2022 İşkur Kursiyer Maaşları Ne Kadar ?

İşkur kursiyer maaşları. İşkur tarafından düzenlenen ve kişilerin deneyim elde etmeleri, teorik bilgileri çalışma hayatında uygulamaları amacı ile düzenlenen kurslar İşbaşı Eğitim Programları olarak adlandırılmaktadır. İşkur tarafından düzenlenen bu programlara katılanlara belirlenen tutarlarda İşkur kursiyer ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

Bu yazımızda İşkur tarafından işkur işbaşı eğitim programı maaşının kimlere ödendiği, işkur ücretlerinin ne kadar olduğu, işkur kursiyer maaşı sorgulamasının nasıl ve nereden yapıldığı, işkur asil kursiyer seçilmek ne demek gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İşkur günlük ücret 2022

İşkur kurs ücretleri işbaşı eğitim programının türüne göre farklılık göstermektedir. Bu kapsamda ödenen İşkur kurs ödemeleri güncel tutarları 2022 yılı için aşağıdaki gibi olacaktır;

 • İşsiz kapsamındakilere ödenen günlük İşkur kurs ücretleri 163,59 TL,
 • Öğrencilere ödenen işkur kursiyer maaşları 122,69 TL,
 • İşsizlik ödeneği alanlar için meslek edindirme kursu maaşı günlük: 81,80 TL,
 • “İşte Anne Projesi” kapsamında yer alan, 0-15 ay arası çocuğu olan, İş kulübü olanaklarından yararlanan ve devamında eğitim programına katılan annelere ödenen günlük işkur asil kursiyer maaşları 95 TL,
 • Geleceğin mesleği olarak nitelendirilen kişilere günlük 100 TL,
 • İmalat ile alakalı meslek edindirme kurslarına katılan ve 2-5 yaş arasında çocuğu olan annelere ödenecek aylık ödeme tutarı: 400 TL olacaktır.

İşkur kursiyer ücretlerine ilave olarak ayrıca kursa katılım sağlayanların genel sağlık sigortası primleri ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de ödemektedir. İşkur tarafından ödenen bu sigorta primleri arasında uzun vade yani emeklilik sigorta primleri bulunmamaktadır.

İşkur öğrenci maaşı 2022

İşkur kurslarına başvuracak ya da asil kursiyer olarak başvurusu kabul edilen öğrencilerin en çok sordukları soruların başında İşkur ne kadar maaş veriyor sorusu gelmektedir. İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan öğrencilere ödenen günlük ücret tutarı 2022 yılı için 122,69 TL’dir. Ay bazında kursa katılım sağlanan gün sayısı ile çarpılarak ödenecek net maaş tutarı hesaplanır.

İşkur kursiyer maaş sorgulaması nasıl yapılır ?

İşkur kursiyer maaşı sorgulama e- devlet üzerinden şu an için yapılamamaktadır. Kursiyer ödeme bilgileri ile işkur kursiyer maaşları sorgulamasını İşkur iş arayan profilinize giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Buradan T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yaparak işkur kursiyer sorgulaması ve ödeme bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz: kursiyer ödeme bilgileri sorgulama

İşkur asil kursiyer ne demek ?

İşkur işbaşı eğitim programları, meslek edindirme kursları ile diğer programlara başvurusu uygun görülenler Asil Kursiyer olarak görülür. Kısaca bu programa başvurunuzun olumlu sonuçlandığı anlamına gelir.

İşkur’dan işe girenler maaş 2022

İşkur işbaşı eğitim programları ya da diğer programları tamamlayarak işe girenlere genellikle asgari ücretin net tutarında maaş ödemesi yapılmaktadır. 2022 yılı için bu kapsamda aylık olarak ödenen net maaş tutarı 4253,00 TL’dir. Kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre maaş tutarı değişkenlik gösterebilecektir. Brütten nete maaş hesaplaması başlıklı yazımızda net asgari ücret tutarlarına göz atabilir ve asgari geçim indirimi esas alınarak güncel maaşınızı öğrenebilirsiniz.

İşkur kursiyer maaşları ne zaman yatar 2022

İşkur ödemeleri her ayın 5’inde yatar. Eğer tanımlı banka hesabınız varsa banka hesabınıza, yoksa PTT’ye yatar. Herhangi bir PTT şubesinden ödemenizi kimliğiniz ile birlikte giderek alabilirsiniz.

2022 İşbaşı eğitim programı ne kadar sürer ?

 • Geleceğin meslekleri ve basın faaliyet kodunda düzenlenen programlar 9 ay,
 • İmalat sektörü için düzenlenen programlar 6 ay,
 • Diğer alanlarda ise 3 ay sürmektedir.

2022 İşkur işbaşı eğitim programlarına kimler başvurabilir ?

Programa başvuru yapabilecek olanlar şunlardır;

 • 15 yaşını tamamlayanlar,
 • Son 3 ay içerisinde ilgili işyerinde çalışmamış olanlar,
 • İşverenler birinci ya da ikinci derece akrabalılığı bulunmayanlar,
 • Emekli olmayanlar başvurabilir.
1/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1