İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta ve Sağlıktan Yararlanma Süresi 2022

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi 2022 işten çıkan sigortalıların bize en çok ilettikleri soruların başında gelmekte. İşten çıktıktan sonra çıkış tarihinden önceki prim gün sayısına göre bir süre daha sigortadan yararlanabilirsiniz. Sgk çıkışından sonra sağlıktan yararlanma süresi sona erdikten sonra ise bakmakla yükümlü olarak güvenceniz yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda işten çıktıktan sonra sigorta ne kadar geçerli,  sigorta bittikten sonra yapılması gerekenler ve işten çıkınca sigorta ne kadar devam eder konusu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İşten çıktıktan sonra Sgk’ya bildirmek gerekir mi ?

İşten çıkış işveren tarafından iş çıkış tarihinden sonraki 10 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmek zorunda. İşten çıktıktan sonra sigortalı olarak ayrıca sizin bildirim yapmanız gerekmiyor. Ancak bazı istisnai durumlar var tabi.

İşveren tarafından çalışmadığınız halde çıkışınız verilmediyse Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile bu durumu bildirmenizde fayda olacaktır. Bunun haricinde de aşağıda belirtilen sağlıktan yararlanma süresi dolduğunda genel sağlık sigortası için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracatınızda yarar olacaktır.

İşten çıktıktan sonra sigortadan yararlanma süresi 2022

İşten çıktıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi işten çıkış tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde adınıza yatan prim gün sayısına göre belirlenir. İşten ayrıldıktan sonra sağlık sigortası ne kadar devam eder sorusunun cevabı çıkış tarihinden önceki süreye göre aşağıdaki gibi olacaktır;

  • İşten çıkış tarihinden önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta varsa sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi 99 gün olacaktır.
  • Eğer son 1 senelik zaman diliminde toplam prim gün sayınız 30’dan fazla 90’dan az ise sigorta bittikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 9 gün olacaktır.
  • 30 günden az ise işten çıktıktan sonra hastaneden yararlanma süresi sonraki gün kapanmış olacaktır.
  • Sigorta kesildikten sonra muayene süresinde son 1 yıl içerindeki gün hesaplamasında esas alınan bu sürelerin aynı işyerinde geçmesi zorunlu değildir.
  • Diğer işyerlerinde işten çıkış tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde adınıza ödenen primler de hesaba dahil edilir.

Peki yukarıdaki iş çıkışından sonra sigorta geçerlilik süresi kadar sağlıktan yararlandıktan sonra ne yapmanız gerekiyor ? Sgk çıkış yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi süresi sona erdikten sonra dilerseniz bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak genel sağlık sigortasını başlatabilirsiniz.

Genel sağlık sigortasında aylık prim tutarı brüt asgari ücretin %3’üdür. Prim ödemeden sağlıktan yararlanmak için ise gelir testi başvurusu yapmanız gerekmekte. Şayet gelir testi başvurusu sonucunda sonuç net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenirse prim ödemeden yeşil kartlı olarak sağlıktan yararlanırsınız.

Sigorta çıkışından sonra sağlıktan yararlanma 2022

Sigorta çıkışınız yapıldıktan sonra çıkış tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün prim varsa 99 gün sağlıktan yararlanırsınız. İşten ayrılan Sgk’dan yararlanma süresi konusunda tüm detaylar yukarıda belirtilmiştir. İşten çıkarıldıktan sonra sigorta süresinden sonra ise güvence sona erer. İşten çıkıştan sonra sağlıktan yararlanma eğer bakmakla yükümlü olarak da eş, anne, baba ya da çocuklar üzerinden aktif güvenceniz yoksa zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekmekte.

Zorunlu genel sağlık sigortasında iki ayrı prim ödeme sistemi vardır. Birincisi brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yapılarak yararlanılan kapsam diğeri de prim ödemeden ücretsiz yararlanılan yeşil kart sağlık sigortası sistemi. Prim ödenen sistemde gelir testine başvuru yapmadan sadece kimliğinizle bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuru yaparak sigortanızı açtırabilirsiniz. Bu kapsamda aylık ödenecek prim tutarı ve başvuruda izlenecek yol için detayları  gss primi ne kadar sayfamızda bulabilirsiniz.

Prim ödemeden yeşil kartlı olarak sağlıktan yararlanabilmek için ise gelir testi başvurusu yapmanız ve birtakım işlemleri yapmanız gerekmekte. Yeşil kart başvurusu yapmak ve nasıl çıkarıldığını öğrenmek için hemen  sgk yeşil kart nasıl çıkartılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı bittikten sonra sağlıktan yararlanma 2022

İşsizlik maaşı bitince sağlıktan yararlanma konusu da maaş alanların sürekli sordukları konuların başında gelmekte. İşsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca genel sağlık sigortası primleriniz İşkur tarafından ödenir ve dolayısıyla işsizlik maaşı devam ettiği sürece sağlıktan hem kendiniz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yararlanmaya devam eder.

İşsizlik maaşı sona erdikten sonra ise eğer bakmakla yükümlü kişi olarak anne, baba, eş ya da çocuklarınız üzerinden güvenceniz varsa bu otomatik olarak açılır. Eğer yararlanma hakkınız yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekir. İşsizlik maaşında kalan süreyi öğrenmek ve sorgulama yapmak için işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

İşten çıkınca sağlık sigortasının devam edip etmediğini yani aktif sosyal güvencenizin olup olmadığını e-devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

  • E-devlette sağlıktan yararlanma sorgulama sayfasından aktif güvence sorgulaması yapabilirsiniz.
  • Sorgulama sonucu “Müstehaktır, provizyon alabilir.” sonucu alınıyorsa sigortanız devam ediyor anlamına gelir. Aksi durumda sigorta kapalı demektir.

GSS borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Sigortadan yararlanma hakkınız sona erdiğinde sistem tarafından otomatik olarak da zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olabilirsiniz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu ise e-devletten sorgulama yapmaktır.

  • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama menüsünden sorgulama yaparak genel sağlık sigortası borcu ve tescil durumunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Sorgulama yapmak için  gss tescil ve borç sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

Sadece sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

Sadece sağlıktan yararlanmak için prim ödemesi yapabileceğiniz sistem Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası sistemidir. Bu sistemde yukarıda da değindiğimiz üzere iki ayrı sistem mevcuttur. Birincisi 60g denilen ve prim ödeyerek tüm hastanelerden yararlanabileceğiniz sistem diğeri ise C1 adı verilen eski adıyla yeşil kart sistemi. Yeşil kartta prim ödenmez ve ücretsiz yararlanırsınız. Ancak sadece devlet hastanelerinden yararlanabilirsiniz.

Sigorta ne zaman düşer ?

İşten çıktıktan sonra yararlanma süreleri yukarıda belirtildiği gibidir. Bu sürelerden sonra sigorta düşer diğer adı ile sona erer. Sona erdiğinde ise genel sağlık sigortasına geçmeniz gerekir. Geçişte takip etmeniz gereken yol ve ayrıntılar yukarıda verilmiştir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2