Heyet Raporu Nasıl, Nereden Alınır ?

0 100

Heyet raporu isminden de anlaşılacağı üzere birden fazla doktor tarafından verilen durum ve engel derecesi gösterir rapordur. Çalışanlar vergi indiriminden, erken emeklilik haklarından ve diğer haklardan yararlanmak için engelli raporuna başvuru yapmaktalar. Bunun haricinde ise bakıcı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlara başvuru esnasında da özürlü raporu büyük avantaj sağlayabilmekte.

Bu yazımızda heyet raporu nasıl ve nereden alınır, ücreti ne kadar, rapor çıkartmak için gerekli belgeler nelerdir gibi konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Engelli raporu nedir ?

Engelli raporu olarak da adlandırılan heyet raporu en az 3 doktor imzası ile düzenlenen sağlık kurulu raporudur. Bir kişinin engelli sayılabilmesi için engel oranının en az %40 ve ya üzerinde olması gerekiyor. %40 altında engeli olanlar engelli sayılmamakta ve dolayısıyla bu kişilere rapor düzenlenmemekte.

Engelli raporu kimlere verilir ?

Yapılan muayene, tahlil ve tetkikler sonucu engel oranı en az %40 ve ya üzerinde olduğu tespit edilenlere engel raporu verilir.

Engelli raporu veren hastaneler

Engelli raporları tam teşekküllü devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastaneleri tarafından verilir. Özel hastanelerden heyet raporu alınmaz. Yetkilendirilmiş hastanelere sağlık bakanlığının resmi internet sayfası üzerinden bakabilirsiniz. Küçük devlet hastanelerinde yani doktor sayısının yetersiz olduğu hastanelerde bu rapor düzenlenmez.

Engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Hangi hastalıklara verilirden ziyade hastalığın derecesi önemlidir zaten her bir hastalığının yönetmeliğe ve hesaplama tekniğine göre oranı vardır. Örneğin bipolar hastalarına başka bir hastalık yoksa en az %40 oranında engel raporu verilir. Dolayısıyla her hastalığın bir oranı vardır. Ancak bazıların oranı yüksekken bazılarına daha düşük oranda engel raporu verilebilmekte.

Hastalıklara göre rapor oranları

Hastalıkların oranları yani her bir hastalık için verilecek engel oranı yönetmeliğe göre belirlenir. Özür oranları yönetmeliğinde her bir hastalığın durumu esas alınarak yüzde kaç oran verileceği ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Özür oranları yönetmeliğine buradan ulaşabilir ve hastalığınıza bakarak tahmini yüzde kaç engel raporu verilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Hangi hastalığa yüzde kaç rapor verilir ?

Hangi hastalığa yüzde kaç oranında engel oranı verileceği yönetmeliğe göre belirlenmektedir. Hastalığınız ve hastalığınızın derecesi esas alınarak verilecek rapor oranına yukarıda vermiş olduğumuz yönetmelikten ulaşabilirsiniz.

Engelli raporu nasıl alınır ?

Rapor alabilmek için hastalık seviyesinin iş gücü kaybını en az %40 ve ya üzerinde etkilemesi gerekmekte. Dolayısıyla basit hastalıklar için bu raporun verilebilmesi mümkün değil. Raporu çıkartmak ise oldukça basit.

Öncelikle heyet raporu konusunda yetkilendirilmiş tam teşekküllü üniversite ve ya devlet hastanesi rapor merkezine başvuru yapın. Burada size bir randevu verilecek ve beraberinizde getirmeniz gereken belgeler söylenecek. Randevu verilen tarihlerde rapor merkezi tarafından hastalığınız ile ilgili tüm doktorlara yönlendirmeniz yapılır. Eğer kronik ve rahatsızlık ise doktor tekrar muayene yapmadan kendi görüşünü bildirir ancak gerekirse tahlil ve tetkik isteyebilir. Tüm doktorlara muayene olduktan sonra heyete girersiniz ve heyet size birtakım sorular ilettikten sonra işlem tamamlanır.

Bu sürecin ardından raporunuz ikamet adresinize gönderilir ya da dilerseniz hastaneye daha sonra giderek elden raporunuzu alabilirsiniz.

Heyet raporu randevu

Rapor alabilmek için öncelikle hastanenin rapor merkezi ile birebir ya da telefonla görüşerek uygun bir gün için randevu talebinde bulunmanız ve randevu gününde gerekli belgeler ve rapor ücreti ile beraber hastane rapor merkezine başvuru yapmanız gerekiyor.

Engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar

Engelli raporu alındıktan sonra eğer engelli ya da bakıcı maaşına başvuru yapacaksanız raporla ve diğer gerekli evraklar ile birlikte ilgili Kuruma başvuru yapabilirsiniz. Çalışanlar ise engelli raporunu işverene vererek vergi indiriminden yararlanmayı talep edebilir. Ayrıca verilen engelli kimliği ya da vergi indirimi yazısı ile emeklilik şartları sağlanıyorsa emekliliğe başvuru yapılabilir.

Yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir ?

Kişiler genellikle ÖTV muafiyetinden yararlanarak araba almak için raporun en az %90 ve ya üzerinde olmasını isterler. Bu raporu alabilmek için kişinin başka birisinin sürekli bakımına muhtaç olması ve ağır engelli olması gerekiyor. Hemen https://www.sskisveren.com/engelli-arac-alimi-sartlari/ başlıklı yazımızı ziyaret ederek %90 üzeri raporun kimlere ve hangi şartlarda verildiği konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Yüzde 40 engelli raporu ne işe yarar ?

Eğer sigortalı çalışan iseniz ya da bağkurlu iseniz yaş beklemeden erken emekli olma hakkı elde edersiniz. Engel oranı ile sigorta ve ya bağkur başlangıç tarihiniz esas alınarak erken emeklilik tarihinizi hesaplamak için hemen https://www.sskisveren.com/engelli-emeklilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Ayrıca çalışan olarak vergi indiriminden de yararlanırsınız ve vergi indirim hakkınız net maaşa ilave olarak ödenir. %40 ve ya üzeri raporla yararlanabileceğiniz güncel vergi indirim tutarı için https://www.sskisveren.com/engellilik-indirimi/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Sürekli özürlü raporu kaç yıl geçerli ?

Tedavi ile iyileşebilir hastalıklarda raporlar süreli verilir ve kontrol süresi raporda belirtilir. Sürekli raporlar ise tedavi ile iyileşme olmayacak kronik hastalıklardır. Bu raporlarda bitiş tarihi olmaz. Dolayısıyla sürekli olarak geçerlidir. Yeniden kontrol gerekmez. Ancak rahatsızlık arttı ise ve ya başka hastalıklar da eklendi ise yeniden oran hesaplaması yaptırılabilir.

Sürekli engelli raporu iptal olur mu ?

Sürekli olarak verilen engel raporları iptal olmaz ve ömür boyu geçerlidir. Eğer raporda kontrol tarihi ya da bitiş tarihi belirtilmedi ise bu rapor süresiz olarak geçerlidir ve iptal olması söz konusu değildir.

Engelli raporu faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi engelli raporu kişilere birçok avantaj sağlar. Bakıcı maaşına başvuru, engelli maaşı almak, çalışanlar için vergi indirimi ve erken emeklilik hakkından yararlanmak, Toki başvurularında öncelikli olmak ve daha sayamadığımız ve aklımıza gelmeyen birçok avantajı bulunmakta.

Heyet raporu kaç günde alınır ?

Heyete girildikten sonra ortalama 1 hafta içerisinde rapor düzenlenerek kişinin adresine gönderilir.

Engelli raporu ile ilgili tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.