İş Kazası Rapor Parası Hesaplama 2022

İş kazası rapor parası hesaplama işlemleri hakkında tüm ayrıntılar yazımızda verilecektir. İş kazası geçiren sigortalılara geçici iş göremezlik diğer adı ile istirahat raporu aldıkları süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumundan iş kazası rapor parası ödenir. Bu yazımızda iş kazası iş göremezlik raporları hakkında sık sorulan iş kazasında rapor parası nasıl hesaplanır, iş kazasında maaş kesilir mi, iş kazası geçiren işçiye işveren maaş öder mi gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. Eğer hastalık ya da analık hallerinden dolayı rapor aldıysanız bu durumda rapor hesaplaması yapmak için sgk rapor parası hesaplama 2022 sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

İş kazası rapor parası nasıl hesaplanır ?

Öncelikle iş kazası ödemesi nasıl hesaplanır konusunda bilgi verelim. İş kazalarında ssk rapor parası hesaplaması brüt kazanç üzerinden yapılır. İş kazası istirahat parası hesaplaması yapılırken;

 • İş kazalarında raporlu olunan gün sayısının tamamı için ödeme yapılır.
 • Eğer varsa iş kazası iş göremezlik raporu alınan tarihten önceki son 1 yılın toplam brüt kazancı yine son 1 yılın toplam gün sayısına bölünerek istirahat raporu hesaplamasında esas alınacak günlük brüt ödeme tutarı bulunur. Bulunan bu tutarın ayakta istirahat ise günlük 2/3’ü, yatarak istirahat ise 1/2’si iş kazası günlük ücreti olarak ödenir.
 • SGK rapor parası hesaplama robotu eğer kişinin geriye doğru 1 yılı yoksa rapor alınan tarihten önceki toplam kazancı toplam gün sayısına böler. Bu istirahat rapor parası hesaplaması formülü esas alınarak bulunan tutar rapor parası ödemesinde esas alınarak brüt tutardır. Bulunan bu tutarın 2/3’ü ayakta tedavide esas alınarak iş göremezlik parası hesaplaması yapılır. Eğer yatarak tedavi varsa bunun yarısı günlük ödeme olarak hesaplanır.
 • Yazımızın devamında asgari ücretliler için iş kazası parası hesaplaması ve 2022 günlük rapor paraları hakkında bilgi verilecektir. Eğer sizin brüt kazancınız yüksekse yukarıdaki iş kazası sigorta rapor parası hesaplama formülüne göre hesaplamayı kendiniz yapabilirsiniz.
 • Eğer iş kazası iş göremezlik rapor parası hesaplamasını kendiniz yapamazsanız yorum bölümünden rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yılın brüt kazanç toplamı ve toplam gün sayısını yazın. Sizin için iş kazası iş göremezlik ödeneği hesaplamasını biz yapalım.

iş kazası rapor ücreti hesaplama 2022

Asgari ücretli çalışanlar için Sgk iş göremezlik ödeneği hesaplamasına göre;

 • Ayakta tedavide ödenecek günlük rapor parası tutarı ortalama : 111,20 TL,
 • Yatarak tedavide ise ortalama 83,40 TL olacaktır.

3 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

Asgari ücretli için iş kazası 3 günlük rapor parası ödeme tutarı 2022 yılında ayakta tedavide yaklaşık 333,60 TL,  tamamı yatış ise ortalama 250,20 TL olacaktır.

7 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

Asgari ücretli iş kazası iş göremezlik ödemesi hesaplama formülüne göre tamamı ayakta 7 günlük rapor için 2022 yılında toplam ödeme tutarı yaklaşık 556,50 TL, tamamı yatarak ise  417,38 TL olacaktır.

10 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

Asgari ücretli iş kazası ücreti hesaplama formülüne göre 2022 yılında tamamı ayakta olan iş göremezlik raporu için yaklaşık ödeme tutarı 1111,20 TL, yatış ise tamamı yaklaşık iş kazası 10 günlük rapor parası ödeme tutarı 834,00 TL olacaktır.

20 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

Asgari ücretli iş kazası hesaplama formülüne göre 20 günlük iş göremezlik raporu için 2022 yılında yaklaşık ödeme tutarı ayakta tedavide 2224,00, yatışlarda ise 1668,00 TL olacaktır.

30 günlük iş kazası rapor parası ne kadar ?

Asgari ücretli iş kazası ödeneği hesaplamasına göre 2022 yılı için 30 günlük ayakta iş kazası rapor ödemesi yaklaşık tutarı 2385,00 TL, 1 ay rapor parası hesaplamasına göre yatarak tedavide ise 1788,00 TL olacaktır.

2 günlük iş kazası rapor parası ödenir mi ?

İstirahat raporu ücreti hesaplamasına göre 2 günlük iş kazası raporları için de SGK ödeme yapar. Sigortalı 1 gün rapor alsa bile iş kazası 1 günlük rapor parasını da SGK öder.

İş kazası parası nasıl alınır ?

Ödemeyi alabilmeniz için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

 • Öncelikle iş kazasının işveren tarafından elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir ve kanuni zorunluluktur.
 • İş göremezlik raporunun bitmesi ve işveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapılması gerekmektedir.
 • Bu işlemlerden sonra SGK eğer başka da eksik yoksa ödemeyi yapar ve işveren onay tarihinden itibaren ödeme en geç 7-10 gün içerisinde PTT ya da varsa tanımlı banka hesabınıza gönderilir.
 • Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa iş kazası rapor ücreti PTT’ye aktarılır ve PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesinden ödeme alabilirsiniz.
 • PTT ile zaman kaybı yaşamamak için banka hesabınızı tanımlayabilirsiniz. SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret ederek hesap tanımlamasını kolayca yapabilirsiniz.

İş kazası raporu ödemesi ne zaman yatar ?

Ödemenin yapılabilmesi için yukarıda da belirttiğimiz gibi işveren tarafından onay yapılması gerekmektedir. İşveren onay işleminden sonra ödemeler ortalama olarak 7-10 gün içerisinde bankaya aktarılır.

İş kazası raporu maaştan kesilir mi 2022 ?

Rapor alan sigortalı için işveren maaşını kesebilir ve tam ödemek zorunda değildir. Ancak bu durum işveren inisiyatifine kalmıştır. Dilerse maaşını tam da ödeyebilir. Toplu sözleşmeye tabi işyerlerinde sigortalılar iş kazası geçirse bile sözleşme gereği maaşları kesilmez.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1