İş Göremezlik Ödemesi Banka Bilgisi Yok Ne Demek ?

0

İş göremezlik ödemesi banka bilgisi yok ne anlama geliyor konusunda son zamanlarda sigortalılar bize çok sık soru iletmekte. Hastalık, analık ya da iş kazası sonucu rapor aldıysanız ve aynı zamanda sigortalı çalışan iseniz rapor bittiğinde işveren çalışmazlık bildirimi yapar ve Sosyal Güvenlik Kurumu bildirimden sonra en geç 15 gün içerisinde ödemeyi PTT ya da tanımlı banka hesabınıza gönderir.

E-devletten sorgulama yaptığınızda iki uyarı ile karşılaşmanız olası. Birincisi “iş göremezlik banka bilgisi yok”, diğeri ise “sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor” uyarısı olacaktır. Hem rapor parasında banka bilgisi yok ne demek hem de ödeme durumu bilgi yok şeklinde karşılaşılan bu sonuçların ne anlama geldiği ve e devlet banka bilgisi yok sorununun çözümü hakkında izlemeniz gereken yol hakkında bu yazımızda bilgi verilecektir.

SGK rapor parası nasıl sorgulanır ?

Sorgulama işlemini;

 • T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden online yapabilirsiniz.
 • Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet SGK rapor sorgulama.
 • Eğer e-devlet şifreniz yoksa şifresiz yani T.C. kimlik numarası ile sorgulama yöntemlerinden birisini kullanarak da sorgulama yapabilirsiniz. T.C. ile rapor parası sorgulama sayfamızdan nasıl sorgulama yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor ne demek ?

Eğer sorgulama yaptığınızda istirahat raporu e devlette görünmüyorsa ve sisteme kayıtlı rapor yok uyarısı alıyorsanız;

 • Çok büyük bir ihtimalle SGK tarafından henüz ödemeniz yapılmamıştır.
 • Eğer raporunuz bittiyse ve işveren çalışmazlık bildirimi olmasına rağmen henüz SGK ödeme yapmadıysa raporda bir eksik olabilir. Bu durumda bağlı olduğunuz SGK’ya bir şekilde ulaşın ve eksik varsa bir şekilde tamamlayın. Zaten herhangi bir eksik yoksa ve işveren de bildirim yaptıysa ödeme yapılabilecektir.
 • Bu sonucun alınmasının bir diğer olası nedenlerinden birisi de raporun hastane tarafından hiç girilmemiş olması ya da girilmiş olmasına rağmen başhekim ya da doktor onaysız olması. Böyle bir durumda işveren raporu göremez, onaylayamaz. Dolayısıyla SGK da ödeme yapamaz.
 • Bir diğer ihtimal ise rapor hastane tarafından girilmiş ve onaylanmıştır. Ancak işveren onaylamadığı için SGK henüz ödeme yapmamış olabilmektedir.

E devlette rapor parası görünmüyorsa ihtimaller çoğaltılabilir. Eğer raporunuzun bitim tarihinden sonra en az 1 aylık süre geçtiyse ve hala e-devlette ödeme görünmüyorsa ve ödemenizi almadıysanız kesin çözümü için bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız ya da en azından bir şekilde telefon ile ulaşmanız gerekmektedir. Ne kadar ödeme alacağınızı hesaplamak için hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası banka bilgisi yok ne demek ?

Peki rapor ücretinde banka bilgisi yok ne demek ? Sistemde kayıtlı olmaması ile rapor banka bilgisi yok sonuçlarının birbirinden farklı olduğunu yukarıda söylemiştik. Peki ama iş göremezlik ödeneği banka bilgi yok ne demek ? Eğer rapor parası e devlette gözüküyor ama yoksa yani ödeme tutarı görünmüyorsa;

 • SGK tarafından ödemeniz yapılmıştır ve PTT’den alınabilecektir.
 • Henüz ödeme aşamasındadır ve birkaç gün içerisinde PTT’ye gönderilecek de olabilir.
 • Yani kısaca e-devlette rapor parası bankaya gönderildi banka bilgisi yok yazıyorsa onay işlemleri tamamlanmıştır ve ödemeniz PTT’ye gönderilecektir.
 • Sonraki raporlarınızda rapor parası yattı banka bilgisi yok uyarısı ile karşılaşmak istemiyorsanız banka hesabınızı tanımlamanızı öneririz. Böylece hem PTT ile uğraşmazsınız hem de ödemeniz hesabınıza geçer ve istediğiniz zaman çekme hakkına sahip olursunuz. Yazımızın devamında hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz adım adım anlatılmıştır.

İş göremezlik ödeneği banka bilgisi yok yazıyor ne yapmalıyım ?

E devlet rapor parası banka bilgi yok ne demek konusunda ayrıntılı bilgiyi yukarıda verdik. Peki sonraki raporlarda Sgk banka bilgisi yok yazıyorsa ne yapılması gerekiyor ? Sonraki raporlarda e devlet iş göremezlik banka bilgisi yok görmek istemiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek e-devletten banka hesabı tanımlaması yapabilirsiniz.

 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama sistemine giriş yapın.
 • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile uygulamaya giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK rapor parası banka hesabı tanımlama.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra YENİ HESAP TANIMLAMA seçeneğini tıklayın.
 • Hesabınızın olduğu bankayı seçin ve devam edin.
 • Ekran talimatlarını takip ederek tanımlama işlemini bitirin.
 • Bu işlem sonraki SGK ödemeleri ve rapor paraları için geçerli olacaktır.
 • Hesap tanımlama tarihi itibariyle PTT’ye gönderilen ödemeler varsa bunları PTT’den almanız gerekmektedir.
 • Tanımlama işlemi ardından artık sorgulama yapıldığında işgöremezlik ödemesi banka bilgisi yok uyarısı gelmeyecektir.
 • Adım adım 4a/4b işgöremezlik ödemesi görme banka tanımlama konusunda bilgi için hemen şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası banka hesabına ne zaman yatar ?

E-devletten hesap tanımlaması yaptıktan sonra;

 • Varsa SGK emanet hesaplarındaki paranız tanımlamadan en geç 3 iş günü sonra hesabınıza geçer.
 • Henüz ödenmeyen raporlar da işveren bildirim tarihinden itibaren en geç 10-15 gün içerisinde bankaya gönderilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.