Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat, İşsizlik Maaşı, İhbar Alabilir mi 2022

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi ? İşten kendi isteği ile ayrılan ya da ayrılacak olanların en çok sordukları soruların başında gelmekte. Tazminat alabilmek için temelde gerekli ve olmazsa olmaz şartlardan birisi kendi isteğiniz ve ya kusurunuz dışında işten çıkmış olmanız. Ancak merak etmeyin bu durumun bazı istisnaları var ve biz kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda da tazminat alabileceğiniz bazı tüyolar vereceğiz.

Bu yazımızda istifa eden tazminat alabilir mi ,  işten kendi ayrılan tazminat alabilir mi, kendi isteği ile işten ayrılan işsizlik maaşı ve ihbar tazminatı alabilir mi sorularının cevabını vermeye çalışacağız.  Bu konuya değinmeden önce dilerseniz kısaca tazminat alma şartlarına kısaca değinelim.

2022 Tazminat alma şartları nelerdir ?

Kıdem tazminatı alabilmek için;

  • İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmanız gerekiyor.
  • Eğer 1 yıllık çalışma yoksa işten nasıl çıktığınızın bir önemi yok. Çalışma 1 yıldan az ise hiç bir şekilde tazminat alamazsınız.
  • Bir diğer genel koşul ise kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işten çıkarılmanız. Kendi isteğiniz ile çıkarsanız tazminat alamazsınız ancak bunun istisnaları var.
  • Aşağıda bu hususa ayrıntılı olarak değineceğiz.

Kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim 2022

Kendi isteğiniz ile işten çıktığınızda tazminat alabileceğiniz istisnai durumlar aşağıda verilmiştir. Kendi isteğiniz ile işten çıkmanız durumunda tazminat alabileceğiniz halleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Evlilik nedeniyle ayrılma,
  • Askerlik nedeni ile ayrılma,
  • Emeklilik nedeni ile ayrılma,
  • Sağlık problemleri nedeni ile ayrılma,
  • Zorlayıcı sebeplerden dolayı ayrılma.

1-Evlilik tazminatı nasıl alınır ?

Kadın sigortalılar evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde kendi istekleri ile işten çıksalar bile işveren tazminat ödemek zorundadır. Bu kanuni bir zorunluluktur. Evlilik tazminatı nasıl alınır, nasıl hesaplanır ve tazminatı almak için nasıl bir yol izlenmeli hakkında tüm detayları evlilik tazminatı hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

2-Askerlik tazminatı nasıl alınır ?

Askerlik nedeni ile işten çıkış talebini veren çalışana işveren tazminatını ödemek zorundadır. İşçi askerlik sevk kağıdını aldıktan sonra işverene askerlik nedeni ile işten çıkacağını iletmelidir. Bu durumda işçinin içerideki tazminatının ödenmesi gerekiyor.

3- Emeklilik nedeniyle tazminat nasıl alınır ?

Emeklilik için yaş dışında gerekli olan prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayan ya da her üç şartı birlikte sağlayan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tazminat alabilir yazısını aldıktan sonra işverene müracatları halinde işveren tazminatı ödemek zorundadır.

4- Sağlık problemi nedeniyle tazminat nasıl alınır ?

Çalışamayacak derecede rahatsızlığı olan ve bu rahatsızlığının çalışmasına engel olduğuna dair sağlık kurulu raporu alarak işverene başvuran çalışana işveren tazminat ödemek zorundadır.

5-İşyerindeki zorlayıcı sebepler nedeniyle tazminat nasıl alınır ?

İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranış sergilemesi, maaşların zamanında ödenmemesi, fazla mesai yaptırılmasına rağmen buna dair ödeme yapılmaması, yıllık izin hakkının verilmemesi gibi sebeplerle işçi çıkışını alabilir. Tabi bu durumda işveren tazminat ödemek istemeyebilir. İşçinin arabuluculuk bürosuna başvurusu gerekir.

Tazminat fon sisteminde kendi isteği ile ayrılana tazminat ödenecek mi ?

Bildiğiniz üzere uzun süredir kıdem tazminatı fonu adı verilen yeni bir sistem üzerinde çalışılmakta. Bu sisteme geçişle birlikte sistemde belli bir süreyi tamamlayan çalışanlar kendi isteği ile çıksa bile tazminat alabilecekler. Tabi henüz sistem çalışmaları sonuçlanması ve uygulamanın nasıl işleyeceği konusunda netlik bulunmamakta. Fon sistemi tasarısı netleştiğinde ayrıntılı bilgiler verilecektir

Kendi isteğimle işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim ?

işten kendi çıkan tazminat alabilir mi sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim işten kendi isteğimle ayrılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim sorusunun cevabına. İşsizlik ödeneği alabilmek için kişinin kendi isteği dışında işten çıkışının yapılması, daha doğru bir ifade ile çıkışın işveren tarafından verilmesi gerekiyor. kendi isteği ile işten ayrılma durumunda işsizlik ödeneği ödenmemektedir.

Ancak tazminatta olduğu gibi işsizlik maaşında da kişinin kendi isteği ile çıkması halinde işsizlik ödeneğinden yararlanabildiği istisnai durumlar bulunmaktadır. İşsizlik maaşı alma püf noktaları, şartları ve tüm detaylara işsizlik maaşı nasıl alınır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kendi isteği ile işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi 2022

İhbar tazminatı hem işvereni hem de çalışanı bağlamaktadır. Dolayısıyla işçinin kendi isteği ile ya da işveren tarafından çıkışının yapılmış olması ihbar tazminatı ödenme durumunu etkilememektedir. Kanuni ihbar sürelerine uyulmaması halinde işçi ya da işveren karşı tarafa ihbar tazminatı ödemek zorundadır. Kanuni ihbar süreleri, ihbar tazminatı hesaplama ve konu hakkında tüm detaylara ihbar tazminatı hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İş mevzuatında gösterilen haklı bir sebep

İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı bir sebebe dayandırılarak feshedilmesi hem tazminat hem de işsizlik maaşı hakkını etkilemektedir. Tazminat kısmındaki istisna durumlarda haklı sebep olarak gösterilen durumları belirttik. Bunlardan hariç olarak da zorlayıcı sebep olarak nitelendirilebilecek durumlar varsa bunlar da haklı sebep gösterilerek iş sözleşmesi feshedilebilir ve varsa haklar alınabilir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2