İnşaat İşçilik Hesaplama 2021

0

İnşaat işçilik hesaplaması bina inşaatı yapan ve yapı kullanım izin belgesi alacaklar için büyük önem arz etmektedir. Bir bina inşaatına başladığınızda öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na bina inşaatınız ile ilgili dosya açtırmanız gerekiyor. Tabi işyeri dosyasını açmakla iş bitmiyor.

Belediyeden inşaatınız için oturum izni alabilmeniz için SGK’dan ilişiksizlik belgesi yani inşaat borcu yok belgesi almanız gerekiyor. Bunun için de bina inşaatınızın yapı sınıfı ve grubuna, metrekare maliyetine v.s. göre SGK’ya yeterli işçilik bildiriminde bulunmanız gerekiyor.Bu yazımızda inşaat ssk hesaplaması nasıl yapılır, 2021 işçilik hesaplaması yaparken dikkat etmeniz gerekenler v.s. konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz

Bu yazımızda bina inşaatlarında asgari işçilik hesaplaması konusunda bilgi verilecektir. Eğer siz ihaleli iş için hesaplama yapacaksanız ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması ve güncel asgari işçilik oranları için ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk asgari işçilik hesaplama programı

Aşağıdaki inşaat asgari işçilik hesaplama programı aracılığı ile bildirmeniz gereken matrahı yani toplam prime esas kazancı kolayca hesaplayabilirsiniz. Ayrıca yazımızın devamında inşaat sigorta maliyeti hesaplaması yaparken dikkat etmeniz gerekenler, özel inşaat işçilik hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Özel bina inşaatı asgari işçilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bina inşaatları için esas alacağınız SGK metrekare maliyetleri her yıl resmi gazetede yayımlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmemiz gereken brüt prime esas kazanç diğer adı ile gerekli olan asgari işçilik bildiriminin inşaat maliyeti hesaplamaSI için yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri tablosunda esas alacağımız metrekare maliyeti ile inşaatın toplam metrekaresini çarpıyoruz. Bu inşaatımızın toplam SGK maliyetidir.

Toplam SGK maliyeti üzerinden bildirilmesi gereken asgari işçilik tutarı ise işin asgari işçilik oranına göre belirlenir. Kargir ( yığma) inşaatlarda asgari işçilik oranı %12’dir ancak %25 indirim uygulandığı için siz hesaplama yaparken %9 üzerinden yapmalısınız. Karkas binalarda ise asgari işçilik oranı %9 ancak %25 indirimle hesaplama yaparken %6,75 üzerinden bildirim yapmanız gerekiyor.

Tamam iyi hoş hesaplamanın nasıl yapılacağını anladık ama işçilik hesaplaması yaparken hangi yılın yapı yaklaşık birim maliyetlerini esas alacağız ? İnşaat işçilik maliyeti hesaplaması yaparken esas alınacak metrekare maliyeti inşaatın SGK’da tescil ve bitim dilekçesinin verildiği tarihe göre farklılık gösterir.

 • Eğer SGK’da aynı yıl içerisinde başlayan ve aynı yıl içinde bitim dilekçesi verdiğiniz bir inşaat dosyası varsa inşaat maliyet hesaplama tablosunda esas alacağınız metrekare maliyeti bulunduğu yılın maliyetleri esas alınarak yapılmalı. Örneğin 01 Şubat 2021 tarihinde SGK’ya tescil edilen ve 30 Kasım 2021’de bitim dilekçesi verilen inşaat için 2021 yılı yapı yaklaşık birim maliyetlerini esas almanız gerekiyor.
 • Bir önceki yıl SGK’da tescil ettiğiniz dosya için başladığı yıldaki yapı yaklaşık birim maliyetlerini esas almalısınız. Örneğin SGK’da 2020 Mart ayında tescil edilen ve 2021 Nisan’da bitim dilekçesi verilen bir inşaat dosyasında esas almanız gereken yapı yaklaşık maliyeti 2020 yılı tablosuna göre yapılması gerekli.
 • Birden fazla yıl süren inşaatlarda ise inşaat bitim dilekçesinin SGK’ya verildiği tarihten önceki yılın maliyetlerini esas alarak hesaplama yapmanız gerekiyor.

İnşaat işçilik hesaplama excel

Sizin için inşaat dosyasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gereken prime esas kazanç tutarını kolayca hesaplayabileceğiniz bir excel dosyası hazırladık. Bu dosyayı indirerek inşaat Sgk maliyet hesaplamasını kolayca yapabilirsiniz. Excel tablosunu buradan indirebilirsiniz: inşaat sigorta hesaplama excel indir.

Sgk inşaat işçilik hesaplama formülü

Yukarıda anlatılanlardan özetle 2021 işçilik maliyeti yaparken kullanacağınız özel inşaat asgari işçilik hesaplama formülü kısaca: inşaatın m2 maliyeti X toplam m2X ( kargir ise 9/100 karkas ise 6,75/100) = SGK’ya bildirilmesi gereken brüt asgari işçilik. 

Örneklerle sgk işçilik hesaplama 2021

Örnek : Mehmet BEY’in 312 metrekare kargir, sobalı yapı sınıfı 3/A olan bir inşaatı vardır. SGK’da dosyayı 30 Kasım 2019 tarihinde tescil etmiş ve 15 Şubat 2021 tarihinde bitim dilekçesi vermiştir. Buna göre hesaplamada 2019 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri esas alınacağından metrekare maliyeti 800 lira olarak esas alınacaktır. Bu durumda SGK’ya bildirmesi gereken asgari işçilik tutarı 800X312*9/100=22.464,00 tl olmalıdır.

Tabi işin uzmanı olan muhasebeci/mali müşavir üstatlarımız bunun ödenecek prim olmadığını bildirilmesi brüt kazanç olduğunu biliyorlar. Ancak bilmeyenler için yukarıda belirtilen tutarın ödemeniz gereken sigorta primi olmadığını belirtmek isteriz. Brüt tutar yani yukarıdaki tutar üzerinden ödeyeceğiniz sigorta primi normalde %37,5’tir. Eğer prim ödemelerinizi düzenli yaparsanız %32,5’e düşer. Sigorta prim teşvikleri ile ödeme oranı daha da düşebilir.

İnşaat işçilik maliyet hesaplama işlemlerini tamamladıktan ve gerekli bildirimi sağladıktan sonra son olarak ilişiksizlik başvurusu kalıyor. İlişiksizlik başvurusu yapmak için hemen  sgk ilişiksizlik belgesi için gerekenler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat asgari işçilik oranları 2021

İnşaat işçilik hesaplamasında esas alınacak asgari işçilik oranları aşağıdaki gibidir. İnşaat Sgk işçilik hesaplaması yaparken bunların %25 eksiğini esas almanız gerekiyor.

 • Yığma ( kargir) inşaatlarda işçilik oranı: %12,
 • Karkas inşaatlarda sgk işçilik oranı: %9.
 • Bina inşaatı onarım: %13.
 • Prefabrik inşaat: %8.

Sgk inşaat metrekare birim maliyetleri 2021

Yıllar itibariyle inşaat yapı sınıfı ve grubuna göre metrekare maliyetleri aşağıdaki gibidir;

İnşaat sigorta primi hesaplama 2021

Gerekli özel bina inşaatı işçilik hesaplamasını yaptıktan sonra bulunan sonuç Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilecek brüt prime esas kazancı bize verir. Tabi ödenecek sigorta primi yani inşaat Sgk prim hesaplaması bu tutarın üzerinden hesap edilir. Normalde bulunan tutar üzerinden indirimsiz olarak SGK’ya prim bildirme oranı %37,5, 5 puanlık indirimle birlikte ise %32,5’tir. Teşvikler ile beraber daha da iner bu oran.

İnşaat işçisi sigorta primi ne kadar 2021

Yukarıdaki inşaat sigortası hesaplamasına göre asgari ücret üzerinden 2021 yılında ödenecek sigorta primleri teşvikli ve teşviksiz olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • İndirimsiz aylık prim 1103,00 TL,
 • 5 puanlık indirimli aylık prim: 956,47 TL,
 • 6111 Teşvikli aylık prim 500 TL,
 • Emekli SGDP tabi çalışan aylık prim ise 941,76 TL olacaktır.
 • İndirimli primler, teşvik şartları ve daha az nasıl prim ödemesi yapabilirsiniz konularında bilgi için hemen asgari ücret sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat işçi sigortası nasıl yapılır ?

İnşaat işçi sigortasını başlatmak için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na işyeri dosyası tescil ettirmeniz gerekiyor. Başvurular elektronik ortamda işyeri tescil uygulaması üzerinden yapılmakta. E SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden adım adım tescil başvurusu için sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.