SGK İdarelerce Borç Sorgulaması Nedir, Nasıl Yapılır ?

İdarelerce borç sorgulama menüsü aracılığı ile Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Bankalar işverenlerin prim borçlarını sorgulayabilmekte ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı istenilmesine gerek kalmaksızın işlemleri devam ettirebilmekte. Bu uygulama üzerinden idarelerin borç sorgulaması yapabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmesi gerekmekte.

İdarelerde sgk e borç sorgulama işleminin nasıl ve nereden yapılabileceği, yetkinin nasıl alınacağı ve örnek başvuru formlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz .

İdarece borç sorgulama başvurusu nasıl yapılır ?

Yetki alınabilmesi için İdarelerce e borç sorgulama yetki talep formu ile Kamu Kurumu olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. İdarelerce e-Borç Sorgulama Yetki Talep Formunda İdareye ilişkin bilgiler, yetki verilecek kişiye ilişkin bilgiler doldurulduktan sonra Kurum ya da Kuruluş yetkilisi ve yetki verilecek kişi tarafından formun imzalanması gerekmektedir.

İdarelerce sgk borcu sorgulama formuna ilave olarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir üst yazı ve yetki verilecek kullanıcıya ait kimlik fotokopisi ile başvuru yapılması gerekmektedir. İdarelerce sgk borcu yoktur başvuru formunu aşağıdan indirebilirsiniz.

İdarelerce e borç sorgulama yetki talep formu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru için olmazsa olmaz gerekli belgelerden birisi başvuru idarelerce borç sorgulama yetki talep formudur. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

Sgk idarece borç sorgulama girişi nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verildikten sonra idarece e borç sorgulama ekranı sayfası üzerinden borç sorgulaması yapabilirsiniz. İlk defa yetki verilenler için kullanıcı adı ve şifre T.C. kimlik numaranız olacaktır. Kullanıcı adı ve şifre kısmına T.C. numaranızı yazıp uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilk girişte şifre güncellemesi yapmanız istenir. Şifrenizi güncelledikten sonra artık e-borcu yok uygulaması üzerinden işverenlerin ssk prim borç sorgulamasını yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama işlemini işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli olduğu 26 haneli işyeri sicil numarası üzerinden yapabilirsiniz. Ana firma ise işyeri sicil numarasının son rakamı 3 tane sıfırdan oluşacaktır. Alt taşeron ise 001,002 olarak gideceğinden taşeronların borçlarını sorgularken sondaki numaralara dikkat etmeniz gerekiyor. Örnek SGK işyeri sicil numaraları ve işyeri sicil numarası bilinmiyorsa nasıl görüntülenebileceği hakkında detaylara  sgk işyeri sicil no sorgulama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İhale konusu işyerleri için e borç sorgulaması nasıl yapılır ?

İhale makamları genelde işverenlere hakediş diğer adıyla istihkak bedelini ödemek için ihale konusu işyerleri için e-borç sorgulama yaparlar. Bu ekrandan zaten ihaleye katılmak için borç sorgulaması ya da kesin teminatın çözümü için borç sorgulaması yapılamaz. Bunlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı alınması gerekiyor.

Hakediş ödemelerinin yapılabilmesi için sgk idarelerce e borç sorgulaması yapılan işyerinin son ödeme vadesi geçmiş borcunun olmaması gerekir. Eğer son ödeme vadesi geçmiş borç varsa ihale makamı tarafından ödeme vadesi geçmiş borç tutarının hakediş bedelinden kesilerek işveren adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerekir. Bildiğiniz üzere işveren prim borçlarında her ay için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur.

İdarelerce sgk borç sorgulama şifremi unuttum nasıl alabilirim ?

İdarece sgk borç sorgulama şifrenizi unuttuysanız e idarelerce borç sorgulama ana sayfası üzerinden yenileme imkanınız maalesef bulunmamakta. Yapmanız gereken bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yetki talep formu ile yeniden başvurmak. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu sizin şifrenizi görüntüleyememekte ya da resetleyememekte. Bu yüzden yeniden başvuru yapmanız gerekiyor.

İhale konusu işlerle ilgili e borcu yoktur belgesi nasıl alınır ?

İhalelere katılmak için ihale tarihi itibariyle borcu yok belgesi SGK e borcu yoktur aktivasyon sistemi üzerinden ya da dilekçe ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alınabilmekte. Borcu yok yazısının alınabilmesi için işveren prim borcu ile varsa bağkur prim borcunun ihalelere katılmak için belirlenen borç limitinin altında olması gerekmekte. Eğer bu limitleri aşıyorsa ihaleye katılmak için yazı alınamaz. İhalelere katılmak için borcu yok yazılarında aranan güncel üst limitler için hemen  sgk ihale borcu yoktur limiti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İdarelerce vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik prim borçları için idarelerce borcu yoktur sorgulamasının nasıl ve nereden yapılabileceği hakkında bilgi yukarıda verilmiştir. Vergi borçları için sorgulama yapılabilmesi için Vergi Dairesinden yetki alınması ve ekran üzerinden borç sorgulamasının yapılması gerekmektedir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1