İbraname Örneği, Geçerlilik Şartları 2022

İbraname örneği ve ibraname hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. İşten kendi isteği ile ayrılan ya da işveren tarafından çıkartılanlar için ibraname belgelerinin düzenlenmesi zorunludur. İbranın geçerli sayılabilmesi için Kanunda belirtilen şartlara uygun düzenlenmesi zaruridir. Yazımızda meslekler itibariyle ibraname örneklerini bulabilir dilerseniz işten çıkarma/istifa ibraname örneğini word olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İbraname nedir, hangi durumlarda düzenlenmesi gerekir ?

İbraname belgesi işten kendisi ayrılan ya da işveren tarafından çıkışı yapılan işçiler için tüm ücret ve alacaklarının ödendiğine dair düzenlenerek işçiye imzalatılan belgedir.

İbraname geçerlilik şartları nelerdir ?

Düzenlenen işten çıkış ibraname örneğinin geçerli sayılabilmesi için aşağıdaki geçerlilik şartlarını sağlaması gerekmektedir. İbraname belgesinin hem Kanunda belirtilen şartlara hem de Yargıtay tarafından belirlenen şartları sağlaması gerekiyor. Eğer ibraname gerekli şartları sağlamıyorsa mahkeme durumunda belgeler geçersiz olarak sayılabilmektedir.

İşin aslına bakılırsa 4857 Sayılı İş Kanunu’nda ibranamenin nasıl düzenleneceği, hangi kriterlerin esas alınacağı konusunda net bir düzenleme yer almamakta. Bununla ilgili düzenleme 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda yer almaktadır. Kanunun ilgili hükümlerine göre ibranamenin geçerli olabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir.

  • Belgenin kesinlikle yazılı olması gerekmektedir.
  • İşçinin işten çıkış tarihinden yani iş sözleşme fesih tarihinden itibaren 1 aylık süre dolduktan sonra hazırlanmış olması gerekmektedir. İşten çıkış ya da sözleşme fesih tarihinden itibaren 30 günlük süre tamamlanmadan hazırlanması durumunda geçersiz sayılabilecektir.
  • İbraname belgesinin düzenlenmesinde esas alınan ücret, alacakların tutarı/miktarının açık ve net olarak belirtilmesi gerekmektedir.
  • İbraname esas alınarak işçiye ödenecek olan tutarların banka kanalı ile ve belgede belirtilen tutarlarda eksiksiz olarak ödenmesi gerekir.
  • Aşağıda işçi alacağı ibraname örneği verilmiştir.

İşçi ibraname örneği

İbra örneği aşağıda verilmiştir. Örnek ibranamede yer alan alanları nasıl dolduracağınız ve doldururken dikkat etmeniz gerekenler yazımızın devamındadır. Ayrıca aşağıdaki işten çıkarma ibraname örneğini word olarak aşağıdan indirebilirsiniz.

İbraname Örneği, Geçerlilik Şartları 2022 1Pin
Ibraname Indir
  • İbranamede yer alan işveren kısmında İşveren unvanı, işyeri sicil no ve adres kısımlarının eksiksiz yazılması gerekmektedir. 26 haneli işyeri sicil numarasını bilmiyorsanız sorgulamak için hemen SGK işyeri sicil no sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • İşçi kısmında yer alan bilgilerin de eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir.
  • Tutarın net olarak yazılması gerekmektedir.
  • İbraname örneği işçiye imzalatılmalıdır. İmzalanmadığında geçerliliği olmayacaktır.

İbraname örneği word

Alacak ibraname örneğini sizin için word olarak hazırladık. Tüm alacaklar ve kıdem tazminatı ibraname örneğini word olarak buradan indirebilirsiniz ⇒ ibraname word indir. İşten çıkarılma ibraname örneğini yukarıda belirttiğimiz hususlara göre eksiksiz doldurup işçiye imzalattıktan sonra işçi özlük dosyasında saklamanız gerekmektedir.

İşten çıkacak çalışan için ödenecek net tazminat hesaplaması için kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kapıcı ibraname örneği

Konut kapıcıları ve ya diğer ismi ile apartman görevlisi olarak çalışan kişiler için de yukarıda verilen işçi işveren ibraname örneğini kullanabilirsiniz. Konut kapıcıları için tazminat hesaplaması, ödenecek net maaş ve diğer alacakların hesaplaması konusunda detaylar için kapıcı maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1