Kıdem Tazminatı Damga Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Kıdem tazminatı damga vergisi kesintisi ne kadar ? İşten ayrılan ya da işveren tarafından çıkışı verilen herkes için kıdem tazminatının önemi büyüktür. Aşağıda anlatıldığı şekilde hesaplanan tazminat üzerinden belirlenen kıdem tazminatında damga vergisi oranı tutarında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Bu yazımızda kıdem ve ihbar hesaplama kıdem tazminatından gelir vergisi kesilir mi, kapıcı tazminatı nasıl hesaplanır gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İhbar ve kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılır ?

İhbar ve tazminat hesaplaması işçinin brüt ücreti esas alınarak yapılmaktadır. İhbar hesaplaması yapılırken işveren tarafından uyulmayan süreler dikkate alınır ve günlük brüt ücret uyulmayan ihbar süresi ile çarpılarak brüt tazminat tutarı hesaplanır. Sonrasında ise yasal kesintiler yapılarak ödenecek net ihbar tazminatı hesaplanır. Brütten nete hesaplamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve detaylar için ihbar tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı ise son işten çıkış tarihindeki brüt kazanç üzerinden yapılır. İşten çıkış tarihindeki son brüt kazanç her bir yıllık çalışma için brüt tazminat tutarıdır. Bu brüt üzerinden sadece belirlenen oranda damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Haricinde bir kesinti olmamaktadır. Kıdem tazminatı hesaplama başlıklı yazımızdan ne kadar tazminat alabileceğiniz hakkında program aracılığı ile hesaplama yapabilirsiniz.

Engelli tazminat hesaplaması nasıl yapılır ?

Engelliler ve diğer tüm sigortalı çalışanlar için de hesaplama yukarıda belirtildiği gibi yapılır. Yani son brüt maaş toplam çalışma süresi ile çarpılarak brüt tazminat üzerinden damga vergisi kesintisi yapılarak net tazminat tutarı hesap edilir.

Kıdem tazminatında damga vergisi ne kadar ?

Peki kıdem tazminatından vergi kesilir mi ? Evet kesilir ancak sadece damga vergisi kesilir. Kıdem tazminatı damga vergisi hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

  • Damga vergisi oranı hesaplanan brüt tazminat üzerinden kıdem tazminatı damga vergisi oranı Binde 7,59’dur. Kıdem damga vergisi hesaplaması yapılarak yapılan kesinti haricinde zaten brüt tazminat üzerinden başka kesinti olmamaktadır.
  • Örneğin kişinin son brütü 5000 TL olsun ve toplamda 5 yıl çalışması olsun. Bu durumda brüt tazminatı 5*5000=25.000 TL olacaktır. Bunun üzerinden kesilecek binde 7,59 kıdem tazminatından kesilecek vergiler düşüldükten sonra net tazminatı hesaplanmış olacaktır. Yani 189,75 TL damga vergisi düştükten sonra bu kişiye ödenecek net tazminat tutarı 4.810,25 TL olacaktır.
  • Kapıcı kıdem tazminatı damga vergisi oranı da aynı şekilde binde 7,59’dur.
  • Kıdem tazminatında gelir vergisi konusunda bilgiyi ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kapıcı kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılır ?

Kapıcı tazminat hesaplaması ve tazminat damga vergisi hesaplaması da yukarıda belirtildiği şekildedir. Çıkış tarihindeki son brüt kazancı toplam çalışma süresi ile çarpılır. Brüt tutardan damga vergisi kesintisi yapılır ve sonuçta net tazminat tutarı bulunur. Eğer son brüt maaş ve toplam çalışma süresini ay olarak yazı altındaki yorum kısmından iletebilirseniz ne kadar tazminat ödenmesi gerektiği konusunda hesaplama yapabiliriz. Asgari ücret üzerinden güncel kapıcı maaşlarına kapıcı maaşı sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Kapıcı kıdem tazminatı hesaplama programı vardı ancak sağlıklı hesap yapılamadığı için kaldırdık. Bunun yerine bize yazın biz hesap edelim.

Kıdem tazminatı gelir vergisine tabi mi ?

Kıdem tazminatı gelir vergisi hesaplaması nasıl yapılır sorusu bize sıklıkla gelmekte. Kıdem tazminatı brüt tutarı üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılmamaktadır. Bulunan brüt tazminat tutarından damga vergisi kesilerek net tazminat hesap edilmektedir. Haricinde kıdem tazminatı vergi kesintisi ya da herhangi bir yasal kesinti olmamaktadır.

İhbar tazminatı gelir vergisine tabi mi ?

Peki ihbar tazminatından gelir vergisi kesilir mi? İhbar tazminatında uyulmayan her bir günlük süre günlük brüt maaş ile çarpılır. Sonucunda bulunan tutar üzerinden gelir vergisi dilimleri de esas alınarak gelir vergisi kesintisi ile binde 7,59 oranında ihbar tazminatı damga vergisi oranı kesilir. Bu kesintilerin ardından net ihbar tazminatı tutarı bulunur.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1