sonrası açılan Ziraat Odası kayıtlarında Ziraat Odası’nın SGK’ya bu kaydı bildirme zorunluluğu var. Genellikle bu tarih sonrasında kayıt olanlarda tescil kayıt tarihi itibariyle açılmaktadır.

Geriye dönük çiftçi bağkuru tescili nasıl yapılır ?

Bağkur geçmişe dönük borçlanma tevkifat yani tarımsal kesintiye istinaden yapılabilmektedir. Sadece Ziraat Odası, pancar kaydı, çiftçilik belgesi gibi kayıtlar geriye dönük tescil açtırmak için yeterli değildir. Aynı zamanda müstahsil bağkur kesintisi de gerekmektedir. Geriye dönük tarım bağkuru tescili açtırmak için;

 • 01.10.2008 tarihinden önce adınıza kesilmiş bağkur tarımsal kesinti faturası ( 01.10.2008 tarihi ve sonrasında yapılan kesintiler için geriye dönük tescil kaydı açılamaz).
 • Bağkur geriye dönük tescil dilekçesi,
 • geriye dönük bağkur tescili için destekleyici ziraat odası, pancar, kooperatif, tarla kaydı gibi kayıtlar gereklidir.

Tarım bağkur geriye dönük kayıt kayıt için belge

Geriye dönük kayıt için istenen belgeler şunlardır;

 • Dilekçe ( örneği aşağıda verilmiştir, indirebilirsiniz),
 • Arpa, buğday, tütün, süt ve pancar bağkur kesintileri gibi tarımsal kesintiyi gösterir müstahsil makbuzu,
 • Bu kayıtları destekleyici ziraat odası kaydı, tarla tapusu, kooperatif kaydı gibi belgeler.

Bağkur kesintileri (tevkifat) için dilekçe örneği

Arpa, buğday, süt, tütün koçanı dilekçe örneğini kendiniz kısaca hazırlayabilirsiniz. Dilekçe örneğiniz şu şekilde olabilir;

 • ………… Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Ekte sunduğum müstahsil kesintilerinin bağkur hesabıma yüklenerek adıma geriye dönük tescil açılması hususunda gereğini arz ederim. 

Sadece Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı açılır mı ?

Sadece Çiftçi belgesi ya da ziraat odası kaydı ile emeklilik mümkün değildir. Adınıza kesilmiş olan bir tarımsal kesinti olmadan tarım bağkur tescilini geriye dönük açtıramazsınız.

Müstahsil makbuzu bağkur kesintisi emeklilik

E bağkur kesintine istinaden yukarıda anlattığımız yolu izleyerek geriye dönük bağkur tescili açtırabilirsiniz. Geriye dönük tescil açıldığında tescil tarihinden itibaren tahakkuk edecek borcu da ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle;

 • Geriye dönük tarımsal kesintiye istinaden öncelikle tescilinizi açtırın.
 • Daha sonra bağkur affı çıktığında geriye dönük tescilde çıkartılan borçları yapılandırma kapsamında ödeyin.
 • Normal zamandan çok daha aşağı ücretle geriye dönük tescil için çıkan borçları ödeyebilirsiniz. Torbada geriye dönük bağkur tescili  ile Bağkur affı başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan yapılandırmayı nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • Yapılandırmayı yapıp ödedikten sonra arpa, buğday, pancar, tütün koçanı ile emeklilik sorgulamasını E-devlette yapabilirsiniz.

Bağkur kesinti sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer adınıza yapılan kesintiler bağkur hesabınıza aktarıldıysa müstahsil bağkur kesintisi sorgulamasını E-devletten yapabilirsiniz. E-devletten bağkur tevkifat sorgulaması yapmak için;

 • E-devlette SGK-4B Ödeme Dökümü Bölümüne giriş yapın.
 • E-devlette tarımsal kesinti sorgulamasını buradan T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle girerek sorgulayabilirsiniz ⇒ 4b Kesinti sorgulama.
 • Kaynak kısmında “26” kodu ile yer alan ödemeler tarımsal kesintilerdir.

Tütün koçanı nereden alınır ?

Tütün koçanlarını satış yaptığınız Müdürlüklerin arşivlerinden ya da merkez adresinden alabilirsiniz. Bir dilekçe ile başvurarak adınıza yapılmış tüm kesintilerin listesini alabilir ve yukarıda anlatılan yolu izleyerek tütün cüzdanı ile emeklilik sürecinizi başlatabilirsiniz.

Tütün koçanı sorgulama e devlet

Yukarıda belirtilen E-devlet ekranında tekel tütün koçanı sorgulaması da yapabilirsiniz. Tabi e-devlette bağkur tütün koçanı sorgulaması yaptığınızda kesintinin e-devlette görülebilmesi için bağkur hesabınıza aktarılmış olması gerekmektedir. Tekel bağkur kesintileri sorgulaması yaptığınızda eğer ödeme listesinde çıkmıyorsa bunların bağkur hesabınıza geçmediği anlaşılır. Bu durumda dilekçe ve kesinti listesi ile SGK’ya başvurarak bunların hesabınıza aktarılmasını talep etmelisiniz. SGK aktardıktan sonra e-devlette tarım kesinti sorgulaması yaptığınızda bu kesintiler ödeme listesinde görülecektir.

T.c. ile tütün koçanı sorgulaması nasıl yapılır ?

T.C. numarası ile Sgk tarımsal kesinti sorgulaması yapabileceğiniz E-devlet uygulaması yoktur. E-devlette yukarıda belirtilen menüden e kesinti sorgulaması yapabilirsiniz.

1/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Geriye Dönük Tarım Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 yorum

 1. 24 11 esnaf bagkuru odenmis 30 06 2000 terk 20 05 1998 tevkiat kesintisi var 2001 ziraat oda kaydi 1995 vsaselt ilani tapu akydi var ciftci belgesi var hala devam ediyor 05 07 2021 tekrr esnaf bagkur giris var kesinti cakisma olurmu bu kesintididen gun alabilirmiyim cakisma olurmu askerli borclansam girisi 1996 aldirsam cakisma geen devam edermi

  Cevapla

Yorum yapın

1