Heyet Raporu Nasıl Alınır ?

Heyet raporu isminden de anlaşılacağı üzere birden fazla doktor tarafından verilen durum ve engel derecesi gösterir rapordur. Çalışanlar vergi indiriminden, erken emeklilik haklarından ve diğer haklardan yararlanmak için engelli raporuna başvuru yapmaktalar. Bunun haricinde ise bakıcı, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlara başvuru esnasında da özürlü raporu büyük avantaj sağlayabilmekte. Bu yazımızda heyet raporu nedir, engelli raporu nereden alınır ve nasıl alınır, ücreti ne kadar, rapor çıkartmak için gerekli belgeler nelerdir gibi konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Engelli raporu nedir ?

Engelli raporu olarak da adlandırılan heyet raporu en az 3 doktor imzası ile düzenlenen sağlık kurulu raporudur. Bir kişinin engelli sayılabilmesi için engel oranının en az %40 ve ya üzerinde olması gerekiyor. %40 altında engeli olanlar engelli sayılmamakta ve dolayısıyla bu kişilere rapor düzenlenmemekte.

Engelli raporu kimlere verilir ?

Peki 3 doktorlu heyet raporu kimlere verilir ? Yapılan muayene, tahlil ve tetkikler sonucu engel oranı en az %40 ve ya üzerinde olduğu tespit edilenlere engel raporu verilir. Engel oranı %40 altında olanlara verilmez.

Yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir ?

Kişiler genellikle ÖTV muafiyetinden yararlanarak araba almak için raporun en az %90 ve ya üzerinde olmasını isterler. Bu raporu alabilmek için kişinin başka birisinin sürekli bakımına muhtaç olması ve ağır engelli olması gerekiyor. Hemen engelli araç alımı şartları başlıklı yazımızı ziyaret ederek %90 üzeri raporun kimlere ve hangi şartlarda verildiği konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Engelli raporu veren hastaneler hangileri ?

Engel raporu veren hastaneler şunlardır;

 • Tam teşekküllü devlet hastaneleri,
 • Üniversite hastaneleri,
 • Eğitim araştırma hastaneleri .
 • Özel hastanelerden engelli heyet raporu alınmaz.
 • Yetkilendirilmiş hastanelere sağlık bakanlığının resmi internet sayfası üzerinden bakabilirsiniz. Küçük devlet hastanelerinde yani doktor sayısının yetersiz olduğu hastanelerde bu rapor düzenlenmez.

Özel hastane heyet raporu veriyor mu ?

Özel hastaneler 3 doktorlu ve engelli heyet raporu verme konusunda yetki sahibi değiller. Ancak geçici iş göremezlik için heyet raporu alacaksanız bu farklıdır. Bunu özel hastanelerden de temin edebilirsiniz.

En kolay engelli raporu veren hastane hangisi ?

Okurlarımız bize en kolay nereden engelli raporu alabilirim diye zaman zaman sorular iletmekte. Kolay engelli raporu almak diye bir şey olmadığını belirtmek isteriz. Hastalık oranları esas alınarak ve yönetmelik gereği oranlar belirlenmektedir. Her hastanede süreç aynı şekilde işlemektedir.

Randevusuz heyet raporu veren hastaneler hangileri ?

Özellikle pandemi süreci ile birlikte artık tüm hastaneler tamamen randevu sistemine geçiş yapmıştır. Randevu sistemine geçişle birlikte randevu alınmadan heyet raporu başvurusu yapılabilecek hastane kalmamıştır. Hastane rapor merkezinden randevu alarak ilk başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Konu hakkında en çok sorulan sorulardan birisi özürlü raporu hangi hastalıklara verilir olmaktadır. Hangi hastalıklara verilirden ziyade hastalığın derecesi önemlidir zaten her bir hastalığının yönetmeliğe ve hesaplama tekniğine göre oranı vardır. Örneğin bipolar hastalarına başka bir hastalık yoksa en az %40 oranında engel raporu verilir. Dolayısıyla her hastalığın bir oranı vardır. Ancak bazıların oranı yüksekken bazılarına daha düşük oranda engel raporu verilebilmekte.

Hangi hastalıklara engelli raporu verilir ?

Hastalıkların oranları yani her bir hastalık için verilecek engel oranı yönetmeliğe göre belirlenir. Özür oranları yönetmeliğinde her bir hastalığın durumu esas alınarak yüzde kaç oran verileceği ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Özür oranları yönetmeliğine buradan ulaşabilir ve hastalığınıza bakarak tahmini yüzde kaç engel raporu verilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Hangi hastalığa yüzde kaç rapor verilir ?

Hangi hastalığa yüzde kaç oranında engel oranı verileceği yönetmeliğe göre belirlenmektedir. Hastalığınız ve hastalığınızın derecesi esas alınarak verilecek rapor oranına yukarıda vermiş olduğumuz yönetmelikten ulaşabilirsiniz.

Engelli raporu nasıl alınır ?

Rapor alabilmek için hastalık seviyesinin iş gücü kaybını en az %40 ve ya üzerinde etkilemesi gerekmekte. Dolayısıyla basit hastalıklar için bu raporun verilebilmesi mümkün değil. Raporu çıkartmak ise oldukça basit.

 • Öncelikle heyet raporu konusunda yetkilendirilmiş tam teşekküllü üniversite ve ya devlet hastanesi rapor merkezine başvuru yapın.
 • Burada size bir randevu verilecek ve beraberinizde getirmeniz gereken belgeler söylenecek.
 • Randevu verilen tarihlerde rapor merkezi tarafından hastalığınız ile ilgili tüm doktorlara yönlendirmeniz yapılır.
 • Eğer kronik ve rahatsızlık ise doktor tekrar muayene yapmadan kendi görüşünü bildirir ancak gerekirse tahlil ve tetkik isteyebilir.
 • Tüm doktorlara muayene olduktan sonra heyete girersiniz ve heyet size birtakım sorular ilettikten sonra işlem tamamlanır.
 • Bu sürecin ardından raporunuz ikamet adresinize gönderilir ya da dilerseniz hastaneye daha sonra giderek elden raporunuzu alabilirsiniz.

Heyet raporu randevusu nasıl alınır ?

Rapor alabilmek için öncelikle hastanenin rapor merkezi ile birebir ya da telefonla görüşerek uygun bir gün için randevu talebinde bulunmanız ve randevu gününde gerekli belgeler ve rapor ücreti ile beraber hastane rapor merkezine başvuru yapmanız gerekiyor.

Engelli raporu aldıktan sonra yapılacaklar nelerdir ?

Engelli raporu alındıktan sonra eğer engelli ya da bakıcı maaşına başvuru yapacaksanız raporla ve diğer gerekli evraklar ile birlikte ilgili Kuruma başvuru yapabilirsiniz. Çalışanlar ise engelli raporunu işverene vererek vergi indiriminden yararlanmayı talep edebilir. Ayrıca verilen engelli kimliği ya da vergi indirimi yazısı ile emeklilik şartları sağlanıyorsa emekliliğe başvuru yapılabilir.

Yüzde 40 engelli raporu ne işe yarar ?

Yüzde 40 özürlü raporu faydaları ve avantajlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eğer sigortalı çalışan iseniz ya da bağkurlu iseniz yaş beklemeden erken emekli olma hakkı elde edersiniz. Engel oranı ile sigorta ve ya bağkur başlangıç tarihiniz esas alınarak erken emeklilik tarihinizi hesaplamak için hemen  engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.
 • Ayrıca çalışan olarak vergi indiriminden de yararlanırsınız ve vergi indirim hakkınız net maaşa ilave olarak ödenir. %40 ve ya üzeri raporla yararlanabileceğiniz güncel vergi indirim tutarı için engelli vergi indirimi sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.
 • Ayrıca kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlara Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından engelli maaşı da bağlanabilmektedir.

Sürekli özürlü raporu kaç yıl geçerli ?

Tedavi ile iyileşebilir hastalıklarda raporlar süreli verilir ve kontrol süresi raporda belirtilir. Sürekli raporlar ise tedavi ile iyileşme olmayacak kronik hastalıklardır. Bu raporlarda bitiş tarihi olmaz. Dolayısıyla sürekli olarak geçerlidir. Yeniden kontrol gerekmez. Ancak rahatsızlık arttı ise ve ya başka hastalıklar da eklendi ise yeniden oran hesaplaması yaptırılabilir.

Sürekli engelli raporu iptal olur mu ?

Sürekli olarak verilen engel raporları iptal olmaz ve ömür boyu geçerlidir. Eğer raporda kontrol tarihi ya da bitiş tarihi belirtilmedi ise bu rapor süresiz olarak geçerlidir ve iptal olması söz konusu değildir.

Heyet raporu kaç günde alınır ?

Heyete girildikten sonra ortalama 1 hafta içerisinde rapor düzenlenerek kişinin adresine gönderilir.

Süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Sürekli engelli raporu diğer adıyla süresiz engelli raporu tedavisi mümkün olmayan ya da tedavi ile düzelemeyecek hastalığı olanlara verilmektedir. Kontrole tabi olmayan bu sigortalılara verilen raporlar süresiz olarak geçerli olmaktadır.

Üniversite için heyet raporu nasıl alınır ?

Üniversitelerde bazı bölümlere girişlerde heyet raporu istenebilmektedir. Üniversiteler tarafından istenen bu raporların da tam teşekküllü devlet, üniversite ya da eğitim araştırma hastanelerinden ve yukarıda anlatılan yolun izlenerek alınması gerekmektedir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1