SGK İşyeri Sicil No Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Sgk işyeri sicil no sorgulama işlemleri hakkında tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri olan yani sigortalı işçi çalıştıran tüm işverenlere her bir işyeri için ayrı dosya tescili açılır. Açılan her bir dosya için de işyeri sicil numarası verilir.

SGK işyeri sicil numarası 26 hanedir. Bazen prim borcu ödemek ya da borç sorgulamak için işyeri sicil numarasına ihtiyacınız olabilir. Eğer sicil numaranızı nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca ssk sicil no kaç hanelidir, sgk işyeri sicil no açılımı ne anlama gelir gibi sorularınızın cevabını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK işyeri no nedir ?

4a yani ssk kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na açtırmak oldukları dosyaların tescil numarasıdır. Aşağıda örneği, sorgulamasının nasıl yapılacağı ve açılımı  ayrıntılı olarak verilmiştir.

SGK İşyeri sicil no kaç hanelidir ?

SGK işyeri sicil numarası 26 haneden oluşur. Bir örneği şu şekildedir: 2 1084 02 02 9999999 034 99-05 000. Sondaki 3 sıfır ana dosya içindir. Eğer alt taşeron varsa alt taşeronun tescil sırasına göre 001, 002 gibi devam eder. Borç sorgulaması yaparken ya da prim borcunuzu öderken bu numaraları aralarında boşluk olmadan yazmanız gerekiyor.

Sgk sicil no açılımı

Yukarıdaki her bir sayının bir anlamı vardır. Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak her bir sayının anlamı aşağıdaki gibidir;

  • 2 : Devamlı mahiyetteki özel sektör işverenleri için mahiyet kodudur. Resmi dairelerde bu kod 1 ile başlar. Geçici işlerde ve inşaatlarda özel sektörde 4 ile Kamuda ise 3 ile başlar.
  • 1084 : İşyerinin faaliyet kodu diğer adı ile nace kodudur. Nace kodu listesinden işyeri faaliyet kodunuzun doğru olup olmadığını sorgulamak için hemen nace kodu nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • 02 02 kodları eski ve yeni şube kodu olarak geçer.
  • 9999999: 7 haneden oluşan bu kod işyerinizin SGK dosya numarasıdır. Bu numara ile arşivlenir. 7 haneli işyeri sicil numaranız budur.
  • 034 : Burası il kodudur. Plaka koduna göre belirlenir. İşyeri dosyasının tescilli olduğu SGK’nın bağlı olduğu ilin plaka kodu yani. Örnekteki tescil İstanbul iline bağlıdır.
  • 99: Kontrol numarası olarak geçer.
  • 05: İşyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ( ilçe) kodudur.
  • 000: 3 sıfır ise anadosyadır. Alt taşeron varsa 001, 002 gibi devam eder.

Sgk işyeri sicil no örneği

Sgk işyeri sicil no örneği şu şekildedir: 2 1084 02 02 9999999 034 99-05 000. Mobil ya da internet bankacılığından ya da diğer kanallardan borç sorgulaması ve ya ödeme yaparken örneği verilen sicil numarasını arada boşluk olmadan yazmanız gerekmekte.

İşyeri sicil no sorgulaması nasıl yapılır ?

E-bildirge bilgileriniz varsa Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sistemi üzerinden işveren sicil numarasını kolayca öğrenebilirsiniz. E bildirge şifreniz yoksa öncelikle şifrenizi e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. E-devlet şifresi ile giriş yaptığınızda da e bildirge şifresi adınıza olan tüm işyerlerinin şifresini ve sicil numaralarını görüntüleyebilirsiniz.

SGK işyeri sicil no sorgulama e-devletten yapılır mı ?

E bildirge şifre görüntülemesi yapmak için e sgk şifresi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Burada aynı zamanda adınıza e-bildirge kullanıcı adı verilmiş tüm işyerlerinin 26 haneli sicil numarasına da ulaşabilirsiniz.

E bildirge şifrenizi edevlet üzerinden görüntülediyseniz ya da zaten biliyorsanız 26 haneli işyeri sicil numaranızı e devlet üzerinden nasıl görüntüleyebileceğiniz konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

İşyeri kodu sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK işyeri kodu diğer adı ile faaliyet kodunun da yer aldığı işyeri sicil numaranızı görüntülemek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Ssk sicil no sorgulaması yapmak için öncelikle  SGK işveren sistemine giriş sayfası üzerinden e bildirge kullanıcı bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Uygulama ana sayfasına giriş sağladıktan sonra sol üst tarafta yer alan İşveren Tescil kısmı altındaki Türkiye Geneli İşyerlerim menüsüne giriş sağlayın.  Burada adınıza tescilli tüm işyerlerinin numarasını görüntüleyebilirsiniz.

Şube kodu sorgulaması nasıl yapılır ?

Şube kodu işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi şubesidir. Yukarıdaki örnekte verilen 02 02 eski ve yeni şube kodu olarak geçer. 01 01 ya da 02 02 olabilir. Ayrıca 05 olarak verilen kısım da işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi kodudur.

İşyeri sgk no nerede yazar ?

Peki işyeri sicil no nerede yazar ? Tahakkuk fişlerinde ve hizmet listelerinde İŞYERİ SİCİL NUMARASI alta başlığı altında ve  üst tarafta yazar.

İşyeri numarasından işyerini bulmak mümkün müdür ?

Bunu sorgulamanın online olarak maalesef imkanı bulunmamakta. İşçiler genelde sigortalarının nereden ödendiği kısmında ve işyerinin adresinin neresi olduğu boyutunda araştırma yaparlar. Ancak sicil numarası ile adres öğrenme mümkün değildir.

İşyeri no ile adres sorgulaması nasıl yapılır ?

Bazen sigortalılar prim ödemesi yapılan işyerinin sicil numarasından adres bilgisini sorgulamak isterler. Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki işyeri sicil numarası ile işyeri adresine ulaşabileceğiniz bir hizmet maalesef bulunmamaktadır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1