İkiz Bebek Devlet Yardımı 2021

0

ikiz bebek devlet yardımı Türk vatandaşı olan ve çoğul doğum yapanlara ödenen en önemli yardımların arasında yer almaktadır. Çoğul doğum olarak adlandırılan ikiz, üçüz, dördüz ve üzeri doğumlarda devlet tarafından annelere birden fazla yardım ödenmektedir. İkiz doğum parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenirken sigortalı anne ya da babaya ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emzirme yardımı ve analık parası olarak da yardımlar ödenmektedir. Bu yazımızda devletin ikiz bebek yardımı kimlere ödenir ve şartları nelerdir,  İkiz bebek Yardımı başvurusu nereye ve nasıl yapılır, ikiz çocuk parası ne kadar gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

İkiz bebek yardımı nedir ?

ikiz çocuk yardım parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi Türk vatandaşı anneye çoğul doğum halinde ödenen doğum yardımı ödeneklerinden birisidir. İkiz çocuğa devlet yardımı aynı zamanda çoklu doğum yardımı olarak da adlandırılmaktadır.

İkiz bebek doğum parası kimlere ödenir ?

Çoğul gebelik yardımı Türk vatandaşı olan ve aşağıda belirtilen şartları sağlayan annelere ödenmektedir. Annenin ya da babanın sigortalı ya da işsiz olması çoğul gebelikte devlet yardımı ödemesi alınmasına engel teşkil etmemektedir.

İkiz bebeklere devlet desteği şartları nelerdir ?

İkiz bebeklerde doğum parası ödeneğinden yararlanabilmek için aranan şartlar şunlardır;

 • Bebeklerin Türk vatandaşı olmaları,
 • Kişi başına düşen hane halkı gelirinin net asgari ücretin üçte birinin altında olması yani muhtaçlık kriterinin sağlanması. 2021 yılı için asgari ücretin 3’te biri 852 TL. Detaylar için asgari ücretin 1/3’ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • İkizlerde doğum parası ödeneğine başvurulan çocukların 0-24 ay aralığında olması gerekmektedir.
 • ikiz çocuk yardımına başvurulan hanede sigortalı olması, aylık ya da gelir alan olması çoğul gebelikte doğum parası almaya engel değildir.

İkiz yardımı kaç yaşına kadar ödenir ?

doğum parası ikiz bebeklerde ve diğer çoğul doğumlarda 0-24 ay arasında ödenir. Yani çocuklar 2 yaşını tamamlayana kadar ikizlere devlet desteği ödemesine devam edilir. 24 ay tamamlandıktan sonra hiç bir şekilde ikiz doğum yapan anneye devlet yardımı ödeneği kapsamında ödenek ödenmez.

İkiz bebeklere 4 yaşına kadar devlet desteği ödemesi  yapılıyor mu ?

Bazı basın ve yayım organlarında ikiz bebeklere devlet yardımının 4 yaşına kadar ödendiği haberleri yapılmaktadır. Bu doğru değildir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen ikiz gebelikte devlet yardımı en fazla 24’üncü aya kadar yani 2 yaş tamamlanana kadar ödenmektedir.

İkiz bebeklere yardım nasıl alınır ?

ikiz bebek yardımlarından yararlanmak için annenin T.C. kimlik belgesi ile bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurması yeterli olacaktır. İkiz doğumda devlet yardımı başvurusunda ayrıca bir evrak istenmez.

İkiz bebek doğum parası 2021 ne kadar ?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ikiz bebek yardımı çocuk başına 150 TL aylık olarak ödenmektedir. Yani ikiz çocuğu olan için ikiz gebelik doğum parası 2021 yılı için toplamda 300 TL olarak ödenecektir. Üçüzler için 450,00 TL, dördüzler için ise 600 TL ödenecektir.

Çoklu doğum yardımı ne zaman yatar ?

İkiz çocuğu olana devlet yardımı ödemeleri için yapılan başvurular onaylandıktan sonra ödemeler anne T.C. numarası ile PTT’ye gönderilir. Anne ikiz gebelikte doğum parası ödemesini Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden kimliği ile alabilmekte. Yardımın PTT’ye aktarılacağı tarih ise kimlik numarasının son rakamına göre belirlenir. Buna göre kimlik numarası son rakamı;

 • “0” olanlara her ayın 24’ünde,
 • 2  olanlara her ayın 25’inde,
 • 4 olanlara her ayın 26’sında,
 • 6 olanlara 27’sinde,
 • 8 olanlara ise 28’inde ödenir.

Çoklu doğum yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

İkiz yardımı sorgulamasını E-devletten ya da başka online bir uygulama üzerinden şu an için sorgulama imkanı bulunmamakta. Ödemenizin bağlanıp bağlanmadığını, ne zaman ve ne kadar alabileceğinizi öğrenmek için bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını telefonla arayarak ya da birebir giderek öğrenebilirsiniz.

Sgk ikiz bebek yardımı 2021 ne kadar ?

SGK tarafından sigortalı, bağkurlu anne ya da babaya ikiz bebek emzirme yardımı adı altında ayrıca ödeme yapılmaktadır. SGK emzirme ödeneği ödenebilmesi için;

 • Anne ya da babanın bebek doğum tarihinden geriye dönük son bir yıl içerisinde 120 gün sigortalı/bağkurlu olması gerekiyor.
 • Bağkur kapsamında olanların bağkur ya da gss prim borçlarının olmaması gerekiyor.
 • Emzirme yardımı için şartları sağlayan anne ya da baba adına SGK tarafından bir defaya mahsus olmak üzere 2021 yılında 232 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Yani ikiz bebek için SGK emzirme parası tutarı 2021 yılı için toplamda bir defaya mahsus 464 TL olacaktır.
 • Emzirme yardımı başvurusu ve detaylar için sgk emzirme yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.