İşten Çıkış Bildirgesi Aynı Gün Verilir mi ?

İşten çıkış bildirgesi aynı gün verilir mi sorusu işten çıkış işlemleri ile ilgili işverenlerin cevabını en çok merak ettiiği soruların başında gelmektedir. İşverenlerin işten çıkış belgesi konusunda merak ettikleri ve bize de sıklıkla sordukları soruların başında isten ayni gun giris cikis yapilir mi sorusu geliyor. Bu yazımızda aynı gün sgk çıkışı olurmu konusunda bilgi bulabilirsiniz.

İşten ayrılış bildirgesi nedir ?

İşten ayrılış diğer adı ile işten çıkış bildirgesi işten çıkan ya da işveren tarafından çıkışı yapılan bir sigortalının çıkış bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması için elektronik ortamda verilmesi gereken belgedir. Aşağıda belgenin bir örneği verilmiştir.

SGK işten çıkış e-bildirge sistemine nasıl girilir ?

İşçi giriş çıkış uygulamasına sgk giriş çıkış uygulaması  sayfasından e-bildirge şifreniz ile giriş yaparak görüntüleme, iptal ya da güncelleme v.s. gibi tüm işlemleri yapabilirsiniz. Sgk işe giriş çıkış bildirgesi ekranına e bildirge yetkileriniz ile giriş sağlamanız gerekmektedir.

İşe giriş işten çıkış süreleri

İşe giriş bildirgesinde bazı istisnai durumlar haricinde bildirge verme süresi en geç sigortalı işe başlama tarihinden önceki gündür. İşe giriş bildirgesi verme süreleri, istisnai durumlar ve işe giriş bildirgesi hakkındaki tüm detaylar için hemen  işe giriş bildirgesi verilme süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşten çıkış veriliş süresi hakkında bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bildirgenin işverenler tarafından elektronik ortamda işten çıkış tarihini takip eden günden sonraki 10 gün içerisinde verilmesi gerekmektedir. Bu durumda işten çıkış bildirgesi 10 gün hesabı iş çıkış gününden değil işten çıkış tarihinden sonraki gün yapılmalı. Örneğin hizmet akdi ayın 11’inde sona eren bir çalışan için 10 günlük süreyi 12’sinden itibaren saymaya başlamalısınız. Bu durumda ayın 21’i gece 23.59’a kadar elektronik ortamda bildirgeyi verebilirsiniz.

İşten çıkış bildirgesi 10 gün hesabı nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi işten çıkış bildirgesini en geç işten çıktığı tarihten sonra başlamak üzere 10’uncu günün sonuna kadar vermeniz gerekmektedir. Hesaplamayı işten çıktığı günden değil sonraki günden itibaren yapmanız gerekmektedir.

Resmi tatil ya da bayram tatiline denk gelen günler verilmesi gereken süreyi değiştirmez. Örneğin 10 Nisan’da işten çıkan bir çalışan için hesaplamayı 11 Nisan’dan itibaren parmak hesabı şeklinde 10 gün sayacak şekilde yapmalısınız. Bu durumda 10 Nisan tarihinde işten çıkan birisi için son veriliş tarihi 20 Nisan günü saat 23.59’a kadar olacaktır.

SGK işten çıkış iptali nasıl yapılır ?

İşten ayrılış bildirgesinin iptali için gereken süre de yukarıda ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi işten çıkış tarihinden sonraki günden başlamak üzere 10 gündür. İşçinin işten çıkış tarihinden sonraki günden başlamak üzere 10’uncu günün sonu saat 23.59’a kadar çıkış bildirgesini iptal edebilirsiniz. Bu süreyi geçirdikten sonra işten çıkış bildirgesi uygulamasında iptal yapamazsınız.

Bu süreden sonra iptali gerekiyorsa işçi ve işverenin birlikte vereceği ayrı ayrı dilekçeler ile işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvurulması durumunda işten çıkış bildirgesi iptali yapılabilecektir. Sadece işçi ya da sadece işveren tarafından dilekçe verilirse Sosyal Güvenlik Kurumu iptali yapmaz. Denetim sonrasında rapora göre karar verilir. Bu da oldukça uzun sürer.

Aynı gün işten çıkış yapılır mı ?

Gelelim asıl konumuz olan işten çıkış aynı gün verilir mi sorusunun cevabına. İşten ayrılış belgesinin aynı gün verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Örneğin 01 Şubat 2021 tarihinde hizmet akdi sona eren bir çalışanın çıkış belgesini yine 01  Şubat 2021 tarihinde verebilirsiniz. SGK sisteminde ya da mevzuatında aynı gün verilmesi yönünde bir engel bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu güncel işten çıkış kodları ve açıklamalarına sgk işten çıkış kodları ve açıklamaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşten aynı gün giriş çıkış yapılır mı ?

İşten ayrılış bildirgesi yukarıda da değindiğimiz üzere aynı gün verilebiliyor. İşe giriş bildirgesi için ise bazı istisnai durumlar vardır. Bazı işyerlerinde sigortalının işe başladığı gün de işe giriş yapılabilirken bazıları için ise en az 1 gün önce verilmesi gerekiyor. Bazıları için ise 30 günlük süre vardır.

İşe giriş çıkış görüntülemesi nasıl yapılır ?

Sigortalıların iş çıkış belgelerini elektronik ortamda görüntüleyebileceği bir online uygulama yoktur. Eğer işten çıkış belgeniz gerekiyorsa işvereninizden ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. İşverenler ise işten ayrılış bildirgesi görüntülemesini işe giriş/işten çıkış uygulaması üzerinden e bildirge şifreleri ile giriş sağlayarak yapabilmekte.Aynı durum işe giriş bildirgesi için de geçerlidir.

İşten ayrılış bildirgesi formu

Formun boş bir sureti ve örneği aşağıda verilmiştir. Bazı durumlarda formu elden Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeniz gerekebilir. Formun PDF olarak bir suretini buradan indirebilirsiniz: İşten çıkış belgesi formu indir.

İşten çıkış bildirgesi örneği

İşten çıkış belgesinin boş bir örneği aşağıdaki gibidir.

İşten Çıkış Bildirgesi Aynı Gün Verilir Mi ? 1Pin
Işten Çıkış Belgesi Örneği

SGK işten çıkış geç verme cezası ne kadar ?

Hizmet akdi sona eren bir çalışan için işveren işten çıkış tarihini takip eden günden itibaren 10 gün içerisinde bildirgeyi elektronik ortamda vermez ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezasına maruz kalır. Uygulanacak idari para cezası tutarı sigortalı başına fiil tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’dur. Geriye dönük işten çıkış verme cezası, idari para cezası ve indirim oranları ve konu hakkında daha fazla ayrıntı için hemen geriye dönük çıkış cezası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıkış bildirgesi iptali cezası uygulanıyor mu ?

Çıkış bildirgesinin iptal işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaz. Çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde iptal işlemini işe giriş ve çıkış uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. 10 günlük süre geçtiyse bu işlemi sistemden yapamazsınız. Bu durumda bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak iptal işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Sigorta çıkışı hemen görünür mü ?

İşveren tarafından e sgk işe giriş işten çıkış bildirgesi üzerinden işten çıkış verilir verilmez çıkış bildirgesi oluşur ve sisteme yansır. Ancak sigortalılar bu çıkış bildirgesini e-devletten görüntüleyemez. İşverenlerinden çıkış bildirgesinin bir suretini alabilirler. İşveren tarafından hizmet bildirimi yapıldıktan sonra sigortalılar e-devlette çıkış nedeni ve çıkış tarihlerini görüntüleyebilir.

İleri tarihli işten çıkış yapılabilir mi ?

Sigorta giriş çıkış sisteminde ileri tarihli işten çıkış yapılamaz. Çıkış işlemi çıkış gününden itibaren 10’uncu güne kadar ve yukarıda verilen hesaplama yöntemine uygun olarak ssk giriş çıkış uygulamasından verilebilir.

5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“İşten Çıkış Bildirgesi Aynı Gün Verilir mi ?” üzerine 4 yorum

 1. Kolay gelsin
  08.08.2020 tarihinde işe aldığımız bir çalışanımız iş kazası geçirdi ve 30.09.2020 tarihine kadar rapor verildi. Rapor bitiminde başka bir rapor verilmedi ama kendisi fizik tedavisine gidiyormuş yani rapor bitiminde işe başlamadı. Bu çalışana işveren tarafından 1 ay ücretsiz izin verildi, şimdi çıkışı yapılacak.
  Sorum: 1-Ücretsiz izinle ilgili İşveren Sistemine Nüd girişi yapılması gerekiyor mu (Pandemi sürecinde KÇÖ ve Nüd başvurusu yapılmadı)
  2-İşten ayrılış koduna 21-Diğer ücretli izin olarak çıkış yapabilir miyim? Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. 2 numaralı soru için evet 21 ile bildirim yapabilirsiniz. Ama 1 numaralı sorunun cevabı hakkında net bilgi sahibi değilim. Kusura bakmayın.

   Cevapla

Yorum yapın

1