İntibak Yasası Çıkacak mı 2022

İntibak Yasası Çıkacak mı sorusu Son zamanlarda emeklilerin ya da emekliliği yaklaşanların en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. İntibak özellikle 2000’den sonra emekli olanlar için büyük önem arz etmektedir. Zira intibak yasasının çıkması durumunda 2000’den sonra emekli olanların emekli aylıklarında büyük oranda artış meydana gelecektir. Bu yazımızda intibak yasasının ne olduğu ve konu hakkında sık sorulan 2022’de intibak yasası çıkacak mı  sorularının cevabı ile intibak yasası son durum  hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İntibak yasası nedir ?

intibak yasası ne oldu sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca intibakın ne olduğuna değinelim. İntibak bir anlamda eşitleme anlamına gelmektedir. İntibak yasası ise 2000’den önce emekli olanlar ile 2000’den sonra emekli olanlar arasındaki maaş farkının ortadan kaldırılması için çıkartılacak olan yasadır.

Bildiğiniz üzere 2000 yılından önce kişinin ortalama kazancı üzerinden neredeyse %80’e varan aylık bağlama oranları ile emekli maaşları hesaplanmaktaydı. Bu oran 2000-2008 arası için ortalama %60’a indirilmiş ve 2008 sonrası hizmetler için de her çalışma yılına %2 olacak şekilde SSK’da %40, bağkurda ise %50 olarak belirlenmiştir.

Aylık bağlama oranlarının düşürülmesi ile birlikte aynı prim günü ve hizmetle 2000 yılından önce emekli olan birisi ile 2000’den sonra emekli olan birisine ödenen emekli maaşları arasında neredeyse iki kata yakın fark oluşmuştur. İşte çıkartılacak emekli intibak yasası ile özellikle 2008 sonrasında emekli olan ve emekli maaşı düşük bağlananların 2000 yılından önce emekli olanlar ile maaşları eşitlenecek. Şimdi gelelim 2000 sonrası emekli intibak yasası son durumuna.

İntibak yasasından kimler yararlanabilir ?

İntibak yasasından;

 • 2000 yılından sonra aylık bağlanan emekliler yararlanabilecek.
 • İntibak yasası ile birlikte 2000’den sonra emekli olan emeklilerin maaşlarında ortalama %30-50 arasında artış olabilecek.

İntibak yasası çıkarsa emekli maaşları artar mı ?

İntibak yasası ile birlikte 2000’den sonra emekli olanların emekli maaşları büyük oranda artacak. Artış oranı farklılık gösterecek. %30-50 arasında emekli aylıklarında artış olması beklenmekte. Örneğin 2022 yılında en düşük emekli maaşı 2500 TL. İntibak gelirse ortalama en düşük emekli aylığı 3000-3500 TL civarına yükselebilecek. 2022’de emekli maaşlarının ne kadar olduğuna emekli maaşları ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

intibak yasası 2022 ne zaman çıkacak ?

Peki 2022 intibak yasası son dakika gelişmeleri nelerdir ? Herkesin merak ettiği intibak yasası 2022’de çıkacak mı sorusunun cevabı nedir ? Üzülerek söylemeliyim ki hükümet şu anda intibak yasasına çok sıcak bakmıyor. Eğer hükümetin intibak çalışması olursa ve bu konuda somut bir adım atılırsa 2022 ssk emekli intibak yasası son dakika gelişmelerini sayfamızda bulabilirsiniz. Bazı basın ve yayın organlarında 2022 intibak yasası Meclis’ten geçti şeklinde haberler yer almakta. Bunlar gerçeği yansıtmamakta. Emekli intibak torba yasası son durum ve gelişmeler için lütfen bizi takipte kalın.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İntibak Yasası Çıkacak mı 2022” üzerine 2 yorum

 1. Sayın Hocam selamlar. Ben Mayıs 1961 doğumluyum. 1993 Ekim ayında (MEB) öğretmenliğe başladım.2021 Eylül 15’inden itibaren emekli oldum. Öğretmenlik öncesinde 1 yıl yedek subay olarak ve1503 gün (4 yıl 2 ay 3gün) de SSK’lı olarak (özel şirkette) çalışmışlığım bulunmaktadır. Emeklilikten kısa bir süre önce hizmet birleştirme işlemlerini yaptırarak emekli maaşımın oransal olarak artmasını umuyordum. Bu işlem için yaklaşık 1800 TL ödedim.(Bu işlemi MEB memurlarının yapamadığını: ancak dışarıdan parayla yaptırıldığı söylenerek benden 400 TL para istediler. Tabii ki ilk defa emekli olacağım için bu parayı da ödedim.)
  Emekli olduktan sonra 2021 Aralık ayı maaşım yaklaşık 4300 TL ve SSK farkı da yaklaşık 180 olmak üzere toplam 4480 TL olarak hesaplandı. Ben SSK farkının çok az olduğunu düşünerek CİMER’e şikayette bulundum. Cevap olarak yapılan hesaplamalarda bir yanlışlık olmadığını belirttiler. Benim düşünceme göre o zamanki maaşıma katkısının yaklaşık 1/7 oranında (en az 600 TL) olması gerekiyordu. Eğer SSK katkısı 180 TL baz olarak alınacak ise bana maaşımın( 29 yıl Emekli Sandığı maaşımın)1200TL olması gerekmez mi? Ya da 29 yıl çalışan bir SSK emeklisine 1200 TL aylık bağlasınlar. Ben şahsen yönetmelikleri incelediğimde SSK’lı geçen süre 50 yıl olsa bile Emekli Sandığı maaşıma katkısı %50 olabilirmiş. (Çalışılan yıl sayısı % olarak katkı sağlarmış) Bu durumda benim 4 yıllık çalışmam % 4 olarak maaş artışı sağlamış. Şikayetimde ayrıca SSK günlerimin maaşıma eklenmesini istemeyip 30 yıl önceki primlerinin bana ödenmesini de isteme gibi bir hakkım yokmuş.
  Sonuç olarak ben bu uygulamaların mantıklı ve adil olmadığını düşünüyorum. Sizin bu konu hakkındaki değerlendirmelerinize bakarak bir SGK hakkında bir dava açabileceğimi düşünüyorum. Saygılarımla.

  Cevapla
  • Merhaba. Bu konuda bir yorum yapamam maalesef. Emekli maaşı hesaplaması sizin düşündüğünüz gibi basit ve oransal değil. Bunu oturup şu oranda artması gerekir demek yanlış olur. Şu an SGK sistemi maaşları sorunsuz hesaplıyor. Eskisi gibi değil.

   Cevapla

Yorum yapın