İş Göremezlik Raporu Onaylama Süresi 2022

İş göremezlik raporu onaylama süresi içerisinde işveren tarafından sgk iş göremezlik raporu alan çalışanlar için bildirim yapılması kanunen zorunludur. İş göremezlik girişini yapmayan ya da çalışmadığına dair bildirim yerine geçen aşağıdaki bildirimlerden birisini yapmayan işverenlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaktadır. Bu yazımızda SGK rapor onaylama nasıl yapılır, süresi nedir gibi konu hakkında sık sorulanları ve cevaplarını bulabilirsiniz.

İşveren rapor onaylama süresi 2022

Sgk iş göremezlik girişi için son süre aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar prim hizmet beyannamesinin son veriliş tarihi olacaktır. Buna göre işverenin;

 • Muhtasar prim ve hizmet beyannamesine geçen işyerlerinde vizite giriş sistemi üzerinden rapor girişini raporun bitim tarihini takip eden ayın 26’sına kadar, hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatiline denk geliyorsa takip eden ilk iş gününe kadar,
 • Aylık prim ve hizmet belgesi veren işyerlerinde ise yine sgk vizite girişi uygulamasından ya da aylık prim ve hizmet belgesinde bildirim yapmak suretiyle takip eden ayın 23’üne kadar, hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatiline denk gelmesi durumunda takip eden ilk iş günü bildirim için son tarih olacaktır.
 • sgk rapor bildirimi yukarıda belirtilen sürelerde yapılmadığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanacak ceza tutarlarına rapor bildirmeme cezası sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • 1 ve ya 2 günlük raporlar için iş göremezlik bildirimi yapılması gerekiyor mu ? Konu hakkında bilgi için 2 günlük rapor bildirimi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geçici iş göremezlik işveren işlemleri

Geçici iş göremezlik raporu alan çalışanlar için yukarıda belirtilen sürelerde bildirim zorunluluğu olduğundan aşağıda belirtilenlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • İşveren olarak her ay bildirge göndermeden önce sgk e vizite uygulamasına giriş yaparak Tarihe Göre Rapor Sorgulaması yapın. Vizite sorgulaması nasıl yapılır sayfamızda e-vizite ekranında sorgulamayı adım adım nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır.
 • Geçici iş göremezlik raporu alan çalışan varsa e iş göremezlik bildirim uygulamasından belirtilen kanuni süreler içerisinde elektronik rapor bildirimi yapılması gerekmektedir.
 • İş göremezlik raporu alan çalışan için çalışamazlık girişi yapıldıktan sonra aylık prim ve hizmet belgesinde raporlu olduğu gün sayısı kadar “01-İstirahat “ kodu ile bildirim yapılır. Bu şekilde yapılacak bildirim aynı zamanda sgk çalışılmadığına dair bildirim girişi yerine de geçer.
 • Bunun dışında yine rapor alan çalışan için raporlu günler düşülerek brütten nete maaş hesaplaması yapılır.

İşçi raporu işverene vermezse ne olur ?

Elektronik istirahat uygulaması üzerinden doktor tarafından girişi yapılan raporlar istisnai durumlar haricinde işverene elektronik ortamda tebliğ edilmiş sayılır. Yeni rapor alan işçi bu raporu işverene elden vermese bile elektronik ortamda işverene tebliğ edilmiş sayılacağından işverenin çalışmadığına dair belge sorumluluğu olacaktır. Ancak;

 • İşçinin raporu işveren ekranına düşmediyse işverenin sorumluluğu olmaz ve bu durumda işçi raporu işverene elden vermese bile işverenin sorumluluğu olmaz.
 • İşçi işe yeni başladıysa ve henüz mevcut işyerinde bildirge verilmeden rapor alırsa raporu eski işyerine düşer. Bu durumda da mevcut işyeri için sgk çalışmadığına dair belge yapılması yükümlülüğü olmaz.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi

Sgk çalışmadığına dair bildirim işlemleri vizite uygulaması üzerinden elektronik ortamda yapılır. İş göremezlik Sgk bildirimi yapabilmek için;

 • Öncelikle işveren olarak buradan e-SGK şifreniz ile sisteme giriş yapınız ⇒ SGK vizite girişi.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra “TARİHE GÖRE RAPOR SORGULAMA” ya da “TC İLE RAPOR SORGULAMA” menülerinden iş göremezlik rapor girişi yapabilirsiniz.
 • Elektronik ortama düşmeyen raporlar için MANUEL ÇALIŞMADIĞINA DAİR BİLDİRİM GİRİŞİ menüsünden manuel olarak rapor başlama ve iş başı tarihini girerek bildirim yapabilirsiniz.

(*)4a ile belirtilen kayıtlarda sigortalı istirahat süresinde çalışmamıştır

İşveren tarafından istirahat girişi yerine geçen işlemlerden birisi de bildirge gönderirken bildirge ekranında yer alan ” Sigortalı raporlu sürelerde çalışmamıştır” kutucuğunu işaretlemektir. Sigortalıların SGK hizmet dökümünde (*) 4A olarak yer alan bu kısım işveren tarafından bildirge gönderilirken raporlu sürelerde çalışmamıştır kutucuğu işaretlendiği için çıkmaktadır. Ama ben rapor almadım ki bende neden çıkıyor diyor olabilirsiniz. İşverenler ceza yememek adına tüm çalışanlar için bu kutucuğu işaretleyebilmekte. Sigortalı olarak size bir zararı bulunmamakta.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İş Göremezlik Raporu Onaylama Süresi 2022” üzerine 2 yorum

  • Merhaba. Yazımızda da ne anlama geldiği ayrıntılı mevcut. Raporlu sürelerde çalışmamıştır anlamına gelir bu işaret.

   Cevapla

Yorum yapın

2