İsteğe Bağlı Sigorta Nedir, Nasıl Yapılır ?

 İsteğe bağlı sigorta nedir ? İsteğe bağlı sigorta kişilerin bir işyerinde çalışmadan sigorta primi ödeyerek dışarıdan emekli olmalarına imkan sağlayan sigorta kollarıdır. İsteğe bağlı olarak dışarıdan ödeme yapılabilecek SSK ve Bağkur olmak üzere farklı farklı sigorta kolları bulunmaktadır. Bu yazımızda SSK ve Bağkur kapsamında isteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapabileceğiniz sigorta kolları ile ilgili kısaca bilgi verilecektir.

İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır ?

Tüm isteğe bağlı sigorta kollarında aranan genel şartlar aynıdır. Bu şartlar;
  • Türk Vatandaşı olmak,
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
  • Çiftçi kaydı, esnaflık ya da şirket ortaklığı gibi kayıtların olmaması olarak sıralanabilir.

İsteğe bağlı sigorta kolları hangileridir ?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapabileceğiniz birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Bunlar ;
  • Ek-5 tarım ssk,
  • İsteğe bağlı bağkur,
  • Ev hanımları için isteğe bağlı bağkur olarak sıralanabilir.
  • Tüm bu sigorta kolları için güncel prim tutarlarına isteğe bağlı sigorta ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortalısı olabilmeniz için yukarıdaki genel şartlara ilave olarak tarım ya da orman işlerinde süreksiz işçi olarak çalışmanız gerekmektedir. Eğer bu şartı ve yukarıdaki genel şartları sağlıyorsanız Ek 5 tarım sigortası formunu eksiksiz doldurun. Ardından muhtarınıza ve Ziraat Odası ile İl/İlçe tarım müdürlüğüne onaylatın. Son olarak belgeyi ikamet olarak bağlı olduğunuz SGK’ya verin. Hepsi bu kadar. Ek 5 sigortalığınız buna istinaden başlamış olacaktır.  Güncel prim tutarlarına Ek 5 tarım ssk primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur nasıl yapılır ?

İsteğe bağlı bağkur isminde de anlaşıldığı gibi 4b yani bağkur kapsamında prim ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisidir. Yukarıda belirtilen genel şartları sağlamanız başvuru için yeterlidir. Başvuruyu e-devletten ya da başvuru formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz.

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır ?

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak dışarıdan emekli olabilmekteler. Evde el işi, dantel, havlu gibi eşyaları kendi imkanlarınız ile üreterek ve dışarıdan kimseden yardım almadan satıyorsanız isteğe bağlı bağkurlu olabilirsiniz. Başvuru için Vergi Dairesinden bir yazı alarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1