Kapıcı Maaşı Hesaplama, Bordro Örneği 2021

2

Kapıcı maaşı hesaplaması konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 2021 asgari ücretin belirlenmesinin ardından 2021 kapıcı maaşı tutarları da netleşti.

2021 kapıcı asgari ücret hesaplamasının nasıl yapılacağı, 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki 2021 kapıcı maaşları, kapıcı ücret bordrosu örneği, kapıcı ssk primi ne kadar ve 2021 kapıcı maaşının işverene maliyet hesaplaması konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

2021 Kapıcı maaşı ne kadar oldu ?

2021 yılı kapıcı maaşı hesaplanırken;

 • Brüt maaş üzerinden yüzde 14 Sosyal Güvenlik prim payı ve %1 oranında işsizlik prim payı düşülür.
 • Gelir vergisine tabi olmadıklarından gelir vergisi, damga vergisi kesintisi olmaz ve net maaşa asgari geçim indirimi ilave edilmez.
 • Bu hesaplama şekline göre kapıcılar için brütten nete maaş hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

2021 kapıcı asgari ücret ne kadar oldu ?

Kapıcı maaşı hesaplama, 2021 apartman görevlisi maaşı v.s. hesaplaması yapılırken brüt maaş üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Gelir vergisinden muaftırlar ve dolayısıyla asgari geçim indiriminden de yararlanmaları söz konusu değildir. Emekli olmayan bir apartman görevlisi/kapıcı v.s. için brüt maaş üzerinden %1 oranında işsizlik primi ile %14 oranında sgk primi kesintisi yapılarak ödenecek net kapıcılar için asgari ücret tutarı hesaplanır. Buna göre kapıcı maaşları 2021  yılında brütten nete aşağıdaki gibi olacaktır;

Brüt maaş:₺3.577,50
SGK Payı ( %14)₺500,85
İşsizlik Primi ( %1)₺35,78
Net Maaş: ₺3.040,88

Normal çalışan sigortalılar için brütten nete maaş hesaplaması için hemen https://www.sskisveren.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kapıcı maaş bordrosu örneği 2021

Kapıcı netten brüte maaş hesaplaması esas alınarak 2021 asgari ücret üzerinden bordro örneği  ve apartman görevlisi maaş bordrosu aşağıdaki gibi olacaktır;

Bordro Yılı2021
Bordro Ayı…….
Çalışma Günü₺30,00
Brüt maaş:₺3.577,50
SGK Payı ( %14)₺500,85
İşsizlik Primi ( %1)₺35,78
Net Maaş: ₺3.040,88


Emekli kapıcı maaşı 2021

Emekli olduktan sonra apartmanda/sitede v.s. kapıcı, apartman görevlisi v.s. olarak çalışanlara ödenmesi gereken net maaş tutarı brüt ücret üzerinden hesaplanırken sadece %7,5 oranında SGK primi kesilir. Buna göre 01 Ocak 2021 tarihi ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında brütten nete emekli kapıcı asgari ücret 2021 hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır. Emekli kapıcı çalıştırmak isteyen ya da çalıştıranlar için emekli kapıcı maaşı hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

Brüt maaş₺3.577,50
SGK primi (%7,5)₺268,31
Net maaş: ₺3.309,19

Emekli kapıcı maliyeti 2021

Apartmanlar/site yönetimleri v.s. çalıştırdıkları emekli kapıcılar için herhangi bir sigorta prim desteğinden yararlanamazlar. Brüt maaş üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık olarak ödenecek sigorta primi %32 olmaktadır. Buna göre emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişi için işverenlerin ödeyecekleri aylık sigorta primi 2021 yılı boyunca 1144,80 TL olacaktır. Bu tutar üzerinden herhangi bir indirim uygulanmaz.

Kapıcı ssk primi 2021

Peki kapıcı sigorta primi ne kadar ? Aylık olarak teşvikli, teşviksiz kapıcı sgk primi tutarları ve tüm detaylar için hemen https://www.sskisveren.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 apartman görevlisi maaşı maaşı ne kadar ?

Apartmanda çalışan kalorifer yakıcısı, apartman temizlikçisi v.s. gibi diğer tüm apartman görevlilerinin de maaş hesaplaması kapıcı maaşlarındaki gibidir. Dolayısıyla apartman görevlisi emekli ise maaşına aşağıdan, emekli değilse yukarıdan göz atabilirsiniz.

Kapıcı emekli maaşı ne kadar ?

Güncel kapıcı ücreti konusuna değindikten sonra gelelim bu kapsamda emekli olacakların alabilecekleri ortalama emekli maaşı tutarlarına. Emekli maaşı çeşitli durumlara göre değişkenlik gösterebilmekte ve burada önemli olan ortalama prime esas kazançtır. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret ederek emekli olmanız durumunda ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Kapıcı sgk bildirgesi nasıl verilir 2021

Malumunuz üzere tüm Türkiye’de 2020/Temmuz ayı bildirgesinden başlanmak üzere muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçiş yapıldı. Kapıcı bildirgesini kendisi vermek isteyen SGK E-Bildirge V2 uygulamasından vermeye devam edecek. Ancak daha kolay bir yöntem var. Kolay işverenlik sistemine geçiş yaparak bildirgenin sistemden otomatik olarak verilmesini sağlayabilirsiniz. Kolay işverenlik başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan sisteme nasıl geçiş yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kapıcı tazminat hesaplama 2021

Apartman görevlisi kıdem tazminatı hesaplaması son brüt kazanç üzerinden yapılmaktadır. Son brüt kazanç toplam çalışma süresi ile çarpılmakta ve damga vergisi düşüldükten sonra ödenecek net tazminat tutarı hesap edilmektedir. Son brüt kazancınızı ve toplam çalışma sürenizi bize yorum kısmından yazmanız halinde sizin için kapıcı kıdem tazminatı hesaplaması yapabiliriz.

2022 Kapıcı maaşı ne kadar olacak ?

2022 yılında uygulanacak asgari ücretin açıklanması ile birlikte sayfamızda 2022 kapıcı net ve brüt maaşları yayımlanacaktır.


2 Yorum
 1. yüksel oktay

  Eleman emekli, devletten maaş almakta, bu arada gene bir apartmanda kapıcılık görevi alırsa kazancı üzerinden gelir vergisi veya ismi değişik bir vergi ödermi ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Konut kapıcıları gelir vergisinden muaftır. Vergisel olarak bir kesinti yapılmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.