İşkur İşveren Üyeliği Nereden, Nasıl Yapılır ?

0

İşkur işveren üyeliğini nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda adım adım anlatacaz. İşveren olarak çalışanınız adına kısa çalışma, teşvik programları ve diğer programlara online başvuru yapabilmek için İşkur kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Kısacası İşkur hizmetlerinden işveren olarak yararlanabilmek için kayıtlı ve onaylı kullanıcı olmalısınız.

İşveren olarak İşkur sayfasını internet üzerinden kullanabilmek için işveren ya da işveren Kanuni temsilcisi adına üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Sisteme üye olduktan sonra işveren kaydını yapabilirsiniz. Kayıt oluşturabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli aktif işyeri sicil numarası ile Vergi Dairesi’ne bağlı aktif vergi numarası gerekmektedir. Bu yazımızda kayıt nasıl olunur ve işkur kayıt numarası nasıl alınır konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

İşkur işveren kayıt işlemi nasıl yapılır ?

İşkur kaydı resmi sayfası üzerinden yapılmakta. Kayıt işlemi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle  işkur işveren girişi giriş yapın.
  • Ana sayfaya giriş yaptıktan sonra TÜZEL KİŞİ BİLGİLERİ kısmına tıklayın. Buradan işyeriniz ile ilgili bilgilerin girişini yapmanız gerekmekte.
  • Burada bilgi girişi yapılırken işverenlerin en çok zorlandıkları kısım SGK No – Aracı Kod kısmıdır. Bu kısımda Sosyal Güvenlik Kurumu’na tescilli işveren dosyanızın sicil numarası ve aracı kodunu yazmanız gerekmektedir. Sicil numarası 23 haneden oluşur. Aracı kod ise üç hanedir. Alt taşeron yani aracı değilseniz aracı kodu kısmını 000 yazmanız gerekmekte. SGK işyeri sicil numaranızı bilmiyorsanız sorgulamak için sgk işyeri sicil no sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • SGK No: kısmına 23 haneli numarayı arada boşluk olmadan, Aracı kodu kısmına da 3 haneli aracı kodunu girerek SGK Numaramı Doğrula yapın. Sorgulama yaptıktan sonra “SGK sicil numaranız doğrulanmıştır, işlemlerinize devam edebilirsiniz.” uyarısı verecektir. Sonrasında diğer bilgilere geçebilirsiniz.
  • Vergi no kısmında eğer şirket için kayıt açacaksanız Vergi numarasını yazın. Gerçek kişi için kayıt yapacaksanız bu durumda Vergi Kimlik Numarası kısmını doldurmanız yeterli olacaktır. Eğer vergi numaranızı bilmiyorsanız interaktif vergi dairesinden sorgulayabilirsiniz.
  • Bu aşamadan sonra alttaki adres ve iletişim bilgilerini de eksiksiz doldurun.
  • İleri dedikten sonra YETKİLİ KİŞİ BİLGİLERİ getir kısmı gelecektir. Burada işveren yetkilisi olan kişinin T.C. numarası ile Adı ve Soyadı kısımlarını doldurduktan sonra BİLGİLERİ GETİR deyin.
  • Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra BAŞVURUYU TAMAMLA demeniz yeterli olacaktır.

En son aşamada aşağıdaki uyarıyı göreceksiniz. Başvurunu incelendikten sonra onaylanmış olacaktır.

Üyeliğiniz ‘İşveren’ olarak başarı ile kaydedilmiştir. Başvurunuz Kurum tarafından en geç bir iş günü içerisinde değerlendirilecek ve onaylanacaktır. Üyeliğinizin Kurum tarafından onaylanmasından sonra, sisteme giriş için gereken bilgileriniz firma yetkilisinin ‘Tercih Edilen’ olarak belirttiği iletişim bilgisine gönderilecektir. ‘……… ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ ‘ ile irtibata geçebilirsiniz

İşkur aracı kodu nedir ?

Aracı kodu 26 haneli SGK işyeri sicil numarasının son 3 hanesidir. Ana dosya için bu kod “000” olarak yer alır. Sonrasında sırasına göre her bir aracı için bu kod “001”, “002” şeklinde devam eder.

İşkur gerçek kişi işveren üyeliği nasıl yapılır ?

Hem gerçek hem tüzel kişiler için kayıt aşamaları yukarıdaki gibidir. Sadece Vergi no aşamasında Tüzel kişi iseniz yani şirket v.s. iseniz vergi numarası girişi yapmalısınız. Gerçek kişi SGK işveren iseniz Vergi Kimlik No kısmına T.C. numaranızı yazarak devam etmeniz gerekmektedir.

İşkur işveren numarası nasıl alınır ?

İşverenlerin çok araştırdıkları konulardan birisi de işkur numarası nasıl alınır konusu olmaktadır. İşkur’da kaydı onaylanan her bir işverenin onaylı İşkur numarası vardır. işkur no olarak adlandırılan bu numaraya da işkur no sorgulama  sayfasına üyelik bilgileriniz ile giriş yaparak ulaşabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.