İsteğe Bağlı Sigorta Nereye Ödenir ?

 İsteğe Bağlı Sigorta Nereye Ödenir ?  İsteğe bağlı sigorta ile ilgili detayları bloğumuzda paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda isteğe bağlı sigorta kollarından olan Ek 5 tarım sigortası primi, isteğe bağlı bağkur ve ev hanımları isteğe bağlı sigorta primleri nasıl ve nereye ödenir hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Güncel prim tutarlarına isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta nerelere ödenir ?

İsteğe bağlı tüm sigorta kolları ödemelerini yapabileceğiniz ödeme kanalları şu şekildedir;
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm bankalar,
 • PTT şubeler,
 • İnteraktif bankacılık kanalları,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme uygulaması
 • Banka ve PTT ATM’leri,
 • Diğer ödeme noktaları.

İsteğe bağlı sigorta nasıl ödenir ?

Tüm isteğe bağlı sigorta kollarında prim ödemeleri T.C. numarası ile yapılır.
 • Ek 5 tarım sigortası ödemesini yukarıdaki ödeme noktalarından birisinde SGK Ödeme-Ek/5-Ek/6-Kısmi İBS-Topluluk menüsünden yapabilirsiniz.
 • İsteğe bağlı bağkur ve ev hanımları isteğe bağlı bağkur ödemelerini ise T.C. numarası ile SGK Ödeme-Bağkur prim menüsünden ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile isteğe bağlı sigorta nasıl ödenir ?

Online sigorta primi ödemenin en kolay yollarından birisi de internetten kredi kartı ile ödeme yapmaktır. Kredi kartı ile tüm isteğe bağlı sigorta primlerini kolayca ödeyebilirsiniz. Ancak bu işlem için E-devlet şifresi gereklidir. Borçlu kim ise onun e-devlet şifresi ile işlem yapılması gerekmektedir. Kredi kartı ile prim ödemek için aşağıdaki aşamaları takip edin;
 • Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme uygulamasına buradan T.c. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın ⇒ kredi kartı ile isteğe bağlı sigorta ödeme.
 • Kredi kartı ile ek 5 tarım sigortası primi ödemek için Diğer Tahsilatlar-SGK Ödeme-Ek/5-Ek/6-Kısmi İBS-Topluluk  menüsünden sorgulama yaparak ödeme ekranı talimatlarını takip edip ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bağkur için 4b Tahsilatları kısmından T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta son ödeme tarihi ne zaman ?

Tüm isteğe bağlı sigorta kollarında prim son ödeme tarihi diğer ayın sonudur. Yani Kasım ayı sigorta prim ödemelerinde son ödeme tarihi 31 Aralık olacaktır. Bu tarihe kadar ödenmediğinde ve bu şekilde ödenmeyen sigorta primi 2 ayı aştığında sağlık sigortası kapanmakta ve ayrıca gecikme zammı ve faiz uygulanmakta.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1