Geriye Dönük Teşvik Başvurularında Süre Uzatıldı

0 116

Geriye dönük teşvik başvuruları için e bildirge v2 uygulaması üzerinden iptal ve ek bildirge giriş süreleri Covid-19 nedeni ile uzatıldı.İlk olarak 7103 Sayılı Kanun ile işverenlere geriye dönük teşvikten yararlanma hakkı tanınan düzenleme kapsamında 2018/04 dönemi ve öncesi için sistemden dilekçe verenler SGK V2 uygulamasından iptal/ek bildirgeyi uzatılan süreye kadar verebilecek.

Geriye dönük teşvik için son başvuru tarihi ne zaman ?

Yukarıdaki bilgiler çerçevesinde;

  • 2018/Mart ayı ve öncesi için yasal süresi içerisinde geriye dönük teşvikten yararlanma başvurusu için E-bildirge üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmış işverenler bu başvurularına ilişkin iptal/ek/asıl aylık prim ve hizmet belgelerini /Muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini en geç 30 Haziran 2020 tarihine kadar ( bu tarih dahil) e-bildirge v2 uygulamasından verebilecek.
  • 2018/Nisan ve sonrası dönemler için geriye dönük 6 aylık teşvikten yararlanmak için başvuru yapanlar için ise teşvikten geriye dönük yararlanacağı dönem için Sosyal Güvenlik Kurumu’na sistemden ya da evrak ortamında dilekçe vermiş olduğu halde iptal/ek/asıl bildirge vermeyenler için de e-bildirge v2 uygulaması üzerinden giriş son tarihi 30 Haziran 2020 olarak belirlenmiştir.
  • 01 Temmuz 2020 tarihi ve sonrasında girilecek olan geriye dönük bildirgeler için işlem yapılmayacaktır.

E-bildirge v2 uygulamasından geriye dönük teşvikten yararlanmak için Kanun/Belge no değişikliğini yani İptal/ek/asıl belge işlemlerini nasıl yapacağınızı Sgk E-bildirge v2 Asıl/İptal/Ek Bildirge Girişi sayfamızda adım adım anlattık. İlgili yazımızı ziyaret ederek nasıl giriş yapabileceğiniz hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Ayrıca SGK Teşvikleri sayfamızdan işveren olarak yararlanabileceğiniz tüm güncel teşvikler ve şartları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Sigorta prim teşvikleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.