İşçilik Hesaplama, Asgari İşçilik Oranları 2021

8

İşçilik hesaplaması Kamu’dan ihaleli iş alanlar ile ruhsata tabi bina inşaatı yapanlar açısından kafa karıştırıcı olabilmekte. Kamu Kurumları ile ihaleli bir iş yaptığınızda ihaleli iş için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya açtırmanız ve teminat iadesi yazısı alabilmeniz için de ihaleli iş için gerekli olan asgari işçilik tutarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Aynı şekilde bir bina inşaatı yaptığınızda yeterli işçilik bildiriminde bulunmanız ve hesaplamayı sağlıklı olarak yapmanız gerekmekte.

Eğer bina inşaatı için asgari işçilik hesaplaması yapacaksanız hem hesaplama programı hem de inşaat işçilik hesaplama excel programı ile hesaplama yapmak ve inşaat asgari işçilik oranlarına göz atmak için  inşaat işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret etmelisiniz.  Bu yazımızda ise ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplamasının nasıl yapıldığını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Asgari işçilik hesaplama programı

Aşağıdaki ihale işçilik hesaplama tablosunda işin KDV Hariç Hakediş-İstihkak tutarını ve asgari işçilik oranını yazarak bildirmeniz gereken SGK Matrahını hesaplayabilirsiniz. İşçilik oranına yazımızın devamındaki excel tablosundan Asgari işçilik oranını normal olarak yani %25 indirim uygulamadan yazın. Tablo işçilik oranı üzerinden %25 indirimle hesaplamaktadır. Yazımızın devamında ise hesaplamanın nasıl yapıldığı ve konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Asgari İşçilik oranları 2021 excel

İhaleli işlerde SGK işçilik hesaplaması ihaleli işlerde asgari işçilik oranları ve ihaleli işin KDV hariç toplam bedeli esas alınarak hesaplama yapılmakta. İşçilik oranları ise her yıl güncellenmekte ve resmi gazetede yayımlanmakta. Sgk asgari işçilik oranları 2021 tablosunu excel olarak buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz: ihaleli işler ve inşaat asgari SGK işçilik oranları 

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması nasıl yapılır ?

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması için esas alınacak maliyet ihale makamı tarafından ödenen toplam KDV hariç hakediş bedeli diğer adı ile istihkak tutarıdır. SGK’ya bildirmeniz gereken brüt işçilik hesaplamasını KDV hariç hakediş bedeli üzerinden yapmanız gerekiyor.

Bulunan tutar üzerinden bildirilecek prime esas kazanç tutarı ise yapılan işin niteliğine göre asgari işçilik oranları tablosunda yer alan oran üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Tabi asgari işçilik oranları 2021 tablosunda yer alan oran üzerinden %25 oranında indirim yaparak sgk asgari işçilik hesaplaması yapmanız gerekiyor.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama formülü

İhaleli iş için ihale asgari işçilik hesaplama formülünü kısaca şöyle belirtebiliriz; KDV Hariç Hakediş Bedeli X  Asgari işçilik oranı ( Tablodakinin %25 eksiği) /100= Bildirilmesi gereken brüt işçilik tutarı. 

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama excel

Sizin için oluşturduğumuz basit ve kullanışlı excel formülü ile sadece KDV hariç hakediş bedeli ve işçilik oranının %25 eksiğini yazarak bildirilmesi gereken tutarı kolayca hesaplayabilirsiniz.İşçilik hesaplama modülü excel uygulamasını buradan indirebilirsiniz: işçilik hesaplama excel programı indir.

Asgari işçilik hesaplama örnekleri

İhale sgk hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştık. Dilerseniz birkaç örnekle ihaleli işlerde işçilik hesaplamasının nasıl yapılacağına değinelim hem de somutlaştırmış olalım.

Sgk asgari işçilik hesaplama örneği

Örnek 1: A şirketi Parke ile kaldırım ve yol yapımı işi için ihale makamından KDV hariç toplam 550.000,00 TL hakediş almıştır. İş için malzemenin tamamı idarece verilmiştir. Asgari işçilik oranları tablosuna göre bu işin oranı %30’dur. Ancak ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplama formülünde de belirtildiği üzere işçilik oranı üzerinden 25 indirim yaparak hesaplama yapmamız gerekiyor. Bu durumda esas alacağımız işçilik oranı %22,5 olmalıdır. İşverenin bu iş için SGK’ya bildirmesi gereken işçilik tutarı bu durumda 550.000,00X22,5/100= 123.750,00 TL olacaktır.

Örnek 2 : B işyeri okul onarım işi için ihale makamından toplam 150.000,00 TL KDV hariç hakediş ödemesi almıştır. Bina inşaatı onarım işi işçilik oranı %13’tür. Hesaplamada %25 indirimlisini esas alacağımızdan 9,75 işçilik oranı üzerinden SGK’ya bildirilmesi gereken işçiliği hesaplamamız gerekiyor. Bu durumda B işyerinin SGK’ya bildirmesi gereken işçilik tutarı: 150.000,00×9,75/100=14.625,00 TL olacaktır.  Tabi asgari işçilik hesaplama örnekleri çoğaltılabilir.

İşçilik hesabı işlemlerini tamamlayıp dosyayı kapatacaksanız teminat ilişiksizlik belgesi için izlemeniz gereken yol, örnek dilekçe ve tüm detaylar için ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapım işlerinde sgk hesaplaması nasıl yapılır ?

Eğer yapılan iş bina inşaatı ise inşaatlarda asgari işçilik hesaplama yazımızdan yapım işi Sgk hesaplamasını nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz. Eğer ihaleli bir yapım işi örneğin tesis yapım, yol yapım gibi bir iş yapıyorsanız işçilik hesaplamasını KDV hariç hakediş bedeli ve asgari işçilik oranları tablosundaki oranın %25 eksiğini esas alarak yapmalısınız.

Diyelim ki kilitli parke işi yaptınız ve işin toplam hakediş bedeli 100 bin lira olsun. Asgari işçilik oranları tablosuna göre bu işin oranı %20. Biz hesaplama yaparken bunun %25 eksiği üzerinden yani işçilik oranını 15 olarak alacağız ve buna göre hesap yapacağız. Bu durumda bildirilmesi gereken işçilik 100.000*15/100=15.000 lira olacaktır. Bu SGK’ya bildirmeniz gereken brüt kazançtır.

İhaleli işlerde ihale makamına Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yazmış olduğu 14 maddelik yazı ve dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylar için  sgk 14 maddelik yazı örneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Parke işçilik hesaplaması nasıl yapılır ?

En çok yapılan ihaleli işlerin arasında kilitli parke ve bordür yapım işi gelmektedir. Dolayısıyla en çok sorulan soru da bu işin asgari işçilik oranıdır. Parke ile kaldırım ve yol yapımı işçilik oranları aşağıdaki gibi olup hesaplamada bunların %25 eksiği üzerinden hesap yapmanız gerekmekte.

 • İnsan gücü ile (malzemeli) %18,
 • Parke döşeme makinesi ile (malzemeli) %10,
 • Malzemenin tümü idareden ise %30,
 • Parke veya bordür taşı idareden ise %25,
 • Parke taşı (kilitli) (malzemeli) %20.

KİK işçilik hesaplama 2021

KİK yani Kamu İhale Kanunu’na tabi işlerde işçilik hesaplaması, hesaplamada esas alınacak işçilik oranları yukarıdaki gibi olmaktadır. Yine de kafanıza takılanları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.


8 Yorum
 1. Murat Yüce

  Merhabalar.
  Oto Korkuluk yapılması ihalesi bünyemizde kaldı.
  Malzeme yükleniciden. XXI – YOL – DEMİRYOLU İş Kolu 83 Oto Korkuluk Montajı (Makinalı) %7
  Malzemeye istinaden bir oran yok.
  Malzemelerin tamamını başka firmadan temin edip sadece montajını yapmaktayız.

  İşin tanımında pozlar ayrı ayrı belirtilmiş.
  Oto Korkuluk Yapılması 100.000,00 TL
  Oto korkuluk Montajı 10.000,00 TL
  Fatura Tek Kalem Kesiliyor.
  -Otokorkuluk Yapılması 110.000,00 TL

  Sgk İşin Sonunda Asgari İşçilik Hesaplarken 110.000,00 TL Tutardan hesaplama yapmaması, sadece 10.000,00 TL tutardan işlem yapması için neler yapmalıyız.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. KDV hariç hakediş bedeli yani size ödenen toplam hakediş bedeli üzerinden hesaplama yapılır. Sizin işin asgari işçilik oranını büyük ihtimalle asgari ücret tespit komisyonu belirler.

 2. saniye karataş

  merhaba.6 milyon tl değerinde ihaleli iş aldık. bu işin 4 milyon tl si pano ve malzeme tutuyor. işçilik hesabı nasıl yapılıyor.6 milyon tl üzerinden mi yapılıyor işçilik hesaplaması acaba?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Malzemeli olarak işçilik oranı değişir. Hesaplamanın KDV hariç istihkak bedeli üzerinden yapılması gerekir.

 3. EMİNE

  Merhaba
  Sosyal yardımlaşma vakıflarına Kömür taşıma işi ihale bedeli 108,000 bin nasıl hesaplamalıyız.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hamaliye asgari işçilik oranı var. Asgari işçilik listesinden onun oranı üzerinden hesaplama yapın yazımızda belirtildiği gibi.

 4. SEVİM ALTUN DEDE

  MERHABALAR; ………. İLDE KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ 167 KONUT, 1 TİCARET MERKEZİ, 1 CAMİ VE 100 M3 SU DEPOS İNŞAATLARI İLE ALT YAPI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ’NİN ASGARİ İŞÇİLİK ORANI KAÇTIR. % 25 İNDİRİM UYGULANIR MI?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Asgari işçilik oranı tüm işler içi en yüksek olan orandan alınır. İtiraz ederseniz bu değişir tabi. Sanırım inşaat yapım işi olan %12’den hesap edilir. Bunun da %25 eksiği esas alınarak yani %9 üzerinden hesaplama yapmanız gerekir. Siz en az %9’u esas alarak bildirimi yapın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.