İhbar Tazminatı Hesaplama 2022

İhbar tazminatı hesaplaması hakkında bütün ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. İhbar tazminatı işçinin işten çıkışının yapılması halinde gündeme gelen tazminat türlerinden birisidir. Kıdem tazminatı sadece işçiye ödenmesi gereken bir tazminat türü iken ihbarda durum farklıdır. İhbar sürelerine uymayan işçi ya da işveren bu tazminatı ödemekle yükümlü tutulmaktadır.

İhbar tazminat hesaplaması işçinin brüt ücreti esas alınarak yapılmakta. İhbar süreleri ise 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre belirlenmekte. Bu yazımızda ihbar tazminat hesaplamasının nasıl yapıldığı, kanuni ihbar süreleri, kıdem ihbar tazminatı hesaplama ve kısaca ihbar tazminatı nedir nasıl hesaplanır konusu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama 2022

Bu yazımızda ihbar tazminatı hesabı yapılacak ve asgari ücret üzerinden hesaplama örnekleri sunulacaktır. Eğer ihbar hesaplaması yapacaksanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. İhbar kıdem tazminatı hesaplaması için ise işten çıkış tazminat hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhbar tazminatı nedir ?

İşçi ya da işverenin iş sözleşmesinin feshinde 4857 Sayılı Kanuna göre belirlenen bildirim sürelerine uymamaları halinde karşı tarafa ödemeleri gereken kanunen zorunlu olan tazminat türüdür.

İhbar süresi hesaplama 2022

Öncelikle ihbar süresi nasıl hesaplanır sorusunun cevabı ile başlayalım. İşçinin işten çıkacağı tarihi, işverenin de işçiyi işten çıkaracağı tarihi önceden kanunen belirlenen sürelerden önce karşı tarafa bildirmesi zorunludur. İşte bu süreler ihbar süreleri olarak tanımlanmakta ve bu sürelere uyulmayan her gün için işçi ya da işveren karşı tarafa tazminat ödemek zorunda kalmakta. İşçilerin ihbar tazminatı süresi hesaplaması çalıştıkları zaman esas alınarak 4857 sayılı iş Kanununa göre belirlenmekte. Çalışma süresine göre ihbar gün sayısı ve ihbar süreleri hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Çalışma süresi 6 aydan az olanlar için ihbar süresi gün hesaplamasına göre ihbar süresi 2 hafta,
 • 6 ay-1,5 yıl arasında olanlarda 4 hafta,
 • 1,5-3 yıl arasında olanlarda 6 hafta,
 • 3 yıldan fazla olanlarda ise 8 haftadır.

İhbar süresi hesaplama örnek

İşçi Veli 01 Ocak 2012 tarihinden beri işyerinde çalışmaktadır ve 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren işten kendi isteği ile çıkmayı planlamaktadır. Veli’nin çalışması 3 yıldan fazla olduğıu için işverene 31 Aralık 2019 tarihinden en geç 8 hafta önce işverene işten çıkacağını bildirmesi gerekiyor. Yani en geç 05 Kasım 2019 tarihine kadar işverene işten çıkacağını bildirmesi gerekir. 05 Kasım 2019 tarihinden sonra geç bildirdiği her gün için daha sonra tazminat ödemek zorunda olabilir.

İhbar tazminatı şartları 2022

Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi ihbar tazminatı sadece işçi tarafından talep edilmez. İşveren de ihbar süresine uymayan işçiden talep edebilir ve ya içeride kalan alacaklarından mahsup edebilir. Kısaca yukarıda belirtilen sürelere uyulmadan işverenin çıkış vermesi ya da işçinin çıkması ihbar tazminatı için tek şarttır. Harici şart aranmaz.

İhbar tazminatı nasıl alınır 2022

Kanunen yukarıda belirtilen sürelere uymayan ihbar tazminatını ödemek zorundadır. İşverenler genelde sürelere uymayan işçiden tazminatı içeride kalan maaştan ya da alacaklarından kesebilmekte. Ama işçi için durum biraz daha zor olmakta. İşveren ödemez ise ihtarname gönderilmesi ve yine ödenmez ise arabuluculuk bürolarına başvurulması, sonuç alınamaz ise dava açılması gerekmekte.

İhbar tazminatı nasıl hesaplanır 2022

İhbar için iş çıkış tazminat hesaplaması;

 • işten çıkış tarihindeki son brüt kazanç ve ihbara uyulmayan gün sayısı esas alınarak yapılır.
 • Uyulmayan ihbar gün sayısı son günlük brüt ücret ile çarpılır ve brüt tazminat tutarı bulunur.
 • Bu tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılarak net tazminat tutarı hesaplanır.
 • Aşağıda asgari ücretli için örnek hesapla verilmiştir.
 • Eğer sizin brüt maaş asgari ücretin üzerinde ise isterseniz yorum bölümünden bize yazın biz hesap edelim ya da örnekteki verileri değiştirerek kendiniz hesap edebilirsiniz.
 • İhbar tazminatı hesaplama formülünü somutlaştırmak adına örnek hesaplama aşağıda verilmiştir.

2022 ihbar tazminatı hesaplama

Aşağıda ihbar tazminatı nasıl hesaplanır örnekle anlattık. Asgari ücretli bir çalışanın 2022’de işten çıkması halinde 1 günlük brüt tazminatı 166,80 TL olacaktır. Bu durumda işvereni tarafından derhal çıkışı verilen ve işyerinde 2 yıldır çalışan Ali için işverenin ödemesi gereken ihbar tazminatı hesaplama örneği aşağıda verilmiştir;

 • Brüt günlük maaş: 166,80 TL,
 • Uyulmayan ihbar gün sayısı: 6 hafta ( 42 gün) ,
 • Brüt tazminatı: 42*166,80= 7.005,60 TL,
 • Gelir vergisi ( %15) : 1.050,84 TL,
 • Damga vergisi ( %07,59): 53,17 TL,
 • Net tazminat tutarı: 5901,58 TL.

8 haftalık ihbar tazminatı hesaplama

8 haftanın tamamı için ihbar süresine uymayan işçi ya da işverenin asgari ücret üzerinden karşı tarafa ödemesi gereken toplam tazminat tutarı 140,05*56=7868,00 TL olacaktır.

2022 ihbar tazminatı ne kadar ?

Asgari ücret tazminat hesaplamasına göre asgari ücretli çalışanlar için 1 günlük net tazminat tutarı 82,64 TL olacaktır.  Brüt maaşınız asgari üzerinde ise net brüt maaşınızı yorumdan yazın net günlük iş yeri tazminat hesaplamasını sizin için yapalım.

İhbar tazminatı tavanı 2022

İhbar kıdem hesaplaması asgari ücrete göre yapılır ve ihbarda kıdem tazminatında olduğu gibi belirlenen bir tavan bulunmamaktadır. şçinin en yüksek brüt kazancı brüt günlük asgari ücretin 7,5 katına kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla ihbar iş çıkışı tazminat hesaplaması yapılırken belirtilen bu tavana kadar ödeme yapılabilmektedir. Sgk kıdem tazminatı hesaplamasında dikkate alınan tavan tutara ise kıdem tazminatı tavanı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İhbar Tazminatı Hesaplama 2022” üzerine bir yorum

 1. 15/11/2003 girişim var..aylık brüt ücretim 17750 tl.toplam tazminat hesabını yaparmısınız..tesekkürler..

  Cevapla

Yorum yapın

2