Hastane Muayene Ücreti 2022

Hastaneye muayene ücreti muayene olacak kişinin sigortalılık durumuna, sigorta statüsüne ve muayene olunacak hastane ya da sağlık biriminin özel ya da kamu olmasına göre farklılık göstermekte.Bu yazımızda devlet hastanesi, özel hastaneler, sağlık ocağı muayene ücreti ne kadar, sigortasız sağlık ocağı muayene ücreti , özel doktorlar v.s. muayene ücretleri, sigortalı ve sigortasız muayene fiyatları, ameliyat ücretleri gibi konu hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Muayene katılım payı 2022

Muayene katkı payı sigortalı ya da sigortasız fark etmeksizin devlet hastaneleri ile özel hastanelerde alınması zorunlu olan bir ödeme türüdür. Bu ödemeden bazı sigortalılar muaftır. Yeşil kartlılar, şehit ya da gazi yakınları, mülteciler ve 5510 Sayılı Kanun’da belirtilen diğer kişilerden muayene ücreti alınmaz. Ayrıca birinci basamak sağlık hizmet sunucularında yani sağlık ocakları, aile hekimliklerinde v.s. olunan muayeneler için de ücret alınmaz.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2022

Sağlık ocakları birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak tanımlanır. Yukarıda belirtildiği gibi sağlık ocakları ve aile hekimlikleri katılım ücretinden muaftır ve muayenelerde sağlık ocağı muayene ücretleri alınmaz. Bu yüzden sağlık ocaklarındaki muayeneler için sonradan katılım ücreti talep edilmez. Ayrıca sigortanız olsa da olmasa da aile hekimliğinde ücretsiz muayene olabilirsiniz ve aile hekimliği muayene ücreti alınmaz.

Aile hekimi muayene ücreti 2022

Aile hekimlikleri birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olup katılım payından  muaftır. Buralarda gerçekleşen muayeneler için ücret sonradan da olsa yansımaz. Aktif sigortanız olsa da olmasa da aile hekimliklerinde aile hekimi ücreti alınmaz.

Sağlık ocağı sigortasız muayene ücreti

Sağlık ocaklarında herhangi bir kapsamda sigortalılığınız olmasa bile ücretsiz olarak aile hekimine muayene olabilir ve ilaçlarınızı yazdırabilirsiniz. Muayeneden önce ya da sonrasında aile hekimi sigortasız muayene ücreti talep edilmez. Ancak aile hekimi tarafından yazılan ilaçları eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa tamamını ödeyerek almak zorunda kalırsınız.

Emekli sağlık ocağı muayene ücreti

Emeklilerin de bize sık sordukları soruların başında aile hekimi ücretli mi sorusu gelmekte. SSK, Bağkur, emekli sandığı ya da diğer sigorta kollarında aktif olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alanların bildiğiniz gibi ilaç ve muayene bedelleri emekli maaşlarından kesilir. Ancak sağlık ocağında ilaç yazdırma ücreti, muayene ya da başka bir işlem durumunda yapılan bu işlemler için maaştan herhangi bir asm muayene ücreti kesinti yapılamaz.

Devlet hastanesi muayene ücreti 2022

Devlet hastanelerinde her bir muayene için alınan SGK muayene ücreti 6 liradır. Bu ücret emekli ya da emeklinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tedavisi halinde emekli maaşından kesilir. devlet hastanesi muayene ücreti  sigortalıların ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin muayeneleri durumunda eczaneler tarafından tahsil edilir.

Devlet hastanesi doğum ücretleri 2022

Devlet hastanelerinde annenin sigortası olsun ya da olmasın doğum ve doğum sonrası 1 aylık süre için yapılan tüm işlemler ücretsizdir ve herhangi bir bedel talep edilmez. Aynı şekilde çocuğun da doğumdan sonraki ilk 1 aylık süre içerisinde analık sigorta kapsamında tüm tedavileri ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Sigortanız olsun ya da olmasın doğumdan kaynaklı olarak devlet tarafından birçok doğum yardımı sağlanmakta. Tüm yardımları tek başlıkta topladık. Detaylar için hemen doğum yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti 2022

Devlet hastanelerinde sigortanız olmadan da muayene olabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle vezneden ödeme yapmanız istenir. Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti 2021 için 50 lira civarındadır. Bu sadece muayene için alınan bedeldir. İlk girişte alınan bu ücretten sonra devlet hastanesi tahlil ücretlerini talep etmez.

Devlet hastanesi sigortasız tahlil ücretleri 2022

Eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa bu durumda devlet hastanesinde yapılacak muayene ve diğer tüm işlemler ücretli olur. Sigortasız olanlar için girişte 50 TL civarında bir muayene bedeli alınır. Bu ücret ile doktorun talebi halinde tüm tahliller, tetkikler ücretsiz olarak yapılır. İlk girişte ödenen bu ücretten sonra ilave bir ücret talep edilmez.

Özel hastane muayene ücretleri 2022

Özel hastanelerde Sosyal Güvenlik Kurumu adına alınması gereken minimum tutar 15 liradır. Bu SGK adına alınan muayene katılım bedelidir. Bunun üzerinde alınacak ücretler ise hastane tarafından belirlenir. Ödenecek muayene tutarları bu yüzden hastaneden hastaneye hatta aynı hastanede doktordan doktora ya da muayene olunacak birime göre farklılık gösterir. İlk muayeneden sonra belli bir süre içerisinde tekrar kontrole gitmeniz halinde muayene bedeli ödemezsiniz. Özel hastanelerde kontrol süresi kaç gün sayfamızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Özel hastane muayene ücreti sorgulama

Özel hastane muayene ücretinin ne kadar olduğunu internetten sorgulayabilirsiniz.  Ayrıca hastanelerin çağrı merkezlerini arayarak ya da bizzat doktorun sekreterliğini arayarak ücretin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒ özel hastane muayene ücreti sorgulama.

Özel hastane tahlil ücretleri 2022

Özel hastanelerde alınacak tahlil ücreti hastane tarafından belirlenir. Bazı hastaneler muayene ücretine ilave olarak tahlil ücreti almazken bazıları ise her bir tahlil işlemi için ücret alabilmekte. Özel hastanelerin tahlil fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız randevu almadan önce konu ile ilgili hastane çağrı merkezinden ya da muhasebe biriminden fiyat bilgisi almanız yararlı olacaktır. Güncel ve geçmiş tüm özel hastane, devlet hastanesi tahlil sonuçları internetten online görüntülemek için e-nabız tahlil sonuçları görüntüleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel hastane ameliyat fiyatları 2022

Yapılacak ameliyatın türü, ameliyatı yapacak doktorun branşı, hastanenin uyguladığı fiyat politikası gibi kriterler ücreti belirlemekte. Özel hastanede ilgili birime muayene olmadan, tahlil ve tetkik yapılmadan ya da önceden yapılmış tahlil ve tetkikler incelenmeden ameliyat için fiyat belirlenemez. Bu yüzden öncelikle ilgili doktorla görüşmeniz ve fiyat almanız gerekmekte.

Özel hastane reçete ücreti ne kadar ?

Özel hastanede reçete yazdırabilmek için öncelikle muayene olmanız gerekiyor. Acilden yapılan girişlerde muayene ücreti alınmamakta. Ancak polikliniklerde yapılacak muayeneler için öncelikle yukarıda belirtilen oranlarda muayene ücreti ödeyerek giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sigortalı iseniz eczanede ilaç katılım bedellerini ödersiniz. Emekli iseniz emekli muayene katılım payı ve ilaç bedelleri maaştan kesilir.

Emekli sandığı özel hastane muayene ücreti 2022

4c yani emekli sandığı kapsamında aktif olarak memurluk yapan ya da emekli olan memurlar ile memurdan yararlanan eşi ve çocukları için poliklinik muayene ücreti yukarıda sigortalı olarak belirtilen ücretler ile aynıdır. Aile hekimliklerinde yapılan muayene ya da diğer tedavi ve işlemler için de sağlık ocağı ücreti alınmaz. Sağlık ocağında muayene ücreti sonradan eczaneden de tahsil edilemez.

Özel doktor muayene ücretleri 2022

Özel doktor muayene ücreti için belirlenen alt ya da üst limit bulunmamaktadır. Alınacak ücret tutarı doktordan doktora farklılık gösterebilmektedir. 2022 yılı için ortalama en düşük ücret 150-250 TL en yüksek ise 1000 TL arasında değişebilmektedir. Randevu esnasında alınacak ücret bedelini sorabilirsiniz.

İşyeri hekimi muayene ücreti 2022

6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği yasası gereği işyerinde işyeri hekimi ve iş sağlığı güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunludur. İşyeri hekimleri tarafından işyerinde yapılan işlemler, muayeneler ve diğer küçük operasyonlardan muayene ücreti alınmaz ve işlemler ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Şehir hastanesi muayene ücreti 2022

Özellikle Covid-19 süreci ile birlikte şehir hastanelerinin önemi kat be kat artmaya başlamıştır. Şehir hastaneleri de devlete bağlı hastaneler olduğundan sigortalı muayene ücreti 2022 yılı için her bir muayene işleminde 6 TL olarak yansıyacaktır. Bu ücret emeklinin maaşından kesilecekken sigortalılarda ise eczaneler tarafından tahsilat yapılacaktır.

Sigortasız MR ücreti 2022

MR ücretleri 2022 yılında aktif sosyal güvencesi olanlar için devlette ücretsiz olarak yapılırken özel hastane emar ücretleri ise 300-350 TL civarında değişmektedir. Eğer sigorta yoksa devlette 50 TL giriş ücreti ile yapılabilir. Özelde ise ortalama 500-600 TL civarında olmakta.

Hastane muayene ücreti sorgulama

Tüm muayenelerde tarafınıza yansıyan, emekli maaşınızdan kesilen ya da eczanede ödemiş olduğunuz ve ya ödeyeceğiniz tutarlara e-devletten ulaşabilirsiniz. E-devlette hastane muayene katılım payı sorgulama sayfasından geçmiş ve güncel tüm ücretlere ulaşabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Hastane Muayene Ücreti 2022” üzerine 8 yorum

 1. Merhabalar,
  Eşim için kadın dogum doktorundan 10 gün içinde 2 kez muayene olduk ve 2 sindede bizden 90 ₺ ücret aldılar 75 ₺ ayrı 15 ₺ ayrı çekildi şimdi buradaki açıklamaları okuyunca bilgi edinmek istedim benden alınan 90 ₺ yi 1ü gün içeriisnde 2.kez muayene oldugum içim fazlamı almış oldular

  Cevapla
  • Merhabalar. Evet kontrol muayenesi şeklinde yapılsaydı ücret almamaları gerekirdi. Alınması hatalı olmuş normal giriş yapmışlar sanırım.

   Cevapla
 2. Merhaba ben yesilkartliyim daha doğrusu gelir testi yaptırmıştim şu an üniv hastanesinin diş fakültesi bölümüne kanal tedavi için gitmem gerekiyor acaba ücret toplamda ne kadar ödemem gerekir tedavi ile birlikte

  Cevapla
  • Merhabalar. Yapılacak tedaviye göre farklılık gösterir. Ama sevkli olarak gitmeniz gerek. Sevksiz almayabilirler bilginiz olsun.

   Cevapla
 3. Mehmet bey merhaba, benim anneminde bu ay ki maaşından,
  Muayne : 45,-TL
  Reçete : 3,-TL
  İlaç : 1,95,-TL olmak üzere 50,-TL gibi bir ücret kesilmiş. Sağlık ocağında ilaç yazdırmıştı.
  Bu konu hakkında bilginiz varmıdır?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Sağlık ocağında yazdırılan ilaçlar için muayene katılım bedeli alınmaz. Ancak ilaç sayısı 3 ten fazla ise ilave her bir kutu için 1 lira gibi ek bir ücret alınır. 45 liralık muayene önceki dönemlere aittir. Devlet hastanesi, özel hastane v.s. Muayene ücreti olabilir.

   Cevapla
 4. Merhaba ,

  İLAÇ 12.29 TL
  MUAYENE 21.00 TL
  REÇETE 4.00 TL
  TOPLAM : 37.29 TL

  Emekli eşinin devlet hastanesine gitmesinden dolayı emekliden 3. ayda kesilen hastane kesintisi yukarıdaki gibidir.
  Muayene ücreti olarak 21 TL kesilmiş. Eğer muayene ücreti 6 TL ise 21 TL 6 TLnin katı değildir. Bu tutar nasıl ortaya çıkmıştır.
  Ve reçete olarak alınan4 TL nedir.

  Cevaplarsanız sevinirim.
  Tşkler.

  Cevapla
  • Merhaba. Üniversite hastanesine gittiyse ondan kaynaklı olabilir. Ya da geçen yıldan kalan da olabilir geçen yıl 5 liraydı. Reçete bedeline gelince 3 kutuya kadar pay alınmıyor. 3 kutudan sonraki her kutu için 1 lira alınıyor.

   Cevapla

Yorum yapın

1