2022 İlaç Raporu Yenileme Nasıl Yapılır ?

İlaç raporu yenileme nasıl yapılır işlemleri hakkında tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bazı kronik ve sürekli hastalıklarda örneğin şeker, tansiyon, kolestrol, psilolojik hastalıklar için v.s. uzun süreli ilaç tedavisi gerekir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların normal alımında çalışandan %20, emekliden ise %10 oranında ilaç katkı payı alınır. Ancak ilaç raporu alınması durumunda bu katkı paylarından bazı istisnai durumlar haricinde muaf olursunuz.

Bu yazımızda ilaç raporunun ne olduğu, yenileme işlemleri ve tansiyon raporu nasıl alınır, ilaç raporu nasıl çıkarılır, aile hekimi ilaç raporu yenileyebilir mi gibi  konu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İlaç raporu nedir ?

Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklarda hastaların ilaç katılım payından muaf olmaları için ilaçlar için yazılan rapordur. Süresi genellikle 3 aydan başlar ve 1 yıla kadar devam eder. İlaç raporu, ilaçların katkı payı ödenmeden alınmasını sağlar.

İlaç raporu kaç yıl geçerli ?

Genel olarak maksimum 1 yıla kadar geçerli olmaktadır. Raporun süresi hastalığın durumu esas alınarak doktor tarafından belirlenmekte ve en fazla 1 yıl süreli olmaktadır. Bunun haricinde ise 3 ve ya 6 ay süreli raporlar da verilebilmektedir. Süresini e devletten kontrol edebilirsiniz.

Raporlu ilaç nedir ?

Hasta için yazılan ilaç raporunda dozajı ve kullanım şekli ile süresi yer alan ilaçtır. Hangi ilaçlar için rapor olduğunu, kullanım dozajlarını e-nabız uygulamasından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Raporlu ilaçlardan istisnai durumlar haricinde ilaç katkı payı alınmaz.

İlaç raporu nereden alınır ?

İlaç raporu aile hekimlikleri ve sağlık ocakları haricinde;

 • Devlet hastaneleri,
 • üniversite hastaneleri ve ya,
 • özel hastanelerde ilgili birimdeki doktordan alınır.

Aile hekimi ilaç raporu verebilir mi ?

Aile hekimleri ilaç raporu verme konusunda yetkili değillerdir. Hastanelerde hastalığınız ile ilgili birimdeki doktora muayene olarak ve yukarıda belirtildiği şekilde rapor çıkartabilirsiniz. Aile hekimleri mevcut rapor üzerinden sadece ilaçlarınızı yazabilir. Yeni rapor çıkartma yetkisi yoktur. Aile hekimizin kim olduğunu öğrenmek, sorgulamak ya da değiştirmek için aile hekimi sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık ocakları ilaç raporu veriyor mu ?

Birinci derece sağlık hizmet sunucusu olarak adlandırılan sağlık ocakları ilaç raporu verme konusunda yetkili değillerdir. Yukarıda ilaç raporlarını nereden ve nasıl alabileceği hakkında bilgi verilmiştir.

Şeker ilaç raporu hangi bölümden alıyor ?

Eğer düşük ya da yüksek şeker probleminiz varsa yapmanız gereken özel, devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinde dahiliye doktorundan randevu almak. Doktor tarafından gerekli kan tahlilleri yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde rapor düzenlenir.

İlaç raporu nasıl alınır ?

Öncelikle doktora başvuru yapmanız gerekiyor. Doktorunuz gerekli tahlilleri aldıktan sonra eğer uzun süreli ilaç kullanmanız gerektiği kanaatine varırsa size ilaç raporunu yazar ve reçetenizi verir. Reçetenizle herhangi bir eczaneden raporlu ilaçlarınızı alabilirsiniz.

Psikiyatri ilaç raporu nasıl alınır ?

Psikiyatri ilaç raporu için öncelikle devlet hastanesi, özel hastane ya da üniversite hastanelerinden birisinde psikiyatri doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra uygun görülmesi durumunda rapor düzenlenebilecektir.

İlaç raporu nasıl yenilenir ?

Mevcut ilaç raporunuz bittikten sonra yeniden doktorunuza başvurarak ilaç raporunuzu yeniletebilir ve uzatabilirsiniz. Tabi raporun uzatılabilmesi için tekrar doktora muayene olmanız gerekmekte. Doktorunuz duruma göre yeniden tahlillerinizi isteyebilir.

E devletten ilaç raporu yenilemesi yapılabilir mi ?

Tansiyon, diyabet raporu yenileme gibi ilaç raporunun yenilenmesi işlemleri için başvurular e-devletten yapılamamakta. Zira ilaç raporunun yenilenmesi için doktor tarafından muayene yapılması gerekir. Bunun dışında e-devletten ya da online herhangi bir yerden başvuru ile rapor yenilenemez.

İlaç raporu yenileme süresi

Raporlar genel olarak 3,6 ay ve ya 1 yıl süre ile verilmekte. E-devlet üzerinden sorgulama yaparak raporun ne zaman sona erdiği hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

İlaç raporu bitmeden yenilenir mi ?

Mevcut ilaç raporu sona ermeden yeni rapor çıkartılamaz. Raporunuz bittikten sonra yukarıda belirtilen yolu izleyerek yenileyebilirsiniz.

Tansiyon ilaç raporu yenilemesi nasıl yapılır ?

Eğer kronik tansiyon hastası iseniz, düşük ya da yüksek tansiyon hastası iseniz öncelikle herhangi bir devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastanede dahiliye doktoruna muayene olmanız gerekiyor. Doktorunuz tansiyonunuza bakarak ya da belirli bir periyot tansiyon durumu takip edildikten sonra kullanmanız gerektiği kanaatine varırsa tansiyon ilacı için raporunuzu düzenler.

Şeker raporu nasıl yenilenir ?

Şeker hastalığı için raporlu olarak kullandığınız ilaçların rapor süresi bittikten sonra herhangi bir devlet ya da üniversite hastanesi ya  da özel hastane dahiliye doktoruna muayene olduktan sonra raporunuzu yeniletebilirsiniz.

İlaç raporu yenileme özel hastanede yapılır mı ?

İlaç raporu çıkarma ya da yenileme işlemlerinde özel hastaneler de yetkilidir. Rapor sona erdikten sonra özel hastanede ilgili birimdeki ilgili doktora muayene olduktan sonra raporunuz yenilenir.

İlaç raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

ilaç rapor sorgulamasını e devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa nasıl alabileceğinizi öğrenmek için hemen e devlet şifresi kaç yaşında alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • E-devletten ilaç raporu sorgulamasını ise e devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-İlaç Rapor Bilgisi Sorgulama menüsünden ya da,
 • Direk ilaç raporu sorgulama bağlantısından yapabilirsiniz.

Tansiyon raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Tüm ilaçlar için rapor sorgulaması e devletten yapılmaktadır. E-devlet üzerinden sorgulamayı yukarıda vermiş olduğumuz menüden yapabilirsiniz.

T.C. ile ilaç raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama online olarak e-devletten ya da e-nabız üzerinden gerçekleştirilir. Bunun dışında şifresiz olarak sorgulanabilmesi mümkün bulunmuyor. Ayrıca size en yakın SGK’ya uğrayarak ya da Alo-170’i arayarak raporun süresini ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özel hastanelerde ilaç rapor ücreti

Rapor için ayrıca ücret talep edilmez. Ancak muayene ücreti ve tahlil/tetkikler için sizden ücret talep edilebilir.Özel hastanelerde muayene ücretlerine göz atmak için hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Raporlu ilaç yazdırma 2022

Bazı istisnai hastalıklar haricindeki raporlu ilaçlarınızı sağlık ocağı ya da kendi doktorunuza yazdırabilirsiniz. İlaçlarınız bittiğinde doktorunuza başvurarak ilaçları yazdırabilir ve e-reçete numaranız ile herhangi bir eczaneden ilaçlarınızı alabilirsiniz.

Raporlu ilaçları aile hekimi yazabilir mi 2022?

Aile hekimi raporlu ilaç yazabilir mi sorusu okurlarımızın devamlı bize iletmiş olduğu soruların başında geçmekte. Bazı ilaçlar hariç olmak üzere eğer ilaç raporu sona ermediyse aile hekiminize ilaçlarınızı yazdırabilir ve eczaneden ilaçlarınızı alabilirsiniz.

Aile hekimi şeker ilacı yazabilir mi ?

Eğer mevcut ilaç raporu varsa aile hekimi bu rapora istinaden şeker ve diğer raporlu ilaçları yazmaya yetkilidir. Ancak daha önce dahiliye doktoruna muayene olunmadıysa ve ilaç raporu çıkarılmadıysa bu durumda aile hekimi tarafından şeker ilacının yazılabilmesi mümkün olmayacaktır.

Aile hekimi tansiyon ilacı yazabilir mi ?

Aile hekimi raporlu tansiyon ilaçlarını yazabilir. Ancak acil durumlar haricinde raporlu olmayan ya da daha önce ilgili doktora muayene olmadan düşük ya da yüksek tansiyon teşhisi konulmamış olanlara aile hekimliğinde tansiyon ilacı verilmeyebilir. Bu durumda öncelikle bir dahiliye doktoruna görünmek ve bu teşhisin konulması gerekmektedir.

Raporlu ilaç direk eczaneden alınır mı 2022

Eczaneler ilacınız raporlu olsa bile reçetesiz ilaç satamazlar. Bu yüzden öncelikle aile hekiminize ya da doktorunuza ilacınızı yazdırdıktan sonra e-reçete ile herhangi bir eczaneye başvuru yaparak ilaçlarınızı almanız gerekmekte. Yazdırmadan direkt eczaneden alamazsınız.

Raporlu hasta ilacı reçetesiz alacak 2022

*** Ancak Covid-19 dolayısıyla eczaneden raporlu ilaç almak için reçete yazdırmanıza gerek yok. Direk eczaneye başvurarak raporlu ilaçların reçetesiz alınması mümkün olmakta.

İlaç raporu uzatma yapılabilir mi ?

Mevcut ilaç raporu bitmeden rapor uzatılmaz. Rapor bittikten sonra raporu yenilemek için yukarıda anlatılan yolu takip etmeniz gerekmekte.

İlaç raporu iptal etme işlemi nasıl yapılır ?

Mevcut bir ilaç raporu süre sonunda kendiliğinden sona erer. Hatalı verilen ilaç raporlarının iptali ilgili doktor tarafından yapılabilir. Bunun haricinde ise rapor süresi dolmadan doktora başvuru yaparak raporun iptal ettirilebilmesi söz konusu olmuyor.

Raporlu ilaçlardan katkı payı alınıyor mu ?

Bildiğiniz gibi emeklilerden ilaç bedelinin %10’u, çalışanlardan ise %20’si oranında ilaç katkı payı alınmakta. İlacın raporlu olması durumunda bu katkı payları alınmamakta. Ancak bazı ilaçlar raporlu dahi olsa bir kısım ödemesinin sigortalıdan/emekliden alınması gerekebilmekte.

Kronik hastalık raporu nasıl alınır ?

Kronik hastalığınızın olduğuna dair ilaç raporunu e-nabız uygulamasından alarak işyerinize verebilir ve kronik hastalara tanınan idari izin hakkından yararlanabilirsiniz. Kronik hastalığınız olduğuna dair ilaç raporunu online olarak almak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • E-nabız uygulamasına https://enabiz.gov.tr/ sayfasından T.C. numaranız ve daha önce oluşturmuş olduğunuz e-nabız şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. E-nabız şifreniz yoksa anaysayfada yer alan E-devlet üzerinden giriş seçeneğini tıklayarak e devlet şifreniz ile ya da e-imza ile giriş seçeneğini tıklayarak e imza ile giriş sağlayabilirsiniz.
 • E-nabız uygulamasına giriş yaptıktan sonra RAPORLARIM kısmında kronik hastalığınız için verilen raporun yanındaki DETAY GÖRÜNTÜLE kısmından görüntüleme yaparak bunu yazdırabilir ve işyerinize vererek idari izin hakkından yararlanabilirsiniz.

Özel hastane ilaç raporu geçerli mi ?

Özel hastaneler ilaç raporu veriyor mu ya da verilen raporlar geçerli mi tereddüt yaşanan hususlardan birisi. Özel hastanelerde ilgili birim ve doktor tarafından yazılan ilaç raporları geçerlidir. Bu raporlarla ilaçlarınızı raporlu ilaç kapsamında ve ilaç katkı bedeli ödemeden alabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“2022 İlaç Raporu Yenileme Nasıl Yapılır ?” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba ben 5 yıldır raporlu insülin e bağlı olmayan ama insülin kullanan bir diyabet hastasıyım e-nabızda riskli kronik hastalığımın olmadığı bilgisi yer alıyor ancak e nabız da yazan bildiriye göre insülin e bağlı olmayan diyabet melitus hastalığının da risk grubunda olan kronik hastalıklar listesinde yer alıyor ben raporumu tekrardan özel bir hastaneden alıp teşhis kodunu değiştirtemilirmiyim
  Cumhurbaşkanlığının 2020/8 sayılı genelgesi kapsamında idari izinli sayılıp sayılmayacağım konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum iyi günler dilerim

  Cevapla
 2. Ayrıca bu ilacı raporlu yapan doktorumada randevu almakta çok zorlanıyorum sürekli randevu listesi dolu bu bakımdan soruyorum aynı bölümden ama farklı bir doktorunda bu raporun süresini uzatma yetkisi varmı

  Cevapla
  • Merhaba Ayşe HANIM.
   Aynı doktor olması gerekmiyor. Aynı branştan farklı bir doktor da rapor süresini uzatabilir.

   Cevapla
 3. İyiaksamlar ilaç raporumuzun süresi bitince yeniden bizi muayene edip rapor yazan aynı doktorami görünmek zoru dayız yoksa aynı bölümden başka doktorlarda raporun süresini uzatabilirmi ben nöroloji doktoruna gidiyorum ve layrica adında bir hap kullanıyorum ve bu ilacı almaktada oldukça güçlük çekiyorum

  Cevapla

Yorum yapın

2