İş Kazası Bildirmeme Cezası 2022

İş kazası bildirmeme cezası 2022 yılında ne kadar oldu ? İş kazasının 6331 Sayılı Kanunda ve 5510 Sayılı Kanunda belirtilen sürelerde bildirimi elektronik ortamda zorunludur.  İş kazasının bildirilmemesi durumunda geç bildirimden kaynaklı olarak iş kazası cezası uygulanır ve varsa işçiye ödenen iş göremezlik raporları da faizleri ile birlikte işverenden tahsil edilir. Bu yazımızda iş kazasını bildirmeme cezası ve Kanuni bildirim süreleri hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

İş kazası bildirim süresi 2022

iş kazası bildirimi süresi 2022 için de oluş tarihinden sonraki günden başlamak üzere 3 iş günüdür. Bu Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirim için gereken süredir ve oluş tarihinden sonraki gün başlar. Kolluk kuvvetlerine yani polis ya da jandarmaya derhal bildirimi zorunludur.  Elektronik ortamda adım adım bildirim nasıl yapılır hakkında detayları iş kazası bildirimi nasıl yapılır sayfamızda bulabilirsiniz.

İş kazası bildirim süresi hafta sonu dahil edilir mi ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapılacak tarih ve bildirim süresi hesaplaması;

 • Kazanın olduğu tarihten sonraki günden itibaren başlar.
 • Hafta sonları, resmi tatiller ve bayram tatilleri bildirim yapılması gereken hesaplamaya dahil edilmez.

Örneğin 25 Haziran 2020 Perşembe günü meydana gelen bir kaza için 3 iş günlük hesaplama Cuma gününden başlar. Cuma, Pazartesi ve Salı olmak üzere 3 iş günü hesaplanır. Son bildirim süresi 30 Haziran 2020 Salı  elektronik ortamda saat 23.59’a kadar olacaktır.

İş kazası kolluk kuvvetlerine bildirim zorunluluğu 2022

Kaza olur olmaz kaza yerindeki deliller ve diğer hususlara zarar verilmeden ve özellikle ölümlü vakalarda ölen kişi yerinden kaldırılmadan direk kolluk kuvvetlerine başvuru yapılmalıdır. Eğer bağlı olunan kuvvet jandarma ise jandarma, polis ise emniyet derhal aranmalıdır.

İş kazası 3 gün içinde bildirmezse ne olur ?

İş kazası bildirimi yapılmaması halinde;

 • İşverene çalışan sayısı, tehlike sınıfı esas alınarak iş kazasını bildirmemenin cezası uygulanır. 
 • Geç bildirilmesi durumunda da iş kazası bildirimi cezası uygulanır.
 • Ayrıca iş kazası oluş tarihinden bildirim tarihine kadar geçen sürede sigortalıya ödenen geçici iş göremezlik raporu ödemeleri de işverenden faizi ile birlikte tahsil edilir.

İş kazası geç bildirim cezası 2022

Gelelim geç iş kazası bildirim cezası tutarlarına. Kazanın yukarıda belirtilen  sürelerde yapılmaması durumunda uygulanacak iş kazası bildirimi yapmama cezası işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısı esas alınarak aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 • 10’dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde sigortalı başına idari para cezası tutarı; 6.385,00 TL.

 • 10’dan az çalışanı olan  tehlikeli işyerlerinde sigortalı başına idari para cezası tutarı; 7.981,00 TL.

 • 10’dan az çalışanı olan çok tehlikeli işyerlerinde sigortalı başına idari para cezası tutarı;9.577,00 TL.

 • 10-49 arasında çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sigortalı başına ceza tutarı:  6.385,00 TL.

 • 10-49 arasında çalışanı olup tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sigortalı başına ceza tutarı: 9.577,00 TL.

 • 10-49 arasında çalışanı olup çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sigortalı başına ceza tutarı: 12.770,00 TL.

 • 50’den fazla çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sigortalı başına ceza tutarı: 9.577,00 TL.

 • 50’den fazla çalışanı olup çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sigortalı başına ceza tutarı: 12.770,00 TL.

İş kazasını bildirmeyen işçi ise sorumluluk kalkar mı ?

İş kazasının işyeri dışında meydana gelmesi ve bunun işçi tarafından işverene bildirilmemiş olması işveren açısından bir sorumluluk doğurmaz. Örneğin nakliye işi yapan bir firmada şoför Kamyonun çadırını çekerken ayağını burktu ancak bunu işverene bildirmedi. Bir kaç gün sonra hastaneye giderek iş kazası olduğunu söyledi. İşveren için yükümlülük bu tür durumlarda kazanın öğrenildiği tarihten itibaren başlar.

İşyerinde meydana gelen kazalarda ise sorumluluk işçiye yüklenemez. İşveren ya da vekili ve ya görevli amir tarafından takibinin yapılması gerekir. İşyerinde olan bir kazayı işçi bildirmedi diye sorumluluktan kaçınmak maalesef mümkün değildir.

İş kazası bildirmeme cezasına itiraz dilekçesi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan cezaya 15 gün içerisinde itiraz edebilir ya da 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak ödenebilir. Ödeme yapmak isterseniz nasıl ödendiğini öğrenmek ve kartla ödeme işlemini gerçekleştirmek için Sgk İdari Para Cezası Ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer çıkartılan cezaya itiraz edecekseniz geçerli bir sebebiniz olması ve bunu belgeye dayandırmanız gerekmektedir. Yoksa itiraz SGK ipc komisyonu tarafından reddedilecektir. Red almanız durumunda ise 1 ay içerisinde iş mahkemesine başvuru yapabileceğinizi belirtmek isteriz. Örnek dilekçe aşağıda verilmiştir.

 • İlgi: …/…./…. tarih ve ……….. sayılı İdari para cezası tebligatınız. .. Kurumunuzun ……………………. sicil nuramalı işvereniyiz. Tarafımızda iş kazası geç bildiriminden dolayı uygulanan idari para cezasına …………………………………….. nedeni ile itiraz etmekteyiz. İtirazımıza ilişkin belgeler ektedir. Gereğinin yapılacak uygulanan idari para cezasının iptali hususunda gereğini arz ederim. 

iş kazası tutanağı örneği 2022

İş kazası olduğu andan itibaren işveren, vekil ya da birim amiri tarafından aşağıda örneği verilen tutanakla kayıt altına alınması gerekmektedir. Tutanağı pdf olarak buradan indirebilirsiniz ⇒ iş kazası tutanağı indir. Formu doldururken;

 • Formda istenen belgeleri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.
 • Ayrıca formun altındaki kısmın Müdür ve tanıklar tarafından imzalanarak kayda alınması gerekmektedir.
İş Kazası Bildirmeme Cezası 2022 1Pin
Iş Kazası Tutanağı Örnek
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İş Kazası Bildirmeme Cezası 2022” üzerine 2 yorum

 1. Ben iş kazası geçirdim 3 yildır çalışamiyorum tedavim devam ediyor.sgk iş kazası sebebi ile emekli ederse maaşım ne kadar olur asgari ücret üzerinden 2005 gün primim var

  Cevapla
  • Merhaba Emise, malunen emekli olmuş sayılırsınız. Emekli maaşı birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir onun için net bir şey söylemem mümkün değildir.

   Cevapla

Yorum yapın