İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti 2021

0

İşe giriş sağlık raporu ücreti ile işe giriş raporunun nasıl ve nereden alınabileceği konusu işe başlayacaklar açısından sorun teşkil eden uygulamalardan birisidir. Uygulamada tam bir birliğin oluşmamış olması işe giriş raporunun alınacağı yerin belirsiz olmasına neden olmakta. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği hem işe girişlerde hem de sonrasında periyodik olarak alınması gereken sağlık raporu için bu yazımız güncel ve tam bir rehber niteliğinde olacaktır. Yazımızda 2021 yılında sağlık raporu kaç para, İş için sağlık raporu nasıl ve nereden alınır gibi konu hakkında sorulan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşe giriş sağlık raporu nedir ?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği tüm işyerlerinde işe yeni başlayan çalışanlardan zorunlu olarak alınması gereken rapordur. İşe yeni başlayanlardan bu raporun alınmaması ve bunun tespiti durumunda işverenlerine idari para cezası uygulanır.

İş için sağlık raporu nereden alınır 2021

İş için alınacak olan işe giriş raporlarının nereden alınacağı en belirsiz durumlardan birisidir. Son düzenlemelerle bu belirsizlik kısmen ortadan kaldırılmıştır. Buna göre;

  • Az tehlikeli işyerlerinde ( çalışan sayısının 50’den az olması) işe başlayacak olanlara ASM’ler yani aile hekimleri tarafından,
  • 50’den fazla çalışanı olan ya da tehlikeli ya da çok tehlikeli işyerlerinde işe girecek olanların ise İşyeri Hekimlerinden almaları gerekmektedir.
  • İşyeri az tehlikeli sınıfta yer alsa bile 50’den fazla çalışanı varsa yine raporun OSGB tarafından görevlendirilmiş işyeri hekimi tarafınca verilmesi gerekmektedir.

Eğer işe giriş için değil de engelli maaşı, bakıcı maaşı ya da erken emeklilik için heyet raporu alacaksanız bu durumda başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz, gerekli belgeler ve tüm detaylar için heyet raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

İşe giriş sağlık raporu e-devletten alınır mı ?

E-devletten online olarak bu raporun alınabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Eğer işe başlayacağınız işyeri az tehlikeli ise ve çalışan sayısı 50’den az ise aile hekiminizden, tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfta yer alıyorsa bu durumda işyeri hekiminden raporun alınması gerekmektedir.

İşe giriş sağlık raporu başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

Başvuru için herhangi bir belge istenmez. Aile hekimine ya da işyeri hekimine kimlik ile başvuru yeterli olacaktır. Bazı sitelerde birçok evrak istendiğine dair gereksiz ve yanlış bilgi yer almaktadır. Sadece kimliğiniz ile başvuru yeterli olacaktır.

İşe giriş için sağlık raporu örneği 2021

ASM’ler yani aile hekimlikleri tarafından düzenlenen güncel işe giriş sağlık raporu örneği aşağıda  verilmiştir.

işe giriş sağlık raporu örneği

Aile hekimi tarafından verilen sağlık raporunda görüldüğü üzere raporun üzerinde;

  • Ağır ve tehlikeli işlerde kullanılamayacağı,
  • Sistemik hastalıkları kapsamayacağı,
  • Tahlil ya da tetkik yapılmadan verildiği,
  • 50’den az çalışanı olan işyerlerini kapsayacağı açık ve net olarak yazılmaktadır.

Aile hekimi tarafından verilen bu raporu tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde ya da 50’den fazla çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde işe başlayacaksanız kullanamazsınız ve geçersizdir.

2021 iş için sağlık raporu ücreti ne kadar ?

Gelelim iş için alınacak olan sağlık raporu fiyatına. İş için sağlık raporu fiyatı OSGB ya da işyeri hekimlerinde farklılık gösterirken aile hekimlerinde ücretsiz olarak sunulmaktadır. Eğer az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan işyerinde işe başlayacaksanız sosyal güvencenizin olup olmadığına bakılmaksızın aile hekiminden bu raporu ücretsiz olarak alabilirsiniz. İşe giriş için verilecek olan özel hastanede sağlık raporu ücreti ve devlet hastaneleri ile osgb ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu ücreti konusunda detayları ise aşağıda ayrı başlıklarda bulabilirsiniz.

Osgb sağlık raporu ücreti 2021

OSGB’lerde işe giriş sağlık raporu fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Tam olarak ağır iş sağlık raporu ücreti şu kadardır demek zordur. Ancak 2021 yılı için ortalama 150-300 TL aralığında fiyatlar belirlendiğini söyleyebiliriz. İşe başlayacağınız işyerinin büyük bir ihtimalle anlaşmalı olduğu OSGB’ler vardır. Bu konuda işe başlayacağınız işyeri insan kaynakları biriminden bilgi alarak raporu en uygun hangi OSGB’den alabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

İşe giriş için özel hastane sağlık raporu ücreti 2021

İşe giriş sağlık raporları için özel hastaneler yetkili değildir. Bu başlığı açmamızdaki neden kişilerin sıkça işe giriş için özel hastanelerde sağlık raporu ücreti ne kadar sorusunu sormaları. İşe giriş raporları özel hastanelerden alınamaz.

İşe giriş için devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 2021

Yukarıda da belirttiğimiz gibi işe giriş raporları ASM’ler ya da OSGB/İşyeri Hekimleri tarafından verilebilmektedir. Devlet hastaneleri ya da üniversite hastaneleri bu konuda yetkili değillerdir.

Periyodik sağlık raporu nedir, ne zaman alınmalıdır ?

İlk işe girişte alınan rapora ilave olarak çalışanların periyodik olarak da muayeneye tabi tutulmaları ve rapor düzenlenmesi 6331 Sayılı Kanun gereği zorunludur. Bu kapsamda işe girişte alınacak olan raporlar;

  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 5 yıl,
  • Tehlikeli sınıfta yer alanlarda 3 yıl,
  • Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda ise 1 yıldır.

Rapor alındıktan sonra yukarıda belirtilen süreler dolduğunda çalışanların muayeneye gönderilmesi zorunludur.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.