İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İşsizlik maaşı için gerekli belgeler ve işsizlik maaşı başvuru süreci hakkında bu yazımız sizin için rehber olacaktır. İşten çıkan ve işsizlik maaşı için gerekli şartları yerine getiren çalışanlar için en büyük güvencelerden birisi işsizlik maaşıdır. Yazımızın devamında işsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklara ulaşabilir ve başvuru süreci ve işsizlik maaşı kimler alabilir hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşsizlik maaşı için ne gerekli ?

İşsizlik maaşından yararlanabilmeniz için aranan işsizlik maaşı alma şartları şunlardır;

 • İşten kendi isteğiniz dışında işten ayrıldığınızı gösterir SGK çıkış kodu ile çıkışınızın verilmiş olması,
 • İşten çıktığınız tarih öncesindeki 3 sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta priminizin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Eğer bu şartları sağlıyorsanız işsizlik maaşı almak için gerekli evraklarla ya da E-devletten başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında işsizlik ödeneği hesaplaması yapmak isterseniz işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu nereye yapılır ?

İşsizlik ödeneği başvuruları;

 • Elden ya da posta yolu ile işsizlik maaşı başvurusu için gerekli belgeler ile birlikte İşkur Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.
 • Ayrıca işsizlik başvurusu için gerekli evraklara gerek olmadan E-devlet üzerinden de işsizlik ödeneği başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

E-devletten işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır ?

E-devletten online olarak işsizlik ödeneğine başvurduğunuzda ayrıca sizden işsizlik maaşı gerekli evrakları istenmez ve işsizlik maaşı için gerekenleri yani şartları sağlamanız yeterli olur. E-devletten işsizlik ödeneği başvurusu için;

 • Türkiye İş Kurumu-İşsizlik Ödeneği başvuru ekranından başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • E-devlet işsizlik ödeneği başvuru ekranına buradan T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet işsizlik ödeneği başvurusu.
 • E-devletten işsizlik ödeneği başvurusu yapabilmeniz için İşkur profil sayfanızı düzenlemeniz, eksik bilgileri tamamlamanız ve İş arama durumunu aktif yapmanız gerekmektedir. İşkur profil aktif etme sayfamızdan nasıl yapabileceğiniz hakkında detayları öğrenebilir hem de işsizlik maaşı başvuru formu örneği e-devlet belgesine göz atabilirsiniz.
 • Ayrıca dilerseniz www.iskur.gov.tr işsizlik maaşı başvurusu sayfasından direk T.C. numaranız ve İşkur şifreniz ile giriş yaparak da başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı için gerekli evraklar nelerdir ?

E-devletten ya da İşkur sayfası üzerinden başvuru yapamayanların elden işsizlik maaşı evrakları ile İşkur Müdürlükleri’ne başvurmaları gerekmektedir. İşkur işsizlik maaşı başvuru evrakları şunlardır;

 • İşsizlik maaşı talep formu ( İşkur Müdürlüğün’den alabilirsiniz),
 • Kimlik fotokopisi.

İşsizlik maaşına başvurmak için gerekli evraklar olarak bunlar yeterlidir. İşkur  işsizlik maaşı için gerekli belgelerden işten ayrılış bildirgesini sistemden kendisi görüntüleyebilmektedir. İşten ayrılış nedeninin sonradan düzeltildiği durumlarda işsizlik maaşı başvuru belgelerine SGK’dan aldığınız güncel işten ayrılış belgesini de eklemeniz yararlı olacaktır.

E-devletten başvuru için işsizlik maaşı başvuru evrakları nelerdir ?

İşsizlik ödeneğine e-devletten başvurduysanız ayrıca işsizlik maaşı belgelerini vermenize gerek yoktur. E-devlet başvurunuza istinaden eğer gerekli şartları sağlıyorsanız başvurunuzu izleyen ayın 5’inde ödeneğinizi Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

İşsizlik ödeneğini kaç ay alabileceğinizi merak ediyor musunuz ? Hemen İşsizlik maaşı kaç ay alınır sayfamızı ziyaret ederek kaç ay süre ile maaş alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın