İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır ?

0 47

İşsizlik maaşı kaç ay alınır sorusunun cevabı işsizlik ödeneğine başvuranların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. İşsizlik ödeneği alınacak süre işten çıkış tarihinden önceki hizmet süresine göre farklılık gösterir. Bu yüzden herkese aynı süre için bağlanmaz. Yazımızın devamında işsizlik maaşı alma şartları ve kaç ay alabileceğiniz hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir ?

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkmak. Bu durumda bazı istisnalar hariç çıkışın işveren tarafından verilmesi gerekir. İşveren tarafından çıkış işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile verildiyse bu durumda işsizlik ödeneği ödenmez.
  • İşten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması. Eğer ücretli öğretmenlik gibi işsizlik primi ödenmeyen kapsamlarda çalışma varsa burada işsizlik primi ödenmediğinden işsizlik maaşı gün hesabında dikkate alınmaz.
  • İşten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık sürede en az 120 günlük sigorta çalışmasının olması gerekir. Bu sürenin tek işyerinde geçmiş olması zorunlu değildir. Birden fazla işyerinde geçen süreler de hesaplamada dikkate alınmaktadır.

İşsizlik maaşı kaç ay ödenir ?

İşsizlik maaşı ödenecek süre işten çıkış tarihinden önceki son 3 sene içerisindeki toplam hizmet süresine göre belirlenir. İşten çıkış tarihinden önceki son 3 aylık dönemde en az 600 gün çalışması olanlara 6 ay, en az 900 gün çalışması olanlara 8 ay, en az 1080 gün çalışması olanlara ise 10 ay süre ile maaş bağlanır.

Ne kadar işsizlik maaşı alırım ?

İşsizlik ödeneği hesaplaması brüt maaş üzerinden yapılır. İşten çıkış tarihinden önceki son 4 aylık brüt prime esas kazanç toplamı son 4 ayın toplam prim gün sayısına bölünür ve ortalaması alınır. Ortalama günlük kazancın 30 katı 1 aylık işsizlik maaşı olarak ödenir. Ödenecek en yüksek tutar brüt asgari ücretin %80’ini geçemez. Doğal olarak brüt kazancı yüksek olan çalışanlara bağlanacak işsizlik ödeneğinde tavan tutar uygulaması olacaktır. Asgari ücret üzerinden ya da kazancınız yüksek ise mevcut kazancınız üzerinden alabileceğiniz işsizlik maaşını hesaplamak için İşsizlik Maaşı Hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı nereden alınır ?

İşsizlik maaşı ödemeleri pandemi sürecine kadar tamamen PTT aracılığı ile yapılmaktaydı. Her ayın 5’inde PTT’den alınabilmekteydi. Ancak alınan son tedbirler kapsamında bu değiştirildi. İşkur sayfası üzerinden banka hesap tanımlaması yapanların maaşları hesaplarına aktarılmakta. Aksi halde ödemeler PTT’den alınmakta.

İşsizlik maaşı hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.