İsteğe Bağlı Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

İsteğe bağlı sigorta için gerekli evraklar hakkında bu yazımızda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ve özellikle Kamu Kurumlarında verilen birçok işlemin e-devlet ve diğer online platformlara aktarılması ile birlikte artık bürokrasi de ülkemizde bir hayli azalmış bir durumda. Eğer isteğe bağlı sigortaya başvuru yapacaksanız gerekli olan evrakları bu yazımızda bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta için gerekli belgeler nelerdir ?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu için istenen evraklar başvuru yapılacak isteğe bağlı sigorta koluna göre farklılık gösterebilir. Tüm isteğe bağlı sigorta kolları için başvuruda istenen evraklar aşağıda ayrı başlıklar halinde paylaşılmıştır.

1- İsteğe bağlı bağkur başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

İsteğe bağlı bağkur başvurusu için isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi diğer adı ile başvuru formu ve kimlik fotokopisi yeterlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu artık çitfçilik kaydı ve ya şirket/vergi kayıtlarını elektronik ortamda gördüğünden bunlarla ilgili kayıt gösterir belge istemiyor. E-devletten yapılacak başvurularda ise sadece E-devlet başvurusu yeterli olmakta, harici bir evrak istenmemekte.

2- Ek 5 tarım sigortası başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Ek 5 tarım sigortası başvurusunda istenen evraklar ise şu şekildedir;
  • Ek 5 tarım sigortası başvuru formu,
  • Ziraat Odası kaydının olmadığını gösterir belge.
  • Ek 5 tarım sigortası formunu muhtara ve İl/İlçe tarım müdürlüğüne onaylatmanız gerekmekte.
  • Kimlik fotokopisi. Güncel primlere ek 5 tarım sigortası ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

3-Ev hanımı isteğe bağlı sigorta başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Ev hanımı isteğe bağlı bağkur kapsamında başvuru için gerekli belgeler şunlardır;
  • Ev hanımı isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi,
  • Vergi dairesinden alınan ve gelir vergisi mükellefiyeti olmadığına dair belge.
  • Kimlik fotokopisi.

İsteğe bağlı sigorta başvuru evrakları nereye verilir ?

Başvuruda istenen tüm belgeler isteğe bağlı sigorta kolları esasında paylaşılmıştır. Evraklar ikamet olarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilmelidir. Dilerseniz elden gönderebilir ya da isterseniz kargo ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Eğer posta yolu ile gönderim sağlayacaksanız taahhütlü ya da iadeli taahhütlü seçeneklerinden birisini kullanmanızı öneririz. En azından takibini yapabilirsiniz. Zaten e-devlet başvurusu yaptığınızda herhangi bir belge vermeniz gerekmiyor.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1