İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İŞKUR kayıt belgesi alma işlemi e-Devlet sistemi yada İŞKUR’un internet sitesi üzerinden alınabilir. Bu belgenin alınabilmesi için gerekli olan tek koşul İŞKUR’a kayıtlı olmaktır. Bu kayıt işlemi için ikamet adresine en yakın İŞKUR şubesine gitmek yada İŞKUR’un internet şubesinden yararlanmak gerekir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra İŞKUR kayıt belgesi rahatlıkla temin edilebilir. İŞKUR’un internet sitesine girdikten sonra çeşitli bilgileri kullanarak hesaba giriş yapılır. Sonrasında belge talebi oluşturulur belgenin çıktısı alınır. Aynı işlem e-Devlet üzerinden de yapılabilir. Varsa e-Devlet şifresiyle (yoksa PTT’lerden 2 TL karşılığında temin ederek) sisteme girilir. Sonrasında arama kısmına “İŞKUR kayıt” yazılır ve çıkan işleme tıklayarak gerekli belge görüntülenir.

Yazımızın devamında E-devletten konu hakkında sık sorulan işkur kayıt belgesi e devletten alınır mı,  işkur kayıt belgesi nasıl çıkarılır gibi işkur belgesi nasıl alınır konusu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır ?

İŞKUR’a kayıt olma işlemi İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kayıt işlemini gerçekleştirmek için öncelikle  Bu kayıt işlemi sırasında kişilerden talep edilen bilgiler şöyledir:

 • Kimlik numarası.
 • İsim ve soy isim.
 • Baba ismi.
 • Doğum tarihi.

Bu bilgiler doldurulduktan sisteme giriş yapılabilir. Sonraki aşama özgeçmiş oluşturmaktır. Sistemin içerisinde yer alan boş kısımları doldurarak bir özgeçmiş oluşturulur. Ancak aktif anlamda iş arayan olmak için şubelere başvurmak gerekir. İnternet üzerinden oluşturulan bu hesabın kaydı çeşitli durumlarda talep edilmektedir. Bu talebi karşılamak adına internetten alınan kayıt belgesi herhangi bir ıslak imzaya gerek duyulmadan ilgili mercilere iletilir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar ?

Belgenin amacı kişilerin aktif olarak iş arayışında olduklarını belgelemektir. Pek çok işveren işe alım kararı netleştiğinde bu belgeyi çalışandan ister. Aktif olarak iş arayışında olan ve bunu İŞKUR’a bildiren kişileri işe alan işverenler devlet tarafından maddi olarak desteklenir. İşsizlik oranını azaltmak için ortaya konulan bu uygulama sayesinde işverenler yeni eleman çalıştırmaya teşvik edilirler. Bu belgeye sahip birini işe alan kişilere devlet altı ay boyunca maddi destek uygular. Destek olarak nakit bir para yardımı söz konusu değildir. Devlet işe yeni başlamış kişinin sigorta primlerinin ilk altı ayını ödeyerek işverene destek olur. Bu nedenden ötürü belgeyi çıkartmak ve bu belgeyi işverene işe başlamadan evvel teslim etmek gerekir.

İŞKUR İş Arayan Kaydı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İŞKUR aktif iş arayan olmak için herhangi bir başvuru gerekmez. İşkur Müdürlüklerine başvuracaksanız kimlik yeterli olacaktır. E-devletten kayıt olacaksanız da sadece E-devlet şifreniz yeterli olacaktır. Zaten yazımızın devamında İşkur profili oluşturma ve aktif etme sayfamızın bağlantısı verilmiştir. Buradan adım adım nasıl kayıt olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Belgesi Alma Koşulları Nelerdir ?

Belge alma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • On dört yaşını doldurmak
 • İŞKUR’a kayıtlı olmak
 • Aktif iş arayan statüsünde yer almak için başvurmak
 • Askerlik görevini yapmamış olmak

İşkur kaydı belgesinin varlık amacı işverenleri genç kişilere istihdam sağlamaya teşvik etmek olduğu için bu fırsattan genellikle gençler faydalanır. Bu nedenden ötürü askerlik görevini yapmış kişiler kayıt belgesine gereksinim duymaz. Aktif olarak iş arama süresi iki sene olarak belirlenmiştir. Sonraki süreçte iş arama süreci pasif durumuna geçer. Bu kaydın silindiği anlamına gelmez. Süre dolduğu vakit İŞKUR internet sitesi üzerinden kayıt yeniden aktif hale getirilebilir. Aynı işlem şubeler vasıtasıyla da gerçekleştirilebilir. İş arama durumu yeniden aktif olduktan sonra belge çıkarılabilir.

işkur kayıt belgesi nereden alınır ?

Kayıt belgesi en kolay E-devlet üzerinden alınabilmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa bağlı olduğunuz İşkur Müdürlüğüne uğrayarak belgeyi elden de alabilirsiniz. Yazımızın devamında E-devletten işkur kaydı nasıl alınır konusunda adım adım bilgi verilmiştir.

İşkur’a nasıl kayıt olunur ?

İşkur’a işsizlik kaydınızı oluşturup iş arayan durumunuzu aktif hale getirdikten sonra işkur aktif kayıt belgesi alabilirsiniz. Henüz kayıt olmamış ya da kaydınız olmasına rağmen aktif değilse Adım adım e-devlet üzerinden İşkur profil oluşturma, İşkur online kayıt ve ve profil aktif etme işlemleri için hemen İşkur Profil Aktif Etme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşkur kayıt belgesi nasıl alınır ?

İşkur’a kayıt işlemini tamamlayıp profil aktifleştirdikten sonra e-devlette aşağıda bağlantısı verilen ekrandan işkur işsizlik kaydı belgesini alabilirsiniz.

 • E-devlet üzerinden kayıt belgesini online olarak alabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden İş kur kayıt belgesi almak için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız yeterli olacaktır.
 • E devletten işkur kayıt belgesi alma ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒E-devlet işkur işsizlik kayıt belgesi.

İşkur kayıt belgesi örneği

Yukarıda e-devlet üzerinden işkur iş arayan kayıt belgesi nasıl alınır başlığı altında adım adım işkur belgesini nasıl alabileceğinizi anlattık. İş Arama Statüsünü aktif hale getirmeden İşkur’a kayıt belgesini alamayacağınızı tekrar hatırlatmak isterir. E-devletten alınan örnek İşkur aktif belgesi aşağıda verilmiştir. Aktif işkur kayıt belgesi kimlik bilgileri güvenlik amacı ile silinmiştir.

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Alınır? 1Pin
Işkur Işsizlik Kaydı Belgesi Örnek

İşkur kayıt sorgulaması nasıl yapılır ?

İşkur’a kaydınız olup olmadığını yine yukarıda bağlantısı verilen e devlet İşkur kayıt belgesi sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz. Eğer kaydınız yoksa ya da aktif değilse bu durumda işkur işsizlik kayıt belgesi ekranında kaydınızın olmadığı ve kayıt oluşturmanız gerektiği uyarısı ile karşılaşacaksınız.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3