İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi Nasıl Doldurulur ?

 İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi nasıl doldurulur ? İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeniz gerekmektedir. Başvuruda bu belge haricinde bir belge istenmez. İsteğe bağlı sigorta başvurusunu;

 • Başvuru formu ile ikamet olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile,
 • E-devletten online yapabilirsiniz.

1- İsteğe bağlı sigorta formu ile başvuru, nasıl doldurulur ?

İsteğe bağlı sigortalı olmaya karar verdiyseniz başvuru formunu doldurup ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile vermeniz yeterli olacaktır. Formu doldururken adım adım aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Sicil Numarası: Bu kısma 11 haneli T.C. kimlik numaranızı yazın.
 • A- SİGORTALININ KİMLİK / ADRES BİLGİLERİ: Bu kısımda kimlik ve ayrıntılı adres bilgilerinizi yazın.
 • B- SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİLERİ: bu kısımda varsa ve biliyorsanız 4a,4b,4c sigorta kollarındaki sicil numaranızı yazın.
 • C-  BEYAN VE TAAHHÜTLER: Bu kısımda başvuru yapacağınız Sosyal Güvenlik Merkezi bilgilerini de yazdıktan sonra form başvuru için hazır olacaktır.

2-E-devletten isteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

İsteğe bağlı sigorta başvuru formunu e-devlet sistemi üzerinden de kolayca doldurup başvurunuzu gönderebilirsiniz. E-devletten isteğe bağlı sigorta başvurusu için aşağıdaki adımları izleyin;
  • Öncelikle buradan T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle başvuru sayfasına giriş yapın: E-devlet isteğe bağlı sigorta başvuru ekranı.
 • Zaten başvuru ekranına girdiğinizde şartlar karşınıza gelecektir. Buradan Kayıt Ol dedikten sonra başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

E-devletten isteğe bağlı sigortaya yanlışlıkla başvurdum nasıl iptal edebilirim ?

Birçok kişi bağkur tescil kaydı sorgulamaya çalışırken e-devlet üzerinden yanlışlıkla isteğe bağlı sigorta tescil kaydı başvurusu yapmakta. Tabi “KAYDET” dediğinizde başvurunuz online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmektedir. Tesciliniz yapılır ve Sosyal Güvenlik Kurumu tescilinizin açıldığına dair size tebligat gönderir. Bunun üzerine siz gidip dilekçe vererek tescil tarihi itibariyle isteğe bağlı sigortalılığınızın sonlandırılması talebini verebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne zaman başlar ?

Başvurunuz üzerine gerekli şartlar incelenir. Eğer şartları sağlıyorsanız sigortalılık başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlatılır. Diğer ayın sonunda prim ödemeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz aynı ay içerisinde de prim ödeyerek sigortalılığınızı başlatabilirsiniz.
5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi Nasıl Doldurulur ?” üzerine bir yorum

 1. Mehmet BEY merhaba.
  Ben 30 temmuz 2022 itibarıyla 4a sigortalı olarak çalıştığım işimden çıkarıldım
  Kalan 9 aylık süremi isteğe bağlı sigortalı olarak ödemek istiyorum. Buna başvuru için e devlet üzerinden ” 4a isteğe bağlı sigorta ilk tescil kaydı,,
  Başlığından mı baş vurmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın

1