Aynı Gün İşe Giriş Yapılır mı ?

Aynı gün işe giriş yapılır mı sorusu işverenlerin sıklıkla sorduğu soruların başında geliyor. İşyerinde işe başlayan bir çalışan için işe giriş bildirgesinin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmekte. Normalde işe girişin en geç işçinin işe başladığı tarihten bir gün önce verilmesi zorunlu ancak bu durumun bazı istisnaları var.

Bu yazımızda ise aynı gün işe giriş yapılan sektörlerin hangileri olduğu, aynı gün işe giriş cezası, aynı gün işe giriş yapılır mı, pazartesi günü aynı gün işe giriş yapılır mı v.s. konularında bilgi bulabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi nedir ?

İşe giriş bildirgesi işyerinde sigortalı olarak işe başlayanların işe başlama tarihi, meslek kodu, işyeri sicil numarası ve çalışanın kimlik bilgilerinin yer aldığı ve işverenler tarafından zorunlu olarak elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gereken belge olarak tanımlanabilir.

Sgk işe giriş bildirgesi ne zaman verilir ?

Aşağıda belirtilen istisnai durumlar dışında en geç işçinin çalışmaya başladığı tarihten 1 gün önce verilmesi gerekiyor. Verilme süreleri hakkında daha fazla ayrıntı için işe giriş bildirgesi verilme süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni açılan SGK dosyasına işçi giriş süresi nedir ?

İlk defa tescil edilen yani yeni açılan SGK dosyalarında işe giriş süresi tescil tarihinden itibaren 30 gündür. Bu süre ana işveren için geçerlidir. Eğer alt taşeron yani aracı için de dosya açılacaksa bu durumda alt işverenler için süre ana işveren için verilmesi gereken son süredir. Şöyle ki diyelim ana dosya 01 Mayıs’ta tescil edildi. Ana işveren olarak 01 Haziran tarihine kadar işe giriş verilme zamanı var. Taşeron da 15 Mayısta açmış olsun. Bu durumda taşeron için de işe giriş süresi 01 Haziran itibariyle sona ermiş olacaktır.

İşe giriş bildirgesini iptal etmek ve iptal süreleri hakkında bilgi sahibi olmak için sgk işe giriş iptali sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nakil halinde işe giriş bildirgesi verilme süresi nedir ?

“16-Nakil” kodu ile bir işverenin başka bir sicil numaralı dosyasına nakil yolu ile aktarılacak sigortalılar için de işten çıkışın en geç 10 gün içinde, işe girişin de işe başlama tarihinden 1 gün önce yani olması gereken kanuni sürelerde verilmesi gerekmektedir. Ancak nakil durumunda işten çıkış ya da işe girişin geç verilmesinden dolayı idari para cezası uygulanmaz.

İşe giriş kaç gün önceden yapılabilir ?

İşe başlama tarihinden 30 gün öncesinden sistem üzerinden işe giriş bildirgesi verilebilir. 30 günden daha fazla bir süreden önce verilmesi halinde sistem izin vermeyebilir.

Sgk işe giriş aynı gün yapılır mı ?

Normal şartlar altında işe giriş belgesinin en geç işçinin işe girdiği tarihten bir gün önce verilmesi gerekiyor. Ancak sgk işe giriş verilme zamanında bazı istisnai durumlar söz konusu. Sigorta giriş belgesinin aynı gün verilebildiği işkollları aşağıda ayrı başlık altında verilmiştir. Tarım, inşaat ve balıkçılık işyeriniz varsa sigorta giriş bildirgesini işçinin işe girdiği gün vermenizde bir sakınca yoktur ve aynı gün verseniz bile sgk işe giriş cezası uygulamaz.

Aynı gün sgk girişi yapılan iş kolları hangileridir ?

Tarım, inşaat ve balıkçılık nace kodlu işyerlerinde aynı gün işe girişi yapabilirsiniz. Bu işyerlerinde işçinin işe başladığı gün itibariyle girişinin yapılması herhangi bir cezai işleme tabi değildir.

Aynı gün işe giriş cezası uygulanır mı ?

D. Sgk ise giris bildirgesini kanuni süresi dışında verdiğinizde süresi dışında verilen her bir iş giriş bildirgesi için fiil tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır. Ancak ise girisi kanuni veriliş süresinden itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz verirseniz uygulanacak ceza tutarını da 15 gün içerisinde ödemeniz halinde sadece 3/4’ünün 1/4’lük kısmını ödersiniz.

Pazartesi işe giriş bildirgesi verilmesi

Aşağıda belirtilen aynı gün ssk girişi yapılan iş kolları dışında işe giriş bild. aynı gün verilemez ve en geç 1 gün öncesinde verilmesi gerekiyor. Tabi ssk işe girişin verilme süresinde tek istisnai durum işkolu kodları değildir. Özellikle işverenlerimiz tarafından sgk işe giriş aynı gün yapılır mı sorusu Pazartesi işe başlayanlar için de sorulmakta. Pazartesi günü işe başlayan bir çalışanın sigorta işe giriş bildirgesi aynı gün yani Pazartesi günü verilebilir. İlk defa tescil edilen işyerlerinde sgk giriş bildirgesi verilme süresi tescil tarihinden itibaren 30 gündür. İşyerinin tescil tarihi itibariyle aynı gün ssk giriş bildirgesi verebileceğiniz istisnai durumlardan birisi de budur.

Pazartesi günü pazar gününe işe giriş yapılır mı ?

Pazar günü işe başlamış olan çalışan için Cumartesi günü işe girişin yapılması gerekir. Pazartesi günü pazar için işe giriş verilmesi durumunda geç verilmeden dolayı idari para cezası uygulanır.

Geriye dönük sigorta girişi yapılabilir mi ?

Geriye dönük yapılabilir ancak bu cezai işleme tabi olur. Geriye dönük işe giriş bildirgesi verildikten sonra aylık prim ve hizmet belgesi son veriliş tarihine de dikkat etmek gerekir. Her ay için en geç takip eden ayın 23’üne kadar bildirge verilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Eğer geriye dönük olarak vermiş olduğunuz tarih daha eski bir tarih ise bu durumda e-bildirge v2 uygulamasından ek ya da asıl bildirge düzenlemeniz gerekir.

Geriye dönük işe giriş bildirgesi nasıl verilir ?

İşe giriş bildirgesi Kanuni sürelerin dışında da geriye dönük olarak işe giriş ve çıkış uygulaması üzerinden verilebilir. Ancak Kanuni süresi dışında verilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır.

Cumartesi sigorta girişi yapılır mı ?

İşe giriş bildirgesi vermek için bir sınırlama bulunmamakta. Cumartesi günü verilebilir. Ayrıca hafta tatilleri, bayram tatilleri ve ya resmi tatillerde de verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

İleri tarihli işe giriş yapılır mı ?

Yukarıda da değindiğimiz gibi en geç 30 gün sonrası için ileri tarihli giriş yapabilirsiniz. Daha uzun süreli girişler için işe giriş uygulaması izin vermez.

Aynı gün işe giriş ve çıkış yapılabilir mi ?

Sigortalının giriş yapıldığı gün çıkışının verilmesinde Kanuni bir sakınca yoktur. Eğer işe giriş bildirgesi verilen sigortalı işe başlamadıysa bu durumda işe başlama tarihini takip eden gün saat 23.59’a kadar iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak işe başladı ve ayrılması yani çıkış verilmesi gerekiyorsa bu durumda aynı gün çıkış işlemi de gerçekleştirilebilir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Aynı Gün İşe Giriş Yapılır mı ?” üzerine 6 yorum

 1. MERHABALAR PAZARTESİ İŞE BAŞLATILACAK OLAN ÇALIŞNANIN GİRİŞİNİ CUMA GÜNÜNDEN BİLDİREBİLİR MİYİZ

  Cevapla
  • Merhaba Figen Hanım, aynı gün yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Herhangi bir olumsuz durumda siz suçlu olabilirsiniz.

   Cevapla
 2. merhabalar izmir’de mobilya imalatı yapan bir şahıs firmamız var. aynı zamanda merkezi fethiyede olan bir ltd.şti miz daha var.şimdi fethiyedeki bu ltd izmirdeki şahıs firması ile sözleşme imzalıyarak şube açılışı yapmadan sgk tescili yapabilir mi? şimdiden herkese teşekkür ederim

  Cevapla
 3. Cumartesi günü işe başlattığımız çalışanı pazartesi bildirsek ceza alır mıyız sektörümüz inşaat

  Cevapla

Yorum yapın