2022 İsteğe Bağlı Sigorta Emekli Maaşı Ne Kadar ?

 İsteğe Bağlı Sigorta emekli maaşı ne kadar ? İsteğe bağlı sigorta ile ilgili gerekli tüm bilgileri bloğumuzda paylaşmaya devam ediyoruz. Gelelim en çok sorulan sorulardan birisi olan isteğe bağlı sigortalı ne kadar emekli maaşı alır sorusunun cevabına. Bunun cevabını daha iyi anlayabilmeniz için öncelikle emekli maaşlarının nasıl hesaplandığına kısaca değinelim ve sonra da ortalama emekli maaşları konusunda bilgi verelim.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşları nasıl hesaplanır ?

İsteğe bağlı sigortada emekli maaşı hesaplanırken diğer tüm sigorta kollarındaki prim ödemeleri de dikkate alınır. Yani emeklilik dilekçesinden önceki son çalışmanız isteğe bağlı sigorta diye emekli maaşınız sadece bu kapsamda bağlanmaz. İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplaması yapılırken;

 • Çalışma hayatınız boyunca adınıza ödenen tüm sigorta primleri dikkate alınır.
 • Tüm yılların sigorta primleri o yıllar için belirlenen güncelleme katsayıları esas alınarak güncellenir.
 • Güncellenen kazançlar için hizmetlerin geçtiği dönemdeki aylık bağlama oranları esas alınarak bağlanacak isteğe bağlı sigorta emekli maaşı hesaplanır.
Emekli maaşlarında yukarıdaki hesaplamaya ilave olarak primlerin hangi oranda ödendiği de önem arz etmekte. Örneğin hep tabandan prim ödemesi yapıldıysa maaşınızda tabandan bağlanacaktır. Tabandan fazla ya da tavandan ödendiyse doğal olarak emekli maaşınız belirlenen asgari emekli maaşların üzerinde olacaktır.
Emekli maaşı hesaplaması için bir diğer önemli husus ise prim ödemelerinin geçtiği dönem. Eğer prim ödemelerinizin büyük çoğunluğu 2000 öncesinde ise yüksek emekli maaşı alırsınız. Aksi durumda çok yüksek emekli maaşı hayali kurmamanızı öneririm. Peki güncel olarak isteğe bağlı emekli maaşları ne kadar ?

2022 İsteğe bağlı emekli maaşları ne kadar ödeniyor ?

Gelelim asıl konumuz olan isteğe bağlı emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Aslında isteğe bağlı sigortadan emekli olanlar ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabı ortalama prime esas kazanca göre değişebiliyor. Ancak 2022 yılı için isteğe bağlı sigorta maaşlarında taban tutarlar belirlenmiştir. Buna göre güncel isteğe bağlı emeklilik maaşı tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;
 • İsteğe bağlı sigorta kollarından olan Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ve isteğe bağlı bağkur ile ev hanımı sigortası 2022 isteğe bağlı sigorta emeklilik maaşı  en düşük 2500TL olacaktır. Bu tutar emekli maaşları için belirlenmiş olan taban tutardır ve taban emekli maaşınız bu tutarın altında olamamakta.
 • Eğer primlerin birçoğu 2008’den önce yattıysa bu durumda 2600-2800 TL arasında maaş bağlanabilecektir.
 • Tabi ki prime esas kazanç ortalaması yüksekse daha yüksek aylık bağlanabilecektir.
 • Dilerseniz isteğe bağlı sigorta primi ne kadar başlıklı yazımızdan güncel isteğe bağlı sigorta primlerine ve 4/a isteğe bağlı sigorta primine de göz atabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur emekli maaşı ne kadar oldu ?

İsteğe bağlı olarak dışarıdan sigorta ödemesi en çok isteğe bağlı bağkur kapsamında olmaktadır. Bu nedenle isteğe bağlı bağkur maaşı ne kadar sorusu bize sık olarak sorulmaktadır. İsteğe bağlı bağkurdan emekli olacak bir sigortalıya 2022’de bağlanacak emekli maaşı tutarı en düşük 2500 TL olacaktır. Eğer primleriniz yüksekten ödendi ise daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigortada ne zaman emekli olurum ?

Emekli olma şartlarınız ilk defa sigorta primi ödenen tarih ve kapsama göre farklılık gösterir.
 • İlk olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında prim ödemesi yapanlar için şartlar aynıdır.
 • SSK kapsamında kadınlar için 7200 gün 58 yaş, erkekler için 7200 gün ve 60 yaş şartları aranmaktadır.
 • Bağkurda ise kadınlar için 9000 gün 58 yaş erkekler için ise 9000 gün ve 60 yaş şartları aranır.
 • Dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olacağınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Kadınlarda isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

Kadınların isteğe bağlı sigortadan emeklilik şartları ilk defa prim ödeme tarihine göre farklılık gösterebilmektedir.

 • İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında isteğe bağlı bağkurda prim ödemeye başlayan kadınlar 5400 gün ve 61 yaş ile yaştan, 9000 gün ve 58 yaş ile normal emeklilik hakkı elde edebilmekteler.
 • İlk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında isteğe bağlı sigortalı olan kadınlar ise 9000 gün 58 yaşla normal emeklilik hakkı elde edebilirken 60 yaş ve 5400 günle ise yaştan emekli olabilmekteler.
 • Eğer 08.09.1999 tarihinden önce başlangıç varsa bu durumda yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret ederek emeklilik şartlarınızı hesaplayabilirsiniz.
 • İsteğe bağlı sigorta ne kadar maaş alır konusunda güncel maaş tutarlarına da yine yukarıdan göz atabilirsiniz.
5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1