İşçilik Hesaplama, Asgari İşçilik Oranları 2020

2 9.737

İşçilik hesaplaması Kamu’dan ihaleli iş alanlar ile ruhsata tabi bina inşaatı yapanlar açısından kafa karıştırıcı olabilmekte. Kamu Kurumları ile ihaleli bir iş yaptığınızda ihaleli iş için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya açtırmanız ve teminat iadesi yazısı alabilmeniz için de ihaleli iş için gerekli olan asgari işçilik tutarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Aynı şekilde bir bina inşaatı yaptığınızda yeterli işçilik bildiriminde bulunmanız ve hesaplamayı sağlıklı olarak yapmanız gerekmekte.

Eğer bina inşaatı için asgari işçilik hesaplaması yapacaksanız https://www.sskisveren.com/insaat-iscilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret etmelisiniz.  Bu yazımızda ise ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplamasının nasıl yapıldığını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Aşağıdaki hesaplama tablosunda işin KDV Hariç Hakediş-İstihkak tutarını ve asgari işçilik oranını yazarak bildirmeniz gereken SGK Matrahını hesaplayabilirsiniz. İşçilik oranına yazımızın devamındaki excel tablosundan Asgari işçilik oranını normal olarak yani %25 indirim uygulamadan yazın. Tablo işçilik oranı üzerinden %25 indirimle hesaplamaktadır. Yazımızın devamında ise hesaplamanın nasıl yapıldığı ve konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

İşçilik oranları 2020

İhaleli işlerde SGK işçilik hesaplaması asgari işçilik oranı ve ihaleli işin KDV hariç toplam bedeli esas alınarak hesaplama yapılmakta. İşçilik oranları ise her yıl güncellenmekte ve resmi gazetede yayımlanmakta. Sgk asgari işçilik oranları 2020 tablosunu excel olarak buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz: ihaleli işler ve inşaat asgari işçilik oranları 2020.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması için esas alınacak maliyet ihale makamı tarafından ödenen toplam KDV hariç hakediş bedeli diğer adı ile istihkak tutarıdır. SGK’ya bildirmeniz gereken brüt işçilik hesaplamasını KDV hariç hakediş bedeli üzerinden yapmanız gerekiyor.

Bulunan tutar üzerinden bildirilecek prime esas kazanç tutarı ise yapılan işin niteliğine göre asgari işçilik oranları tablosunda yer alan oran üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Tabi asgari işçilik oranları 2020 tablosunda yer alan oran üzerinden %25 oranında indirim yaparak sgk asgari işçilik hesaplaması yapmanız gerekiyor.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama formülü

İhaleli iş için hesaplama formülünü kısaca şöyle belirtebiliriz; KDV Hariç Hakediş Bedeli X  Asgari işçilik oranı ( Tablodakinin %25 eksiği) /100= Bildirilmesi gereken brüt işçilik tutarı. 

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama excel

Sizin için oluşturduğumuz basit ve kullanışlı excel formülü ile sadece KDV hariç hakediş bedeli ve işçilik oranının %25 eksiğini yazarak bildirilmesi gereken tutarı kolayca hesaplayabilirsiniz. Excel formatlı işçilik hesaplama uygulamasını buradan indirebilirsiniz: işçilik hesaplama excel programı indir.

İnşaat işçilik hesaplama excel

Eğer yapmış olduğunuz iş ihaleli bir inşaat işi ise yukarıdaki excel programımız aracılığı ile KDV hariç bedel üzerinden yazımızda belirtildiği gibi hesaplama yapabilirsiniz. Ancak sadece ruhsata tabi bir bina inşaatı için hesaplama yapacaksanız yazımızın girişinde verilen inşaat işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Asgari işçilik hesaplama örnekleri

Dilerseniz birkaç örnekle ihaleli işlerde işçilik hesaplamasının nasıl yapılacağına değinelim hem de somutlaştırmış olalım.

Sgk asgari işçilik hesaplama örneği

Örnek1: A şirketi Parke ile kaldırım ve yol yapımı işi için ihale makamından KDV hariç toplam 550.000,00 TL hakediş almıştır. İş için malzemenin tamamı idarece verilmiştir. Asgari işçilik oranları tablosuna göre bu işin oranı %30’dur. Ancak ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplama formülünde de belirtildiği üzere işçilik oranı üzerinden 25 indirim yaparak hesaplama yapmamız gerekiyor. Bu durumda esas alacağımız işçilik oranı %22,5 olmalıdır. İşverenin bu iş için SGK’ya bildirmesi gereken işçilik tutarı bu durumda 550.000,00X22,5/100= 123.750,00 TL olacaktır.

Örnek 2 : B işyeri okul onarım işi için ihale makamından toplam 150.000,00 TL KDV hariç hakediş ödemesi almıştır. Bina inşaatı onarım işi işçilik oranı %13’tür. Hesaplamada %25 indirimlisini esas alacağımızdan 9,75 işçilik oranı üzerinden SGK’ya bildirilmesi gereken işçiliği hesaplamamız gerekiyor. Bu durumda B işyerinin SGK’ya bildirmesi gereken işçilik tutarı: 150.000,00×9,75/100=14.625,00 TL olacaktır.

Tabi asgari işçilik hesaplama örnekleri çoğaltılabilir.

Hesaplama işlemlerini tamamlayıp dosyayı kapatacaksanız teminat ilişiksizlik belgesi için izlemeniz gereken yol, örnek dilekçe ve tüm detaylar için https://www.sskisveren.com/sgk-ilisiksizlik-belgesi-dilekce-ornegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapım işlerinde sgk hesaplama

Eğer yapılan iş bina inşaatı ise inşaatlarda asgari işçilik hesaplama yazımızdan hesaplamayı nasıl yapabileceğini,z konusunda bilgi edinebilirsiniz. Eğer ihaleli bir yapım işi örneğin tesis yapım, yol yapım gibi bir iş yapıyorsanız işçilik hesaplamasını KDV hariç hakediş bedeli ve asgari işçilik oranları tablosundaki oranın %25 eksiğini esas alarak yapmalısınız.

Diyelim ki kilitli parke işi yaptınız ve işin toplam hakediş bedeli 100 bin lira olsun. Asgari işçilik oranları tablosuna göre bu işin oranı %20. Biz hesaplama yaparken bunun %25 eksiği üzerinden yani işçilik oranını 15 olarak alacağız ve buna göre hesap yapacağız. Bu durumda bildirilmesi gereken işçilik 100.000*15/100=15.000 lira olacaktır. Bu SGK’ya bildirmeniz gereken brüt kazançtır.

İhaleli işlerde ihale makamına Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yazmış olduğu 14 maddelik yazı ve dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylar için https://www.sskisveren.com/sgk-14-maddelik-yazi-ornegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Parke işçilik hesaplama

En çok yapılan ihaleli işlerin arasında kilitli parke ve bordür yapım işi gelmektedir. Dolayısıyla en çok sorulan soru da bu işin asgari işçilik oranıdır. Parke ile kaldırım ve yol yapımı işçilik oranları aşağıdaki gibi olup hesaplamada bunların %25 eksiği üzerinden hesap yapmanız gerekmekte.

 • İnsan gücü ile (malzemeli) %18,
 • Parke döşeme makinesi ile (malzemeli) %10,
 • Malzemenin tümü idareden ise %30,
 • Parke veya bordür taşı idareden ise %25,
 • Parke taşı (kilitli) (malzemeli) %20.

Asgari işçilik hesaplama programı

Yukarıda verilen excel dosyasını indirerek kolayca hesaplama yapabilirsiniz. Eğer yapamadı iseniz yorum kısmından aşağıda belirtildiği gibi işe ilişkin detayları yazarsanız ne kadar işçilik bildiriminde bulunmanız gerektiği konusunda hesaplama yapabiliriz.

KİK işçilik hesaplama 2020

KİK yani Kamu İhale Kanunu’na tabi işlerde işçilik hesaplaması, hesaplamada esas alınacak işçilik oranları yukarıdaki gibi olmaktadır. Yine de kafanıza takılanları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Siz de ihaleli işinizin KDV hariç hakediş bedelini ve yapılan işin ne olduğunu yorum bölümünden yazarsanız SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçiliğin ne kadar olacağını sizin için hesaplayabiliriz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. SEVİM ALTUN DEDE

  MERHABALAR; ………. İLDE KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ 167 KONUT, 1 TİCARET MERKEZİ, 1 CAMİ VE 100 M3 SU DEPOS İNŞAATLARI İLE ALT YAPI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ’NİN ASGARİ İŞÇİLİK ORANI KAÇTIR. % 25 İNDİRİM UYGULANIR MI?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Asgari işçilik oranı tüm işler içi en yüksek olan orandan alınır. İtiraz ederseniz bu değişir tabi. Sanırım inşaat yapım işi olan %12’den hesap edilir. Bunun da %25 eksiği esas alınarak yani %9 üzerinden hesaplama yapmanız gerekir. Siz en az %9’u esas alarak bildirimi yapın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.