İsteğe Bağlı Sigorta Kaç yıl Ödenir ?

İsteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir ? İsteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödemesi yapanların çok sorduğu sorudur ne kadar süre prim ödemem gerekir sorusu. Bu sorunun cevabı bulunulan sigorta kapsamına göre farklılık gösterir. Eğer ssk kapsamında isteğe bağlı sigorta ödüyorsanız daha az prim günü ile ve daha erken emekli olabilirsiniz. Bağkurda biraz daha geç olmaktadır. Ayrıca ilk defa prim ödenen tarih, prim ödenen sigorta kapsamı da ilk sigorta girişi de emeklilik şartlarında etkili olmakta.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

Şu anda yürürlükte olan Kanun 01.05.2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren kanun olan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’dur. Bu kanuna göre emeklilik şartları ilk defa başlayanlar için aşağıdaki gibi olacaktır;
  • Bağkurda normal emeklilik için 9000 prim günü gerekir. Erkekler için istenen yaş şartı 60, kadınlar için ise 58’dir. Yine 4b bağkur kapsamında yaştan emeklilik için gerekli prim gün sayısı 5400 gündür. Kadınlar için istenen yaş şartı 61 erkekler için ise 63’tür.
  • SSK kapsamında isteğe bağlı sigorta ödeyenler için ise şartlar bağkura göre farklıdır. Normal emeklilik için istenen prim gün sayısı 7200 gündür. Kadınlar için normal emeklilikte aranan yaş şartı 58 olurken, erkekler için de 60 olmaktadır. Yine 01.05.2008 tarihinden sonra başlayanların ssk sigorta kolunda yaştan emekli olmaları için doldurmaları lüzum gelen minimum gün sayısı 5400 gündür. Kadınlar için aranan yaş şartı 61, erkekler için aranan yaş şartı ise 63’tür.
İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında isteğe bağlı sigorta ya da farklı bir kapsamda girişi olanların yukarıda belirtilen yaş şartları ile emekli olabilmeleri için belirtilen gün sayısını 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlamaları durumunda geçerlidir. Bu tarih sonrası tamamlayanlar için emeklilikte kademeli geçiş hükümleri uygulanacaktır.
01.05.2008 tarihinden önce isteğe bağlı sigorta ya da herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcı olanlar için şartlar yukarıdakilerden farklı olabilir. Özellikle ilk defa uzun vade prim ödemesi yani sigorta başlangıcı 08.09.1999 tarihinden önce olanlar daha erken emekli olabilmekte ve daha az prim günü ödemeleri gerekmekte.  Ayrıca emeklilik tablosu sayfamızdan diğer sigorta kollarında emeklilik şartlarınızı da hesaplayabilirsiniz.
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2