Gss g1 Primi Ne Kadar, G1 (Asgari Ücretin 1/3’ünden Fazla) 2021

0

Gss g1 Primi Ne Kadar  oldu ? Genel sağlık sigortası primleri asgari ücret esas alınarak hesaplanır. Genel sağlık sigortası herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar için zaruridir ve bu uygulama ilk olarak 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren hayatımıza girmiştir.

Genel sağlık sigortasında güvencesi olmayanlar için iki sistem vardır. Eğer geliriniz düşükse ve prim ödeme gücünüz yoksa yeşil kart sigortasından yararlanırsınız. Ancak gelir tespiti sonucu geliriniz yüksek belirlendi ise bu durumda yaşil karttan yararlanamazsınız. GSS primi ödemeniz gerekir. Yazımızda güncel genel sağlık sigortası primleri ve konu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası hesaplaması nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer bir güvenceniz yoksa ve gelir testi başvurunuz sonucunda hanede kalan kişi başı gelir net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmişse yeşil karttan yararlanırsınız ve prim ödemeniz gerekmez. Ancak gelir testine başvurmadan genel sağlık sigortası açtırmak isterseniz ya da gelir testine başvurduğunuzda kişi başı geliriniz net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde gelirse aylık brüt asgari ücretin %3’ü oranında genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

2021 gss primi ne kadar oldu ?

Gelir tespit sonucu asgari ücretin 1/3’ü üzerinde belirlenenler ile kendi isteği ile prim ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyenler için 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında genel sağlık sigortası aylık prim tutarı 107,33 TL’dir. Geçmiş ve güncel GSS prim borçlarınızı buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz⇒ Genel sağlık sigortası tescil ve borç sorgulama.

Gelir testi g1 ne kadar öder 2021

G1 yukarıda da belirttiğimiz üzere geliri asgari ücretin netinin 1/3’ünden fazla olanların tabi olduğu gelir seviyesidir ve aylık prim ödemesi 2021 yılı için 107,33 TL dir.

En düşük gss primi 2021

Prim ödeme yolu ile yararlanabileceğiniz en düşük gss primi yukarıda belirtilmiştir. Bunun haricinde hiç prim ödemeden sağlıktan yararlanılacak sigorta kolu da yeşil karttır ve yeşil kart almak için yapmanız gerekenler ve takip etmeniz gereken yol yukarıda belirtilmiştir.

Gss g2 primi ne kadar 2021

Genel sağlık sigortasında yukarıda da ayrıntılı olarak anlattığımız üzere Mavi kartlı ve yabancı uyruklu sigortalılar hariç gelir seviyeleri kaldırılmış ve tek tip gelir seviyesi sistemine geçilmiştir. 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren SGK tarafından otomatik tescili açılanların ise geçmiş prim borçları 60G-1 gelir seviyesinden güncellenmiştir.

Yabancı uyruklu/mavi kartlı gss primi ne kadar 2021

Yabancı uyruklular ile Türk vatandaşlığından izinle çıkan mavi kartlılar genel sağlık sigortasında G3 gelir seviyesinde prim öderler. 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında mavi kartlılar ve yabancı uyruklular için aylık GSS primi 858,60 TL olacaktır.

Yıllara göre gss primleri tablosu

Aşağıda yıllar itibariyle aylık genel sağlık sigortası prim tablosu verilmiştir;

2020 yılı gss primi88,29
2019 yılı gss primi76,75
2018 yılı gss primi60,89
2017 yılı gss primi53,33

Asgari ücretin 1/3’ne kadar 2021

Tüm sosyal yardım ödemelerinde, muhtaçlık kriterinde ve genel sağlık sigortasında büyük önem arz eden asgari ücretin 1/3’ü hesaplaması net asgari ücretin bekar ve çocuksuz çalışan için asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesaplanır. 2021 yılı için asgari ücretin 1/3’ü 852,43 TL’dir. Brüttten nete asgari ücret hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmek için brütten nete hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla) 2021

Daha evvel genel sağlık sigortasında G1, G2 ve G3 olmak üzere gelir seviyesine göre  3 ayrı prim seviyesi mevcuttu. Son yapılan düzenleme ile tekli gelir sistemine geçilmiştir. G1 gelir seviyesi gelir tespiti sonucu hane halkı geliri asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar için kullanılır ve bu kişiler brüt asgari ücretin %3’ü oranında ve aşağıda belirtilen tutarlarda prim ödemesi yaparlar.

G1 için limit 2021 yılında 852,43 TL’dir. Bu tutar altındakiler muhtaç sayılmakta iken hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde olanlar ise muhtaç sayılmamaktadır.

Genel sağlık sigortası nasıl yapılır 2021

Aktif bir sosyal güvenceniz yoksa, ziraat odası, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı gibi kayıtlarınız da yoksa direk Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek genel sağlık sigortanızı aylık prim ödeme koşulu ile açtırabilirsiniz. Ancak prim ödeyemem ücretsiz yeşil karttan yararlanmak istiyorum diyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğramadan evvel öncelikle bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi başvurusu yapmalısınız. Gelir testi başvuru sonucu yeşil kart çıkarsa SGK tarafından yeşil kart başlatılır. Gelir 1/3’ün üzerinde olursa yine aylık prim ödeme yolu ile sağlıktan yararlanırsınız.

Gelir testi hesaplama 2021

Başvuru üzerinde kişilerin gelir testi hesap edilirken hanede kalan herkesin gelirlerine, zirai gelirlerine, üzerindeki mal varlıklarına, bankalardaki maddi varlıklarına ve diğer maddi unsurlara bakılır. Hesaplama işlemi oldukça fazla teknik veriler içerir ve karışıktır. Bu hesaplama Vakıflar tarafından yapılır.

Gelir testinde banka hesaplarına bakılır mı ?

Gelir testi hesaplanırken düzenli aylık gelirlere bakılır. Banka hesabındaki paralar genelde dikkate alınmaz. Ancak gerekli görülmesi durumunda bankalardan bunlar talep edilebilmekte.

Gss özel hastanelerde geçerli mi 2021

Eğer aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanıyorsanız özel hastanelerde diğer tüm sigorta kollarında olduğu gibi hizmet alabilirsiniz yani geçerlidir. Ancak sgk yeşil kart sigortası kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanıyorsanız özel hastanede geçerli değildir.

Yeşil kart özel hastanelerde geçerli mi ?

Yeşil kart prim ödemeden sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz sigorta koludur. Özel hastanelerde geçerli değildir. Sadece devlet, üniversite hastaneleri ve devlete bağlı diğer sağlık hizmeti sunucularında yeşi lart ile ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Gss borcu ödenmezse ne olur 2021

Her ayın borcunu sonraki ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Geç ödeme durumunda borçlara faiz işler. İki aydan fazla aylık prim borcu olanların hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık güvenceleri kapatılır. GSS borçları için icra takibi uygulanmamakta.

Gss borcu hangi bankaya yatırılacak 2021

Prim borçlarınızı tüm bankaların ATM’lerinden, internet ve ya mobil bankacılık şubelerinden, banka gişelerinden ya da SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden T.C. numaranız üzerinden SGK Ödemeleri-GSS Prim ödemeleri menüsünden yapabilirsiniz. Kredi kartı ile GSS ödeme sayfamızdan kart ile nasıl prim ödemesi yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Gss borcu olan sağlıktan faydalanabilir mi 2021

Genel sağlık sigortasında normal şartlarda iki aydan fazla prim borcu olanların sigortası kapanmakta. Ancak Kanuni düzenleme ile prim borcu olanların 31 Aralık 2020 tarihine kadar devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlıktan yararlanmaları sağlanmıştır. Bu sadece devletteki muayene, tahlil ve tetkikler için geçerlidir. Özel hastanelerde ve ilaç alımlarında geçerli değildir.

Yeşil kart aylık ödeme 2021

Gelir testi başvurusu sonucu hane halkı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenenler SGK yeşil kart sigortalısı sayılırlar ve bu kişiler aylık prim ödemeden sağlıktan ücretsiz olarak yararlanırlar. Yeşil kart başvurusu yapmak ve yeşil kart ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için hemen yeşil kart nasıl çıkarılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda genel sağlık sigortası ile ilgili çok sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Gelir testi 1/3 ne demek ?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılan gelir testi sonucu kişi başı net asgari ücretin üçte birinden fazla olması durumunda gelir testi 1/3 olarak belirlenir. Eğer tutar 1/3’ü üzerinde olursa g1 gelir testi olarak belirlenir ve yukarıda belirlenen tutarlarda aylık prim ödemesi yapılır. Ancak gelir testi sonucu g1 altında olursa yani kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinin altında belirlenirse bu durumda prim ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yeşil kart kapsamında yararlanılır.

2022’de GSS primi ne kadar olacak ?

01 Ocak 2022 tarihi itibariyle genel sağlık sigortası aylık primleri asgari ücrete bağlı olarak zamlanacak. Asgari ücret belli olduğunda 2022 güncel GSS G1 primlerine bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.