İşe Giriş ve Personel Özlük Dosyası Evrakları 2022

İşe giriş evrakları işe yeni başlayan çalışandan istenen ve toparlanması biraz zaman alabilen bir konu. Kanunen personel özlük dosyasında zorunlu olarak yer alması gereken birtakım evraklar vardır. İşverenler işe başlayacak çalışanlardan sigorta girişinden önce özlük dosyasında olması gereken evraklar ile ssk için gerekli evrakları talep eder.

2022  yılı itibariyle işe girerken istenen işe giriş belgelerinin güncel bir listesini bulabilir, sgk için gerekli evrakları en kısa ve basit şekilde nasıl ve nereden alınır, e devlet işe giriş evrakları nasıl alınır konularında bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Özlük dosyası nedir ?

4857 Sayılı İş Kanununa göre iş sözleşmesine tabi olarak çalıştırılan sigortalılar adına tutulması zorunlu olan ve en az 10 yıl boyunca saklanması gereken, içerisinde işçiye ait tüm işe giriş evrak listesi, sözleşme, evrak ve belgelerin yer aldığı dosyadır.

Personel özlük dosyası nereden alınır ?

İşçi özlük dosyası iş kanununa göre tutulması zorunlu olan dosyalardandır. Boş sureti kırtasiyelerden temin edilebilir. İşveren tarafından açılarak düzenlenmesi gereken bir belgedir. İşçinin özlük dosyası ile ilgili bir sorumluluğu yoktur. Özlük dosyası evrakları aşağıda belirtilmiştir.

Personel özlük dosyasında bulunması gereken evraklar 2022

Özlük dosyasında olması gerekenler aşağıda belirtilmiştir. İşyerinin durumuna göre eklenecek belgeler arttırılabilir. Temel olarak bulunması gereken belgeler aşağıdaki gibidir. Aşağıda belirtilen sigorta için gerekli belgelere ilave olarak bulunması gereken belgeler şu şekilde olmalıdır;

 • Maaş bordroları,
 • Ücret hesap pusulaları,
 • Personellere ait eğitim belgeleri ve sertifikaları,
 • Yıllık izin formu,
 • Personele verilen ceza ve ödüllere ilişkin  belgeler,
 • Aile durum bildirim formu.
 • Personele ait tüm evraklar.

Personel özlük dosyası örneği 2022

Sgk işe giriş evrakları ve personele ait tüm belgelerin yer alması gerektiği özlük dosyasının kapak sureti aşağıda verilmiştir. Görüldüğü üzere dosya kapağında personelin T.C. numarası, adı soyadı ve sicil numarası bilgileri yer almaktadır. Bilgilerin eksiksiz girilerek arşivlenmesi gerekmektedir.

İşe Giriş Ve Personel Özlük Dosyası Evrakları 2022 1Pin
Özlük Dosyası Örneği

İşe giriş evrakları nereden alınır ?

Aşağıda hem gerekli evrakların neler olduğu hem de nereden ve nasıl temin edileceği konusunda detaylı bilgi verilmiştir. İşe giriş evrakları e-devletten kolayca alınabilmektedir.

İşe girerken istenen belgeler nelerdir ?

İşe girişte istenen evrakları şöyle sıralayabiliriz;

 • Kimlik, ehliyet ya da pasaport fotokopisi. 
 • Nüfus kayıt örneği. İşe giriş için gerekli evraklardan birisi olan bu belgeyi almak için nüfusa gitmenize gerek yok. İnternetten e devlet aracılığı ile belgeyi kolayca alabilirsiniz. E devlette nüfus kayıt örneği sorgulama bağlantısını kullanarak barkodlu ve resmi belgeyi döküm olarak alabilirsiniz.
 • İkamet belgesi: Nüfus müdürlüklerinden ya da e devlet üzerinden alabilirsiniz. işe girerken istenen evraklardan olan yerleşim yeri belgesi olarak da adlandırılan bu belgenin resmi ve barkodlu bir suretini e devlette yerleşim yeri belgesi sorgulama bağlantısını kullanarak alabilirsiniz.
 • Diploma ve ya geçici mezuniyet belgesi: Diplomanızın ya da geçici mezuniyet belgenizin bir suretini fotokopi çekerek evrakların içine ekleyebilirsiniz.
 • Sağlık raporu:Personel dosyasında olması gerekenlerden birisi olan İşe girişte istenen sağlık raporunu almak oldukça basittir. Aile hekiminizden alabilirsiniz.
 • Sabıka kaydı:  Sgk işe giriş için gerekli evraklarından en önemlisi sabıka kaydı diğer adı ile adli sicil kaydı belgesidir. Adli sicil kaydı olarak da adlandırılan bu belgeyi Adliyeden ya da e devletten alabilirsiniz. E devletten barkodlu adli sicil kaydını adli sicil kaydı sorgulama bağlantısını kullanarak indirebilirsiniz.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf.
 • Aile durum bildirim formu diğer adı ile asgari geçim indirimi bildirim formu.
 • Askerlik durum belgesi. Erkek sigortalılar için özlük dosyasında bulunması gerekenler arasında askerlik durum belgesi de vardır. İşe girerken gerekli evraklardan olan askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair durum belgesini  askerlik durum belgesi sorgulama bağlantısını kullanarak alabilirsiniz.

Sigorta için gerekli evraklar 2022

İşverenlerin sigorta yapmak için istedikleri sigorta başlangıcı için gerekli evraklar yukarıda sayılan belgelerdir. Yani işe giriş evrakları zaten sigorta girişi için gerekli evraklarla ile aynıdır.

İşe giriş evrakları geçerlilik süresi nedir ?

Sigorta girişi için gerekli belgeler ve özlük dosyası evraklarında süreli verilen evraklar dışında diğer evrakların geçerlilik süresi yoktur. İşe başlama evraklarından Sağlık raporları genelde 6 ay ya da 1 yıllık olarak verilir. Bunların dışındaki işe girişte istenen belgelerin işçinin durumunda değişiklik olmaması durumunda yenilenmesi gerekmez.

İşe giriş evrakları geri alınır mı ?

Yukarıda işe başlarken gerekli evrakların güncel bir listesini sizlerle paylaştık. Sgk özlük dosyası evraklarının işten çıkan çalışanlar için de özlük dosyası saklama süresi 10 yıldır. Ancak işçi personel özlük dosyasında olması gerekenlerden ihtiyacı olanı işverenden talep edebilir. İşveren bir suretini yani fotokopisini işçiye verebilir. Zaten işe giriş evrakları e devletten alınabildiği için işverenden talep yerine sigorta yaptırmak için gerekli evrakların e-devletten alabildiklerinizi online olarak almanızı öneririz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2