İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar 2021

0

İşyerinde evlilik parası ne kadar ? Yeni evlenen ya da evlenecek çiftlerin en çok sordukları soruların başında gelir. Evlenenlere evlilik nedeni ile işyeri evlilik yardımı, SGK çeyiz parası, özel sektör evlilik yardımı gibi birçok ad altında ödeme ve yardımlar yapılır. Bu yazımızda işsizler ya da çalışanlara evlilik parası 2021 güncel şartları ve tutarları ile yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Bu yazımızda devlet tarafından ödenen tüm evlilik yardımı tutarlarını tek başlık altında topladık. Ayrıca işyerinden nikah parası nasıl alınır, nikah parasını kim öder gibi sık sorulan bazı soruların da cevabı verilecektir.

Evlenenlere hangi yardımlar ödenir ?

Evlenen çiftlere ödenen yardımları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Özel sektörde çalışan kadınlara en az 1 yıllık sigortalı olması halinde ve resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde çıkması durumunda evlilik tazminatı ödenir. işyeri nikah parası olarak da tanımlanan bu tazminat türü hakkındaki şartları ve detayları aşağıda verilecektir.
  2. Bazı büyükşehir belediyeleri tarafından evlenen çiftlere maddi yardım ya da eşya yardımı yapılır. Detayları aşağıda paylaşılacaktır.
  3. SGK tarafından evlenen kız çocuklarına belli şartlarda 24 aylık maaş peşin olarak ödenir. SGK tarafından ödenen devlet evlilik yardımı diğer adı ile çeyiz yardımı hakkında detaylar da aşağıda verilecektir.
  4. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından düğün yardımı, çalışan bayanın nikah parası gibi isimlerle çeşitli yardımlar yapılmakta. Kaymakamlık evlilik yardımı nasıl alınır hakkında aşağıda ayrı başlıkta detaylı bilgi verilecektir.

1- Özel sektörde evlilik parası ( tazminatı) şartları ve tutarları

Peki işyerinden evlilik parası nasıl alınır ? Özel sektörde 4/1-a eski adı ile SSK kapsamında çalışan kadın sigortalılara;

  • İşyerindeki toplam çalışma süresinin en az 1 yıl olması,
  • Resmi nikahı çıkarması ve resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde evlilik nedeni ile işten çıkması halinde çalıştığı her bir yıl için son brüt kazancı esas alınarak kıdem tazminatı ödemesi yapılır.
  • Asgari ücretli çalışan kadın için 2021 yılında işyeri evlilik parası diğer adı ile işçi evlilik yardımı tutarı net olarak her bir yıllık çalışma için ortalama 3500 TL civarındadır.
  • İşyeri evlilik parası nasıl alınır, evlilik tazminatı hesaplaması nasıl yapılır ve nasıl başvurulur hakkında detaylar için evlilik tazminatı hesaplama 2021 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2-Belediye nikah parası 2021 şartları ve tutarları

Peki Belediye nikah parası ne kadar ? Bazı belediyeler eşya yardımı ya da maddi yardım yapabilmekte. Yeni evlenenlere belediye yardımından yararlanabilmeniz için nikah parası alma şartlarını sağlamanız gerekiyor. Şartlar ise muhtaçlık diğer adı ile fakirlik kriterinin sağlanması. Eğer yardıma muhtaç derecede iseniz Belediyenizin sosyal yardımlar birimine başvurun. Her belediyede bu yardımların olmadığını sadece bazı belediyelerin evlenen çiftlere destek sağladığını belirtmek isteriz. Belediye evlilik yardımı başvurusu yapmadan önce bağlı olduğunuz Belediyeden ön bilgi almanızı öneririz.

3- Sgk evlilik yardımı şartları ve tutarları

Anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarına yazılı talepleri halinde son aldıkları ölüm aylığının 24 katı tutarında evlenme ödeneği diğer adı ile çeyiz parası ödenir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen çeyiz yardımından sadece resmi nikah tarihinde aktif olarak yetim maaşı alan kız çocukları yararlanır. Yetim maaşı alan erkek çocuklara evlenmeleri halinde bu yardım ödenmez.

SGK çeyiz parası nasıl alınır ?

SGK tarafından ödenen çeyiz yardımını almak için resmi nikahı çıkardıktan sonra çeyiz yardımı başvuru dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir.

4-Kaymakamlık evlilik yardımı şartları ve tutarları

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gelir durumu düşük muhtaç ailelere evlenme yardımı adı altında nakdi ya da evlenenlere eşya yardımı sağlayabilmekte. Eğer yardıma muhtaç derecede fakirseniz ve bu daha önce Kaymakamlık tarafından da tespit edildiyse yani hane halkı kişi başı net gelir net asgari ücretin 1/3’ü altında ise bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz.

Erkeklere evlilik yardımı ödenir mi ?

Yukarıda 1 numaralı alt başlıkta belirtilen evlilik tazminatı ile 3 numaralı alt başlıkta belirtilen SGK çeyiz yardımından erkekler yararlanamaz. Ancak Belediyeler tarafından erkeklere nikah parası ödenebilmekte. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenen evlilik yardımı erkeklere de ödenebilmektedir.

Memura evlilik yardımı 2021

Devlet memurlarına özel durumlar haricinde 657 Sayılı Kanuna göre ödenen bir evlilik yardımı yoktur. Ancak örneğin öğretmenlere İlksan tarafından ya da diğer kadrolarda görevli olanlara sendikaların yaptıkları özel yardımlar bulunmaktadır.

Evlilik izni kaç gün 2021

Özel sektör çalışanlarına evlenmesi halinde 3 gün evlilik izni verilir. Devlet memurlarına ise evlilik durumunda 7 gün izin verilir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.