İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları Ne Kadar 2021

0

İş sağlığı ve güvenliği maaşları en çok araştırılan maaş grubu arasında yer almaktadır. Ülkemizde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği ile birlikte iş güvenliği ve sağlığı çalışanlarının zorunlu olması ile birlikte bu alanda birçok kişi de istihdam edilmeye başlandı. Bununla birlikte de iş sağlığı ve güvenliği ne kadar maaş alır sorusu sık sorulmaya başlandı. Bu yazımızda iş sağlığı ve güvenliği uzmanı maaşlarının ne kadar olduğu ve konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

İş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar ?

iş güvenliği maaşları sınıfına, özel sökter ya da kamu olmasına, tecrübeye ve işyeri politikası gibi birçok kritere göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden c sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları, b sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ve a sınıfı isg uzmanı maaşları ile Kamu ve özel sektörde iş sağlığı ve güvenliği bölümü maaşları aşağıda ayrı başlıklar halinde verilecektir.

C sınıfı is güvenliği uzmanı maaşı ne kadar ?

Az tehlikeli işyerlerinde çalıştırılan C sınıfı uzmanlar doğal olarak en düşük maaşı alanlardır. Ne yazık ki c sınıfı isg uzmanı maaşları çok da iç açıcı değildir. Genellikle asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üzerinde c sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ödenmektedir. 2021 yılı itibariyle en düşük net C sınıfı iş güvenlik uzmanı maaşı ortalama 3000 TL civarındadır. İstisnai olarak bazı OSGB’ler C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği maaşını biraz daha yüksek ödese da ortalamaya baktığımızda 2021 yılı için C sınıfı iş sağlığı güvenliği maaşlarının bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz.

B sınıfı isg uzmanı maaşları ne kadar ?

Az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde çalışabilen B sınıfı uzmana ödenecek b sınıfı is güvenliği uzmanı maaşı C sınıfına göre bir tık daha yüksek olmaktadır. 2021 yılında b sınıfı isg uzmanı maaşı için belirlenmiş olan taban bir tutar bulunmamaktadır. Bu sınıfta iş sağlığı uzmanı maaşları OSGB politikası, işyeri kapasitesi ve birçok kritere göre farklılık gösterebilmektedir. 2021 yılı için ortalama olarak net en düşük b sınıfı uzman maaşları 5000-7500 TL arasında iken B sınıfı isg uzman maaşları 10.000 TL üzerine kadar çıkabilmektedir. Yani burada bir sınır yoktur. Ayrıca kendi adına çalışanlar daha yüksek gelir elde edebilmektedir.

A sınıfı isg maaşları ne kadar ?

Tüm tehlike gruplarında çalışabilmesi, sorumluluğun en fazla olan sınıf olması, A sertifika sahibi kişilerin az olması bu alanda en yüksek maaşın A sınıfına ödenmesini sağlamakta. a sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları belirttiğimiz kriterlerden dolayı c sınıfı isg uzmanı maaşı ve isg b sınıfı maaşlarına göre çok çok yüksek olmaktadır. 2021 yılı için a sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşın da sabit şu kadar maaş ödeniyor demek zordur. Zira birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. En düşük isg a sınıfı maaşları 2021’de 10.000 TL net rakamlardan başlamakta ve çok çok yüksek rakamlara çıkabilmekte.

Şu kadarını söyleyebilirim. Tanıdığım bir çok A sınıfı sertifika sahibi kişi var ve bunların a sınıfı is güvenliği uzmanı maaşı 20.000 TL net rakamın üzerine çıkmaktadır. Ayrıca kendi OSGB’sini kuranlar anlaşmalı işyeri sayısına ve çalışan sayısına göre çok yüksek a sınıfı uzman maaşları ve geliri elde etmektedir.

2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği maaşları ne kadar ?

Bildiğiniz üzere üniversitelerde hem ön lisans hem de lisans alanında iş sağlığı ve güvenliği bölümü de açılmıştır. Ön lisans mezunu bir İSG uzmanı mezun olduktan sonra C sınıfı sertifika sınavına girmeye hak kazanabilmekte ve kazandıktan sonra az tehlikeli işyerlerinde çalışmaya başlayabilmektedir. Yukarıda isg c sınıfı maaşları kısmında da belirttiğimiz gibi ortalama maaşları ise 2021 yılı için net olarak 3000-3500 TL arasında olmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği bölümü 4 yıllık maaşları ne kadar ?

Lisan ve ön lisans bölümü mezunlarının aslında iş güvenliği uzmanlığı maaşları arasında çok bir fark yoktur. Lisans mezunu olanların tek avantajı daha kısa sürede B sınıfına geçiş sağlayabilmesidir. Yoksa yeni mezunlarda açıkçası iş güvenliği uzman maaşları ödenirken ön lisans ya da lisans olmasına bakılmamakta. Bu durumda lisans mezunu bir İSG uzmanı için de başlangıç maaşı 2021 yılında net olarak 3000-3500 TL aralığında olacaktır.

Kamuda iş güvenliği uzmanı ücretleri 2021

Kamuda genellikle İSG uzmanları mevcut kadrolarında sertifika sahibi olan kişiler arasından seçilmekte. Çok az KPSS ya da dışarıdan sözleşmeli alım ile istihdam sağlanmakta.  Kamuda kadrosu İSG uzmanlığı olan teknikerlerin kamuda iş güvenliği uzmanı maaşları ortalama 4500-5000 TL arasındadır. Zaten mühendis ya da başka bir kadroda iken aynı zamanda İSG uzmanlığı yapanlara maaşları kendi unvanı esas alınarak maaşları ödenmektedir.

Yurtdışı iş güvenliği uzmanı maaşları ne kadar ?

Yurtdışında çalışmayı düşünenler ülkemizde çok fazla. Ancak maalesef o kadar da kolay değil. Yurtdışında ödenecek maaşlar ülkeden ülkeye ve çok doğal olarak işyerinden işyerine farklılık göstermektedir. Avrupa birliği ülkelerinde genellikle bu kadroda yer alan personellere ortalama 3000-3500 euro civarında isg maaşı ödenmektedir.

İş güvenliği teknikeri maaşları 2021

Bu alanda çok araştırılan diğer bir konu da isg teknikeri maaşlarıdır. Kamuda yani devlette kadrolu iş sağlığı ve güvenliği teknikeri maaşı 2021 yılı için net olarak 4500-5000 TL aralığındadır. Özel sektör isg tekniker maaşları ise 2021 yılı için net olarak ortalama 3000-3500 TL arasındadır.

Kamuda iş güvenliği uzmanı kadrosu var mı ?

Devlet ve devlete bağlı kurumlarda genellikle bu hizmet sertifika sahibi kendi personelleri tarafından yürütülmektedir. Açıkçası KPSS ile ya da dışarıdan alım ile Kamuya çok fazla bir alım yoktur.

İş güvenliği uzmanı nasıl olunur ?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmeniz için;

  • Önlisans ya da Lisans iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olanlar,
  • Bakanlıkların Müfettiş kadrosunda görev alanlar, Mimar ya da mühendislik bölümü mezunları,
  • Fizik, Kimya ve Lisans bölümü mezunları,
  • Teknikerler sınava girerek kazanmaları durumunda İSG uzmanı olabilirler.

Devlette iş güvenliği uzmanı nasıl olunur ?

Kamuda iş güvenliği uzmanı olabilmeniz için;

  • Yukarıda belirtilen bölümlerden birisinden mezun olmanız,
  • Sertifika sınavında başarılı olmanız ve en az C sınıfı sertifika sahibi olmanız gerekiyor.
  • Eğer hali hazırda kamuda çalışıyorsanız Kurum’da aynı zamanda İSG hizmetlerini de yürütebilirsiniz.
  • Ayrıca KPSS ile ya da dışarıdan sözleşmeli olmak üzere de Kamuya alım yapılabilmekte.

Lise mezunu iş güvenliği uzmanı olabilir mi ?

Lise mezunları İSG uzmanı olamaz. Yukarıda bu sınava girebilecek ve sertifika alabilecek olan kişiler ve bölümler belirtilmiştir. Bu bölüm haricindekiler sınava giremezler.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.