İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Ödenir ?

İsteğe bağlı sigorta ne zaman ödenir ? İsteğe bağlı sigortalılık hakkındaki yazı dizimize bugün isteğe bağlı sigorta kollarından isteğe bağlı bağkur, isteğe bağlı ek 5 tarım sigortası ve ev hanımı isteğe bağlı sigortası kapsamında prim ödeme son tarihlerine değineceğiz. Ayrıca isteğe bağlı primler süresinde ödenmediğinde ne olacağı ve yapılması gerekenler hakkında da kısaca bilgi verilecektir. Yazımıza geçmeden önce güncel primlere göz atmak isterseniz isteğe bağlı sigorta ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne zaman ödenmeli, son ödeme tarihi ne zaman ?

İlk ödemeyi tescili açtırdıktan sonra takip eden ayın sonuna kadar yapabilirsiniz. Örneğin 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle isteğe bağlı bağkur açtırdıysanız 2021/Ocak ayı için prim ödeme son tarihi 28 Şubat 2021 olacaktır. 
İlk tescil haricinde normal zamanda da son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Her ayın başından itibaren o ayın primi sistem tarafından otomatik olarak tahakkuk eder ve ayın başından başlamak üzere diğer ayın sonuna kadar ödeme yapabilirsiniz. Bu durumda kanuni süresi içerisinde ödenmiş sayılır. Örneğin 2021/Şubat ayı sigorta primlerinizi 01 Şubat 2021-31 Mart 2021 tarihleri arasında ödediğinizde süresi içerisinde ödemiş olursunuz.
Belirlenen yukarıdaki kanuni süresi içerisinde;
  • 2 dönemden fazla ödenmeyen prim borcunuz olduğunda bu borçlarınıza faiz işler.
  • Borcunuz 2 aydan fazla ödenmediğinde hem sizin hem de sizden yararlanan kişilerin sağlık güvenceleri kapanır.
  • İsteğe bağlı bağkur ödüyorsanız bu şekilde 12 aydan fazla ödeme yapmadığınızda isteğe bağlı bağkur iptal edilir. Borçtan dolayı iptal edilen bu süreleri sonra borçlanamazsınız.
  • Ek 5 tarım sigortası ödüyorsanız borç 12 aydan fazla olsa bile iptal olmaz. Ama sağlık kapanır ve borca faiz işletilir.

İsteğe bağlı sigorta ödenmezse gssden yararlanır mıyım ?

Herhangi bir isteğe bağlı sigorta kolu kapsamında prim borcunuz varken başka bir isteğe bağlı sigorta kolu kapsamında sağlıktan yararlanamazsınız. Örneğin genel sağlık sigortasında ödeme vadesi geçen sigorta primi borcunuz varken bunu ödemeden isteğe bağlı bağkura geçmeniz halinde isteğe bağlı bağkuru düzenli olarak ödeseniz bile gss borcundan dolayı sağlığınız açılmayacaktır. Bu yüzden sağlık sigortanız kapalı ise diğer sigorta kollarındaki güncel borç durumunuzu kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Sebebi bu olabilir.
Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1