İş Mahkemesi İstinaf Süresi 2021

0

İş mahkemesi istinaf süresi istinafa başvuranların çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Birinci derece mahkemeleri tarafından verilen karara yapılan itiraz kanun yollarından birisi de istinaftır. Yapılacak itirazların belirlenen iş mahkemesinde istinaf süresine ve diğer usül ve esaslara uyularak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İş mahkemeleri istinaf süresi içerisinde yapılmayan başvuru direkt reddedilecektir ve birinci derece mahkeme tarafından verilen karar geçerli olacaktır.

Bu yazımızda başvuruda işçi mahkemesi istinaf süresi ve iş mahkemesi istinaf ne kadar sürer gibi iş davalarında istinaf hakkında merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz.

İstinaf nedir ?

İstinaf yerel mahkemeler/ birinci derece mahkemeler tarafından verilen kararlara itiraz için kişilere tanınmış olan itiraz kanun yoludur. İstinaf hakkının kullanılabilmesi için;

  • Kanunen belirlenen süre içerisinde başvurunun yapılması,
  • Başvurunun hukuki gerekçe ve geçerli bir nedene dayandırılarak yapılması,
  • Diğer usül ve esaslara göre yetkili mahkemelere gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İş mahkemesi ne kadar sürer 2021 ?

Peki iş davası istinaf ne kadar sürer? İş mahkemesine başvurudan önce arabulucuya başvurulması gereken sürecin eksiksiz tamamlanmış olması gereklidir. İş mahkemesinde açılan bir davanın sonuçlanma süresi davanın içeriğine, mahkemenin dava yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Net olarak şu kadar sürede sonuçlanır diyebileceğimiz bir süre bulunmamaktadır. Örneğin kıdem tazminatı ile ilgili açılacak bir dava eğer belirsiz bir durum yoksa 5-6 ay içerisinde sonuçlanabilirken iş kazası ile ilgili açılacak bir dava 3-4 yıl sürebilmektedir. Bu nedenle net bir süre belirtmek zordur.

İş mahkemelerinde istinaf süresi 2021

Yerel/birinci derece iş mahkemeleri tarafından verilen kararlara tebliğ tarihinden sonra iş davası istinaf süresi 2 haftadır. Yani iş mahkemesi kararı tebliğ alındıktan sonra en geç 2 hafta içerisinde istinaf kanun yoluna başvurulması gerekmektedir. Tebliğ tarihinden sonra 2 haftalık iş mahkemesi istinaf başvuru süresinde başvuru yapılmaz ya da geç yapılırsa birinci derece mahkemesi tarafından verilen karar kesinleşmiş olur.

İş mahkemesi istinaf süresi ne kadar sürer ?

Peki istinaf mahkemesi ne kadar sürer ? İstinaf mahkemesi sonuçlanma süresi itirazın konusuna, mahkemenin yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Burada da istinaf mahkemesi ne kadar sürede sonuçlanır sorusu hakkında net cevap vermek zordur. Ortalama 1-2 yıl sürmektedir. Sigortalılarımız özellikle İstanbul, Ankara, izmir istinaf mahkemesi ne kadar sürer gibi soruları iletmekteler. Ama buralar yoğun yerler ve maalesef çok uzun sürmekte.

istinaf ön inceleme süresi kaç gündür ?

İstinaf ön incelemesi için süre 30 gündür.

Dosya durumu karara çıkmış iş mahkemesi ne demek ?

Açılan bir davanın sonucunu ve son yapılan işlemleri Uyap dava sorgulama ekranından T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle takip edebilirsiniz. Peki sorgulama sonucu dosya durumu karara çıkmış ne demek ? Bu şu anlama gelir:

  • Açılan dava ile ilgili nihai karar verilmiştir.
  • Karar tebliğe çıkarılmak üzere hazırlanacak ve ilgililere tebliğ edilecektir.

İstinaf süreleri ve işçi istinaf mahkemesi ne kadar sürer konularında bilgi vermeye çalıştık. Kafanıza takılanları ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.