2022 İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır ?

İşsizlik maaşı kaç ay alınır sorusunun cevabı işsizlik ödeneğine başvuranların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. İşsizlik ödeneği alınacak süre işten çıkış tarihinden önceki hizmet süresine göre farklılık gösterir. Bu yüzden herkese aynı süre için bağlanmaz. Yazımızın devamında işsizlik maaşı alma şartları 2022 ve işsizlik maaşı kaç ay alınıyor hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı koşulları nelerdir ?

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkmak. Bu durumda bazı istisnalar hariç çıkışın işveren tarafından verilmesi gerekir. İşveren tarafından çıkış işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile verildiyse bu durumda işsizlik ödeneği ödenmez.
  • İşten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması. Eğer ücretli öğretmenlik gibi işsizlik primi ödenmeyen kapsamlarda çalışma varsa burada işsizlik primi ödenmediğinden işsizlik maaşı gün hesabında dikkate alınmaz.
  • İşten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık sürede en az 120 günlük sigorta çalışmasının olması gerekir. Bu sürenin tek işyerinde geçmiş olması zorunlu değildir. Birden fazla işyerinde geçen süreler de hesaplamada dikkate alınmaktadır.

Kendi isteğinizle işten çıktığınızda tazminat alabileceğinizi biliyor musunuz ? Hemen kendi isteğiyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi sayfamızı ziyaret ederek kendi isteğinizle çıkmanız durumunda işsizlik ödeneğini nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşsizlik maaşı almak için kaç gün gerekiyor ?

işsizlik maaşı kaç ayda alınır sorusunun cevabını yazımızın devamında vereceğiz. Yukarıda işsizlik ödeneğinden yararlanma şartları bölümünde de ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi işsizlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için işten çıkış tarihinden önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün prim yatmış olması gerekmektedir. Bu hizmetlerin aynı işyerinde geçmiş olması şart değildir. Birden fazla işyerinde geçmiş olsa bile 600 gün şartı ve yukarıda belirtilen diğer şartları sağlıyorsanız ödenek alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay ödenir ?

İşsizlik ödeneği kaç ay alınır sorusunun cevabı işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisindeki toplam prim gün sayısına göre belirlenmektedir. Peki kaç ay işsizlik maaşı alırım ? İşsizlik maaşı ödenecek süre işten çıkış tarihinden önceki son 3 sene içerisindeki toplam hizmet süresine göre belirlenir. İşten çıkış tarihinden önceki son 3 aylık dönemde;

  • En az 600 gün çalışması olanlara 6 ay,
  • En az 900 gün çalışması olanlara 8 ay,
  • En az 1080 gün çalışması olanlara ise 10 ay süre ile maaş bağlanır.

1000 gün sigortalıyım işsizlik maaşı kaç ay alabilirim ?

Bir üst başlıkta işsizlik maaşı kaç ay verilir sorusunun cevabının son 3 yıl içerisindeki toplam gün sayısına göre belirlendiğini anlatmıştık. Sigortalılarımızın birçoğundan 100 günüm var işsizlik maaşı kaç ay ödeniyor sorusu gelince cevaplandırmak istedik. İşten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 1000 günü olan sigortalılar 10 ay yani 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alabilirler.

Ne kadar işsizlik maaşı alırım ?

İşsizlik ödeneği hesaplaması brüt maaş üzerinden yapılır. İşten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık brüt prime esas kazanç toplamı son 4 ayın toplam prim gün sayısına bölünür ve ortalaması alınır. Ortalama günlük kazancın 30 katı 1 aylık işsizlik maaşı olarak ödenir. Ödenecek en yüksek tutar brüt asgari ücretin %80’ini geçemez. Doğal olarak brüt kazancı yüksek olan çalışanlara bağlanacak işsizlik ödeneğinde tavan tutar uygulaması olacaktır. Asgari ücret üzerinden ya da kazancınız yüksek ise mevcut kazancınız üzerinden alabileceğiniz işsizlik maaşını hesaplamak için İşsizlik Maaşı Hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı nereden alınır ?

İşsizlik maaşı ödemeleri pandemi sürecine kadar tamamen PTT aracılığı ile yapılmaktaydı. Her ayın 5’inde PTT’den alınabilmekteydi. Ancak alınan son tedbirler kapsamında bu değiştirildi. İşkur sayfası üzerinden banka hesap tanımlaması yapanların maaşları hesaplarına aktarılmakta. Aksi halde ödemeler PTT’den alınmakta.

İşsizlik maaşı e-devletten sorgulama nasıl yapılır ?

İşsizlik maaşınızın ne kadar olduğu, ne zaman ve nereden alabileceğinizi ve asıl konumuz olan işsizlik kaç ay alınır gibi tüm sorularınızın cevabını e-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlette T.C. numaranız ve şifrenizle işsizlik maaşı sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1