İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir, Nereden, Nasıl Alınır?

0 21

 2020 İŞKUR kayıt belgesi alma işlemi e-Devlet sistemi yada İŞKUR’un internet sitesi üzerinden alınabilir. Bu belgenin alınabilmesi için gerekli olan tek koşul İŞKUR’a kayıtlı olmaktır. Bu kayıt işlemi için ikamet adresine en yakın İŞKUR şubesine gitmek yada İŞKUR’un internet şubesinden yararlanmak gerekir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra İŞKUR kayıt belgesi rahatlıkla temin edilebilir. İŞKUR’un internet sitesine girdikten sonra çeşitli bilgileri kullanarak hesaba giriş yapılır. Sonrasında belge talebi oluşturulur belgenin çıktısı alınır. Aynı işlem e-Devlet üzerinden de yapılabilir. Varsa e-Devlet şifresiyle (yoksa PTT’lerden 2 TL karşılığında temin ederek) sisteme girilir. Sonrasında arama kısmına “İŞKUR kayıt” yazılır ve çıkan işleme tıklayarak gerekli belge görüntülenir

İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır ?

İŞKUR’a kayıt olma işlemi İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kayıt işlemini gerçekleştirmek için öncelikle  Bu kayıt işlemi sırasında kişilerden talep edilen bilgiler şöyledir:

 • Kimlik numarası.
 • İsim ve soyisim.
 • Baba ismi.
 • Doğum tarihi.

Bu bilgiler doldurulduktan sisteme giriş yapılabilir. Sonraki aşama özgeçmiş oluşturmaktır. Sistemin içerisinde yer alan boş kısımları doldurarak bir özgeçmiş oluşturulur. Ancak aktif anlamda iş arayan olmak için şubelere başvurmak gerekir. İnternet üzerinden oluşturulan bu hesabın kaydı çeşitli durumlarda talep edilmektedir. Bu talebi karşılamak adına internetten alınan kayıt belgesi herhangi bir ıslak imzaya gerek duyulmadan ilgili mercilere iletilir.

Adım adım e-devlet üzerinden İşkur profil oluşturma ve ve profil aktif etme işlemleri için hemen İşkur Profil Aktif Etme sayfamızı ziyaret debilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar ?

İŞKUR kayıt belgesinin amacı kişilerin aktif olarak iş arayışında olduklarını belgelemektir. Pek çok işveren işe alım kararı netleştiğinde bu belgeyi çalışandan ister. Aktif olarak iş arayışında olan ve bunu İŞKUR’a bildiren kişileri işe alan işverenler devlet tarafından maddi olarak desteklenir. İşsizlik oranını azaltmak için ortaya konulan bu uygulama sayesinde işverenler yeni eleman çalıştırmaya teşvik edilirler. Bu belgeye sahip birini işe alan kişilere devlet altı ay boyunca maddi destek uygular. Destek olarak nakit bir para yardımı söz konusu değildir. Devlet işe yeni başlamış kişinin sigorta primlerinin ilk altı ayını ödeyerek işverene destek olur. Bu nedenden ötürü İŞKUR kayıt belgesi çıkartmak ve bu belgeyi işverene işe başlamadan evvel teslim etmek gerekir.

İŞKUR İş Arayan Kaydı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İŞKUR aktif iş arayan olmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Dört adet vesikalık fotoğraf.
 • İkametgah belgesi (e-Devlet’ten alınır.)
 • Öğrenim durumunu gösteren bir belge.
 • Kimlik ve kimlik fotokopisi.
 • Sağlık raporu (Aile hekiminden alınabilir.)
 • Adli sicil kaydı (e-Devlet’ten alınabilir.)
 • Aile durum belgesi
 • IBAN numarası (Banka fark etmez.)

İŞKUR’un müdürlüklerinde gerçekleşen bu başvuru işlemleri kısa süre içerisinde halledilmektedir. Bu başvuru işlemi gerçekleştikten sonra kayıt belgesi alınabilir. Aksi takdirde böyle bir işlemin gerçekleşmesi mümkün değildir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Alma Koşulları Nelerdir ?

İŞKUR kayıt belgesi alma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • On dört yaşını doldurmak
 • İŞKUR’a kayıtlı olmak
 • Aktif iş arayan statüsünde yer almak için başvurmak
 • Askerlik görevini yapmamış olmak

Kayıt belgesinin varlık amacı işverenleri genç kişilere istihdam sağlamaya teşvik etmek olduğu için bu fırsattan genellikle gençler faydalanır. Bu nedenden ötürü askerlik görevini yapmış kişiler kayıt belgesine gereksinim duymaz. Aktif olarak iş arama süresi iki sene olarak belirlenmiştir. Sonraki süreçte iş arama süreci pasif durumuna geçer. Bu kaydın silindiği anlamına gelmez. Süre dolduğu vakit İŞKUR internet sitesi üzerinden kayıt yeniden aktif hale getirilebilir. Aynı işlem şubeler vasıtasıyla da gerçekleştirilebilir. İş arama durumu yeniden aktif olduktan sonra İŞKUR kayıt belgesi çıkarılabilir.

İşkur kayıt belgesi nasıl alınır ?

İşkur’a işsizlik kaydınızı oluşturup iş arayan durumunuzu aktif hale getirdikten sonra e-devlet üzerinden kayıt belgesini online olarak alabilirsiniz. E-devlet üzerinden belgeyi almak için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız yeterli olacaktır: E-devlet işkur kayıt belgesi.

Kayıt belgesi hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.