İş Kazası Olmayan İşyerlerine İlave Sigorta Prim Teşviki Başladı

4447 Sayılı Kanunun Ek 4’üncü maddesine eklenen düzenleme ile 3 yıl süre ile işyerinde ölümlü ya da yararlanmalı iş kazası olmayan işverenlerin ilave %1’lik işsizlik primi desteğinden yararlanmaları sağlanmıştı. Söz konusu teşvikle ilgili 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasında yer alan hüküm aşağıdaki gibidir;

20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çok tehlikeli sınıfta yer alıp ondan fazla çalışanı bulunan ve üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle %1 olarak alınır. Ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmesi hâlinde takip eden aydan itibaren bu teşvik uygulamasına son verilir. İşverenler bu fıkrada öngörülen şartları tekrar sağlamaları ve talepleri hâlinde bu teşvikten yeniden yararlanır. Türkiye genelinde birden fazla tescilli çok tehlikeli sınıfta yer alan işyeri bulunan işverenin 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalıştırılan toplam çalışan sayısı esas alınır.”

Kanundaki ilgili hükmün uygulanmasına ilişkin düzenleme ise 31 Aralık 2018 tarih ve 30642 sayılı resmi gazetede yayımlanan ” Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan ve Ondan Fazla Çalışanı Bulunan İşyerlerinde İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı Teşvikinden Yararlanılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” de yer almıştı.

Yukarıdaki kanun ve ilgili yönetmelikler gereği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işverenlerin yararlandıkları ilave teşviklere ilişkin tutarlar işveren emanet listelerine aktarıldı ve dolayısıyla 31 Ekim 2020 tarihi itibariyle prim borçlarına mahsup edilmek suretiyle borçlardan indirim sağlanacak.  Bu kapsamda 2019/01-02-03-04-05-06 dönemleri için hak edilen indirim tutarları 2020/09. ay prim borçlarına mahsup edilmiştir.

Ek 4 %1 işsizlik indirimi nedir ?

4447 Ek/4’üncü maddesi ile işverenlere sağlanan ilave işsizlik prim indirimi desteği ile iş kazası olmayan işverenlerin ödeyecekleri sigorta primi üzerinden %1 oranında işsizlik prim indirimi sağlanmakta.  İşverenlerin bu indirimden yararlanabilmeleri için herhangi bir başvuruda bulunmaları gerekmiyor. Destekten yararlanma hakkı olan işyerleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilecek ve yararlanma hakları olan prim tutarları otomatik olarak borçlarına mahsup edilecek.  İşveren olarak yararlanabileceğiniz diğer tüm sigorta teşviklerine SGK güncel teşvikleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İş Kazası Olmayan İşyerlerine İlave Sigorta Prim Teşviki Başladı” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar;
  Bizim de işyerimiz “Çok tehlikeli” sınıfta yer almaktadır. Öğrenmek istediğim bu teşvikten yararlanmamız için başka teşvikten yararlanmamak mı gerekiyor yoksa bu bir kıstas değil mi? Örneğin 5510 SGK indiriminden yararlanırken bu teşvikten de yararlanma şansımız var mı? Kriterler arasında vergi borcu olmaması da gerekiyor mu? Malum pandemi döneminde ödemeler için ertelemeler olduğu göz önüne alındığında bu durum teşvik için bir engel midir?
  Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
  • Merhaba. 3 sene boyunca işyerinde iş kazası olmaması yeterli bir kriter. Bunun haricinde bir şart aranmamakta. Eğer 3 senedir ölümlü ya da yaralanmalı iş kazası olmadıysa teşvik kapsamında yararlanma hakkınız olan tutarlar borçlarınıza otomatik olarak mahsup edilir.

   Cevapla

Yorum yapın

1