Kan Grubu Kartı Nereden, Nasıl Alınır ?

Kan grubu kartı alınan yerler aşağıdaki gibidir ve yapılan basit bir başvuru işlemiyle bu kart alınabilir. Siz de kan gurubu öğrenmek istiyorsanız ve kan gurubu kartı almak istiyorsanız bu yazımız sizin için tam bir rehber olacaktır. Yazımızın devamında kan grubu testi nerede yapılır, kan grubu testi nasıl yapılır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kan grubu kartı nereden alınır ?

 • Aile sağlığı merkezleri
 • Özel sağlık merkezleri
 • Hastaneler (kamu ve özel)
 • Kızılay

Bu kurumlardan herhangi birine giderek kan grubu kartı temin etmek mümkündür. Oldukça kısıtlı bir süre zarfında kan grubu kartı hazırlanacak ve sahiplerine teslim edilecektir. Kan grubu test sonucunu üzerinde barındıran bu kartlar aynı zamana kişilerin kimlik ve adres bilgilerini de üzerlerinde bulundurmaktadırlar. Temel amacı çeşitli kaza durumlarında kişilere uygulanan sağlık müdahalesi işlemini kolaylaştırmaktır. Bu nedenden ötürü çeşitli kurumlar tarafından bu kart talep edilir. Böylelikle kan ihtiyacı doğan acil durumlarda çeşitli işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Kan grubu kartı e-devlet nasıl alınır ?

Kan grubunuzu e-devlet sisteminde sorgulayamıyorsunuz. Henüz e-devletten kan grubu sorgulama ya da kan grubu kartı alma menüsü açılmamıştır. İlerleyen süreçlerde E-nabız uygulaması üzerinden online kan grubu kartı alınma hizmetinin verilmesini bekliyoruz.

Kan grubu kartı e-Nabız uygulamasından alınır mı ?

E-nabız Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve tüm sağlık verilerimizin yer aldığı gelişmiş bir sistemdir. Tahlil sonucu öğrenme, aile hekimi değiştirme, ilaç raporu görüntüleme gibi birçok işlem E-nabız uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Ancak kan grubu kartının şu an için E-nabız sisteminden görüntülenebilmesi mümkün bulunmamaktadır.  Kan grubu kartı pdf olarak yukarıda belirtilen merkezlerden alabilirsiniz.

Kızılay kan grubu kartı ücreti ne kadar ?

Bu kart aile sağlığı merkezlerinde, devlete ait hastanelerde ve kan verdikten sonra Kızılay hastanelerinden ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Ancak özel sağlık merkezleri ile özel hastaneler az da olsa kan grubu kartı için ücret talep edebilmektedir. Özelden kan grubu kartı almak isterseniz 50-100 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekebilecektir.

Aile Sağlığı Merkezinden Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır ?

Aile sağlığı merkezinden kan grubu kartı almak için mesai saatleri içinde başvuruda bulunmak gerekir. Herhangi bir aile sağlığı merkezine giderek oradaki görevlilere bu talebi belirtmek lazım gelir. Alınan kan örneği genellikle en yakındaki devlet hastanesine gönderilir ve sonuçlar çıkar çıkmaz kan grubunun belirten kart hazırlanır. Bu işlemi aile sağlığı merkezindeki hekimler yapmalıdır. Şayet başvuru işlemi kamuya bağlı bir sağlık kuruluşu ise bu işlemden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak özel hastaneler için durum farklıdır. Çeşitli kurumlara göre değişebilen bu kart ücreti genellikle maksimum 30 TL olarak belirlenmiştir.

Parmaktan Kan Grubu öğrenme testi Nasıl Yapılır ?

Peki kan grubu parmaktan mı alınır ? Parmaktan kan alarak test yapma işlemi oldukça kısa süren bir işlemdir ve genellikle hemşireler tarafından yapılmaktadır. Oldukça kolay tahsis edilen bir kit sayesinde kan grubunu öğrenmek mümkündür. Bunun için çeşitli metotlar bulunsa da en sık kullanılan yöntem parmak ucundan kan alma yöntemidir. Bu yöntem oldukça ufak bir iğrenin parmak ucuna batırılmasıyla uygulanır. Fazla can acıtmayan bu işlemle parmaktan kan alınır. Bir damlalık kanla birlikte kan grubu testi yapmak mümkündür. Kan grubu kartı bu test sonucunda verilen bir karttır. Genellikle ehliyet işlemlerinde, öğrenciler için yurt başvurularında ve pasaport işlemlerinde bu kart talep edilir.

Kızılay’dan Kan Kartı Nasıl Alınır ?

Kan grubu öğrenme Kızılay’da da gerçekleştirilebilmektedir. Kızılay kan grubu kartı almak için kuruma kan bağışında bulunmak gerekir. Bilindiği üzere hastanede kana ihtiyaç duyan kişiler için kan tedariki önemli ölçüde Kızılay tarafından yapılır. Bu nedenden ötürü Kızılay kendi şube ve gezici merkezlerinde kan bağışı kabul etmektedir. Kan bağışında bulunmak isteyen kişiler bu merkezlerden birine giderek bu isteklerini yerine getirebilirler. Uzman sağlık personelleri tarafından alınan kanlar saklanarak ihtiyaç sahiplerine iletilir. Kan alma işleminden sonra gerekirse kan kartı çıkartılır. Bu kart çeşitli işlemler için kullanılabilmektedir.

Kan Bağışında Bulunmanın Faydaları Nelerdir ?

Kan bağışında bulunmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kan üreten organlar uyarılarak vücudun kan üretmesi teşvik edilir.
 • Kan bağışlanması durumunda bu kan çeşitli testlere tabi tutulur. Bu test sonuçlarında bir sorun olması durumunda kişilerle iletişime geçilir. Bu sayede çeşitli hastalıklar erkenden tespit edilebilir.
 • Kan hücresi üretimi ve damarlardaki genç kan hücresi miktarı artar.
 • Kemik iliği yağlanması önlenir.
 • Kan vermenin yüksek tansiyona iyi geldiği ve kişileri mental olarak rahatlattığı bilinmektedir.
 • Yorgunluk ve baş ağrısından kaynaklı şikayetlerin azaldığı tespit edilmiştir.
 • Düzenli kan bağışının kalp krizi riskini azalttığına dair bulgular vardır.

Kan vermek işlemi genellikle yarım saat içerisinde halledilen bir işlemdir. Bu işlemden sonra kişilerin beş dakika kadar istirahat etmesi sağlanır. Sonrasında bu kişilerin ağır yük kaldırmaması ve yada kalp ritmini hızlandıran faaliyetlerden kaçınması gerekir. Kan bağışı sırasında kan grubu kartı talep edilebilir.

Yurt için kan grubu kartı nasıl alınır ?

Yurtlarda kalacak öğrencilerde gerek özel gerekse devlet yurtlarına girişte sonradan ihtiyaç duyulması halinde kullanılması amacı ile kan grubunu gösterir kart istenir. Eğer kartınız yoksa hemen en yakın aile hekimliğine başvuru yaparak kolayca temin edebilir ve yurda verebilirsiniz.

Pasaportta kan grubu yazar mı ?

Yeni çipli pasaport ya da kimliklerde kan grubu genellikle bulunmamaktadır. Eski bazı pasaportlarda bu bilgiler elle işlenebilmekte. Ancak yeni pasaportlarda kan grubu yazmamakta.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1