İşsizlik Maaşı Hesaplama 2021

2

İşsizlik maaşı hesaplama işten çıkan çalışanlar açısından önem arz etmekte. Hesaplama son 4 ayın brüt kazancı üzerinden yapılabilmekte ve bazen kafa karıştırıcı olabilmekte. Hesaplamaya ilişkin tüm detaylara yazımızda yer verilecektir. Dilerseniz yazımızın sonundaki yorum bölümünden son 4 aylık brüt kazancınız ve gün sayınızı bize yazın ne kadar maaş alacağınızı hesap edelim. Ayrıca işsizlik ödeneği hakkındaki tüm sorularınızı yine yazı altındaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama tablosu 2021

Aşağıdaki hesaplama programı aracılığı ile alınacak ödenek tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz. Tabloya işten çıkış tarihindeki son 4 aylık brüt kazancınızı ve son 4 ayın toplam prim gün sayısını yazmanız yeterli olacaktır. SGK hizmet dökümünde PEK kısmı altında son 4 aylık brüt kazanç ve gün bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

2021 İşsizlik maaşı ne kadar oldu ?

Bildiğiniz üzere sigortalıların büyük bir çoğunluğunun sigortası asgari ücret esas alınarak yapılmakta. Asgari ücret üzerinden 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında en düşük işsizlik maaşı 1431,00 TL, en yüksek ise 2862,00TL olacaktır. Brütünüz asgari ücret üzerinde ise yorumdan yazın ne kadar alabileceğinizi hesap edelim.

İşsizlik maaşı şartları 2021

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için aşağıda belirtilen şartları sağlamanız gerekmekter;

Yukarıda belirtilen iki şartı sağlıyorsanız maaş başvurusu yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu 2021

Başvuru işlemi oldukça kolaydır. En kolay başvuru yöntemi e devlet üzerinden başvurudur. E devletten başvuru yaptığınızda ayrıca İşkur’a da belge ibraz etmeniz gerekmez. E devletten başvuruyu https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.

Başvuruyu www.iskur.gov.tr adresinden de yapabilirsiniz. Ama üyelik kaydınızın olması gerekiyor. Yoksa da ücretsiz olarak online kayıt oluşturabilirsiniz. İşkur profili ooluşturarak işsizlik maaşı başvurusu yapmak için hemen İşkur Profil Aktif Etme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Buradan başvuru yaptıktan sonra da ayrıca bir belge vermeniz gerekmiyor.Son seçenek ise İşkur Müdürlüklerine ya da başvuru bürolarına başvurmak. Başvuru için kimliğiniz yeterli olacaktır.

2021 işsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılır ?

Kısaca işsizlik maaşı hesaplama formülü şu şekildedir:  “İşten çıkıştan önceki son  ((4 aylık kazanç toplamı+ Son 4 aylık prim gün sayısı toplamı )*40/100)*30)”. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi hesaplama son 4 aylık brüt kazanç ve son 4 aylık gün sayısı üzerinden yapılır. Son 4 ayın toplam brüt kazancı son 4 ayın toplam gün sayısına bölünür. Bulunan tutarın 30 katı 1 aylık işsizlik ödeneği olarak ödenir.İşsizlik maaşı brüt asgari ücretin % 80’inden fazla olamaz. Güncel brüt asgari ücret tutarlarına https://www.sskisveren.com/brutten-nete/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır ?

İşsizlik ödeneğinin ödeneceği süre son 3 yıl içerisindeki prim gün sayısına göre hesap edilir. Buna göre işten çıkış tarihinden önceki son 3 sene içerisinde;

 • 600-899 arası  primi olanlar 6 ay,
 • 900 gün-1079 gün arası primi olanlar 8 ay,
 • 1080 günü olanlar ise 10 ay süreyle maaş alabilmekteler.

İşsizlik maaşı ayın kaçında yatar ?

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde yatar. Eğer maaş almak için gerekli şartları sağlıyorsanız başvuru tarihinden sonraki ilk ayın 5’inde maaş PTT’ye aktarılır. Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden maaşınızı kimliğiniz ile birlikte uğrayarak alabilirsiniz. Eğer ayın 5’i hafta sonuna denk geliyorsa takip eden ilk iş gününde ödemenizi alabilirsiniz.

işsizlik maaşı son 3 yıl hesaplaması nasıl yapılır ?

İşsizlik ödeneği için işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl önemlidir. Çünkü son 3 yıl içerisinde eğer en az 600 gün işsizlik primi ödenmediyse işsizlik maaşı da ödenmemektedir.

 • Son 3 yılın prim gün sayısını öğrenmek ve işsizlik maaşı gün hesaplamak için işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıla kadar gideceksiniz. Yani diyelim ki 04.06.2020 tarihinde çıkış verildi. Bu durumda 04.06.2017 tarihine kadar olan hizmetlerinize bakacaksınız. E-devlette SGK hizmet dökümünden bakabilirsiniz.
 • 3 yıl geriye doğru giderken 30 günden fazla ödenen ayları 30 gün olarak hesaba dahil etmelisiniz.
 • Ücretli öğretmenlik, tarım sigortası gibi işsizlik primi ödenmeyen kapsamlardaki sigorta primlerini hesaba dahil etmemeniz gerekmektedir.
 • İş göremezlik raporu aldığınız süreleri tam bildirilmiş gibi hesaplayacaksınız.

İşsizlik maaşı hesaplama e devletten yapılır mı ?

E-devlet üzerinden işsizlik ödeneği başvurusu, sorgulaması, ödeme alabileceğiniz tarih ve banka bilgileri gibi tüm bilgileri sorgulayabilirsiniz. Ancak e-devletten sgk işsizlik maaşı hesaplamasının yapılabileceği bir uygulama henüz hizmete açılmamıştır.


2 Yorum
 1. Serdar

  2010tarihinde ıssız raporum gorumekde nasl alabilirim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Nasıl yani işsiz raporu derken?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.