2022 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek dışarıdan emeklilik hakkı elde etmek ister misiniz ? İsteğe bağlı olarak prim ödenebilen birçok sigorta türü bulunmaktadır. SSK, Bağkur ve ya emekli sandığı sigorta  kollarından birisinde prim ödemesi yaparak emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda isteğe bağlı sigortalılık hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilir ve 2022 güncel primleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.  Bu yazımızda isteğe bağlı primler ve dışarıdan sigorta primi ne kadar, isteğe bağlı sigorta kaç para konuları hakkında verilecektir. Eğer işveren olarak ödeyeceğiniz işçi sigortası primlerini araştırıyorsanız bu durumda  asgari ücret sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta nedir ?

İsteğe bağlı ya da halk arasındaki adı ile dışarıdan sigorta ödeyerek emeklilik sigorta kolları kişilerin herhangi bir kapsamda çalışma zorunluluğu olmadan prim ödeyebildikleri ve bu primlerle emekli olabildikleri sigorta kapsamıdır.

İsteğe bağlı sigorta 2022 ( Şartlar )

İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapabileceğiniz sigorta türleri ve isteğe bağlı sigorta şartları şu şekildedir;

 • Ev hanımı isteğe bağlı sigorta. Evde kendi imkanları ile dantel, süs eşyası v.b. üreterek kazanç sağlayan, aktif vergi kaydı olmayan ev hanımlarının tabi olabileceği sigorta koludur. Dışarıdan emeklilik ödemesinde ev hanımları için en düşük prim ödenecek sigorta koludur.
 • Ek 5 tarım sigortası. SSK kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapabilen tek sigorta koludur. Ek 5 ödeme şartları, ne kadar prim ödeniyor konusunda tüm detaylar için EK 5 sgk primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Eğer ssk kapsamında dışarıdan ödeme ile emeklilik hakkı kazanmak isterseniz Ek 5 kapsamında prim ödemelisiniz.
 • İsteğe bağlı bağkur. Ziraat odası, esnaf,vergi kaydı gibi kayıtlarınız yoksa isteğe bağlı bağkurda başkaca şart aranmadan prim ödemesi yapabilirsiniz.  Diğer güncel bağkur primleri için bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Tüm isteğe bağlı sigorta kollarında ödenecek aylık en düşük sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. En yüksek ödenecek tutar da asgari tutarın 7,5 katıdır. Asgari ücretin artışı ile birlikte sigorta primleri de yükselmektedir.

 • En düşük isteğe bağlı bağkur primi brüt asgari ücretin %32’si üzerinden ödenir.
 • Ek 5 sskda ise  2022 için 29 ve 2023 için 30 günlük brüt asgari ücretin %34,5’i oranında prim ödemesi yapılır.
 • Ev hanımı sigorta priminde  2022 için 29 ve 2023 için 30 günlük brüt asgari ücretin %32’si oranında prim ödemesi yapılır.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar oldu 2022

01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında ödenecek isteğe bağlı sigorta ücreti aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Ek 5 tarım isteğe bağlı tarım sigortası primi: 1.668,83 TL.
 • İsteğe bağlı bağkur primi: 1.601,28 lira.
 • Ev hanımı isteğe bağlı sigorta prim ödemesi aylık: 1.547,90 lira.

İsteğe bağlı sigorta tavan primi 2022

İsteğe bağlı sigorta hesaplaması yukarıda anlatıldığı gibi belirlenen oranlarda brüt asgari ücret esas alınarak yapılmaktadır. Tavan yani ödenecek en yüksek isteğe bağlı ssk primi ve bağkur primleri ise yukarıda yazılan asgari tutarların 7,5 katına kadar ödenebilmektedir. Dışarıdan sgk ödemesi yaparak emekli olmak ve yüksek emekli maaşı almak hayalleriniz arasında ise bu durumda primi biraz yükseltmek mantıklı olacaktır.

Dışarıdan sigorta ödeme 2022

Halk arasında isteğe bağlı sigortalılık dışarıdan sigorta ödeme olarak tanımlanmaktadır. Dışarıdan yani çalışmadan emeklilik hakkı elde edebileceğiniz sigorta kolları ve güncel isteğe bağlı sigorta primleri bu yazımızda verilmiştir.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

Tüm isteğe bağlı sigorta kolları için başvurular ikametin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmakta. Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız başvurunuzu elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

Yukarıda belirtilen sigorta kollarından sadece ek  5 tarım sskda emeklilik şartları SSK’ya göre hesaplanır. Ev hanımı sigortası ve isteğe bağlı bağkurda şartlar bağkura göre hesap edilir. Dolayısıyla erken emeklilik hakkı elde etmek istiyorsanız imkan varsa ve şartları sağlıyorsanız ek 5 sigorta kapsamında prim ödemenizi öneririz.

Emeklilik şartları ilk defa sigorta ya da bağkur giriş tarihine göre farklılık gösterir. İlk defa sigorta ya da bağkur başlangıç tarihinizi, hizmet bilgilerinizi ve doğum tarihinizi bize ay gün ve yıl olarak yorum bölümünden yazmanız durumunda ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebiliriz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“2022 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba,

  Eger yurt disinda yasiyor ve calisiyorsak ama Turkiye de de pirim odeyerek emekli olmak istiyorsak bununla ilgili ne yapabiliriz.
  Yada odenmis senelerimiz varsa Turkiye de ve biz yurtdisin da yasiyor ve calisiyorsak ne yapmak daha mantikli olur?
  Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

  Saygilarimla

  Cevapla
  • Merhaba. Yurtdışında çalışıyorsanız Türkiye’de isteğe bağlı sigorta ödeyemezsiniz.

   Cevapla
 2. 21 haziran 1971 doğumlu ev hanimiyim. 08.08.2008 yılında aktif olarak sigortalı bir işte devamlı çalıştım. Ve şu anda 4400 prim günüm var ve aktif olarak sgk hayatım devam ediyor.
  Öğrenmek istediğim şudur yardimci olup bilgi verebilirseniz sevinirim. Demem o ki! En mantıklı bir yol izlemek istiyorum. İşten ayrılırsam ne kadar bir süre ve ne kadar miktarda prim odersem hangi yaşta emeklilik hakkı kazanırım. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. SSK’dan 5400 gün 61 yaş ya da 7200 gün 58 yaşla emekli olursunuz. Buna göre bir planlama yapabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

3